Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. januára 2015

Ruský prozaik Anton Pavlovič Čechov je majster poviedky



Anton Pavlovič Čechov



Zdieľať
Anton Pavlovič Čechov Foto: Wikipedia.org
Taganrog/Bratislava 28. januára (TASR) - Ruský prozaik a dramatik Anton Pavlovič Čechov je majster poviedky a autor svetoznámych divadelných hier ako napríklad Ivanov, Tri sestry, Čajka alebo Višňový sad. Vo štvrtok 29. januára uplynie od jeho narodenia 155 rokov.


Čechov prišiel na svet 29. januára 1860 v malom prímorskom prístave Taganrog na juhu Ruska ako syn obchodníka. Detstvo mu poznačil otec – tyran, náboženský fanatizmus a dlhé ponocovanie v obchode, ktorý bol otvorený od piatej ráno do polnoci. Rodina sa po bankrote presťahovala do Moskvy, kde Čechov v roku 1879 začal študovať medicínu na univerzite. Na štúdium si zarábal písaním. Z krátkych humorných poviedok publikovaných v periodikách však podporoval aj svoju rodinu – matku a súrodencov.

Štúdium absolvoval v roku 1884 a povolanie lekára vykonával do roku 1886, odkedy sa venoval už len písaniu. V roku 1892 si kúpil panstvo v dedine Melichovo, kde žil a kde napísal svoje najlepšie diela. Pôsobil tu aj ako lekár, najmä v súvislosti s epidémiou cholery. V roku 1897 sa nakazil tuberkulózou, liečil sa na Kryme, kde sa stýkal s mladšími autormi ako je Maxim Gorkij alebo Ivan Alexejevič Bunin. Liečil sa aj v zahraničí. Zomrel v nemeckom Badenweileri 15. júla 1904 vo veku iba 44 rokov.

Jeho prvá zbierka poviedok vyšla v roku 1886, zaznamenala neobyčajný úspech. Krátku poviedku alebo fejtón bol schopný napísať na počkanie, keď ho zaujal námet. Vyprodukoval ich niekoľko stoviek. V roku 1890 absolvoval cestu na Sibír, kde uskutočnil výskum na trestaneckom ostrove Sachalin. Výsledky chcel využiť vo svojej dizertačnej práci. Z tejto cesty sa zrodila novela Ostrov Sachalin.

Anton Pavlovič Čechov Foto: Youtube.com
Od krátkych literárnych útvarov prešiel k analytickým novelám, v nich podal brilantnú analýzu a lyrickú charakteristiku ľudských vzťahov. Dával na pranier ľudské i spoločenské neduhy a usiloval sa o vykreslenie tragiky ľudského osudu. Vonkajší konflikt postáv premietal do ich vnútorného života (novely a poviedky Izba číslo 6, Nudná história, Dáma s psíčkom, Gaštanka, Dom s mezanínom, Človek v puzdre...). Jeho dramatické diela Čajka, Uja Váňa, Tri sestry, tragikomédia Višňový sad výrazne ovplyvnili vývoj drámy 20. storočia.

Kritika mu vyčítala, že vo svojich poviedkach, novelách a divadelných hrách neponúka odpovede na problémy, ktorým sú vystavené jeho postavy, jeho spôsob písania však našiel obhajcov. Bol ním napríklad aj Lev Nikolajevič Tolstoj. Čechov sám o sebe napísal: "Nie som liberál ani konzervatívec..., chcem byť len slobodným umelcom, to je všetko".

zdroje: www.kirjasto.sci.fi, http://literatura.kvalitne.cz, http://www.spisovatele.cz, www.narodni-divadlo.cz

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bolek Polívka prichádza na Slovensko aj s exkluzívnou poštovou známkou
<< predchádzajúci článok
Bolek Polívka bude mať poštovú známku, ide o zberateľský kus