Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. novembra 2005

Rýchly internet:vyberte si technológiu na mieru.



Na rýchly internet si pripravte tisícku



Zdieľať
Internet nemá doma ani pätina Slovákov. Pritom ceny rýchleho pripojenia klesajú (alebo aspoň za nezmenenú cenu stúpa rýchlosť). Rovnako sa aj zväčšujú možnosti využívania rýchleho internetu. Technologicky sa dá vybrať z dvoch princípov - internet využívajúci káble a prístup pomocou elektromagnetických vĺn.
Aby bolo jasné: rýchly internet nie je ani vytáčané pripojenie cez telefónnu linku (dial-up), ani pripojenia poskytované v rámci mobilnej siete GSM (technológie GPRS a EDGE). Za rýchly internet môžeme na Slovensku považovať len technológiu aDSL (potrebujete na ňu pevnú linku), chello (potrebujete káblovú televíziu), WiFi (potrebujete vidieť na vysielač), WiMAX (potrebujete byť v dosahu vykrývača) a Rýchly internet od T-Mobilu (Technológia Flash-OFDM - potrebujete byť v dosahu vykrývača).
Najväčšou výhodou bezkáblových technológií je stabilita. Ak myši alebo bagristi niekde fyzicky neprerušia drôt, ktorý vedie až do budovy, kde sa takýto prístup do internetu používa, nemalo by sa stať, že nebude fungovať. Výhodou bezdrôtových pripojení je mobilita - kým je užívateľ v dosahu signálu, má prístup k rýchlemu internetu. Signál rádiových vĺn však so zväčšujúcou vzdialenosťou od vysielača klesá - to môže znižovať rýchlosť alebo stabilitu pripojenia. Takéto problémy však nastávajú až v hraničných situáciách.
Často sa stáva, že množstvo dát, ktoré si mesačne môžete stiahnuť, operátor obmedzuje. Najmenšie množstvo dát za mesiac je 1 GB a aj to len v prípade, že nechcete z internetu sťahovať filmy. Jeden GB sa rovná veľkosti 1,5 CD, a to naozaj nie je veľa. Pripravili sme zbežné porovnanie služieb dostupných na trhu. Ceny sú približné, bez DPH a nezohľadňujú akciové ponuky. Pri každom druhu pripojenia treba mať modem - koncové zariadenie umožňujúce pripojenie. 

WiFi
V mnohých z miest, kde nie sú dostupné spomenuté služby, môžete využiť WiFi alebo aj „mikrovlnku“. Na prenos dát používa elektromagnetické vlny. Jej výhodou je, že nemusíte mať doma žiadne káble, nevýhodou, že anténa na príjem a vysielanie vĺn musí „vidieť“ na vykrývač, a ten nesmie byť príliš ďaleko. Ak signálu v ceste bude stáť košatý strom alebo panelák, nepripojíte sa. Rovnako môžete pochodiť aj v prípade hustej hmly. Na druhej strane, s notebookom sa dokážete pripojiť aj z námestia. Toto pripojenie poskytujú aj miestne firmy, preto cena, kvalita a prístup k zákazníkovi bývajú rôzne.

aDSL
Táto technológia lepšie využíva možnosti bežných telefónnych káblov. Dostupná však nie je všade, zatiaľ ani nie v 1 000 mestách a obciach Slovenska. Aj v prípade, že v niektorom meste aDSL funguje, nemusí v každej lokalite, treba sa informovať v Slovak Telecome (ST). Na to, aby ste mohli využívať výhody tohto pripojenia, musíte zatiaľ mať pevnú linku od ST (najmenej volací program ST Standard), od ST si treba prenajať dátové prenosy a od niektorého z poskytovateľov pripojenie. Cena aj s DPH tak ľahko presiahne 1 000 Sk mesačne.Táto technológia lepšie využíva možnosti bežných telefónnych káblov. Dostupná však nie je všade, zatiaľ ani nie v 1 000 mestách a obciach Slovenska. Aj v prípade, že v niektorom meste aDSL funguje, nemusí v každej lokalite, treba sa informovať v Slovak Telecome (ST). Na to, aby ste mohli využívať výhody tohto pripojenia, musíte zatiaľ mať pevnú linku od ST (najmenej volací program ST Standard), od ST si treba prenajať dátové prenosy a od niektorého z poskytovateľov pripojenie. Cena aj s DPH tak ľahko presiahne 1 000 Sk mesačne.

Flash-OFDM
Technológia Flash-OFDM, ktorú ponúka T-Mobile, nie je dostupná na celom Slovensku, ale firma má záujem ísť tam, kde nie sú iné alternatívne služby. Je to pochopiteľné, T-Mobile nemôže priamo konkurovať svojej materskej firme - ST. O tom svedčí aj cena - vyše 1 500 Sk za mesiac. Výhodou je mobilita a dátový limit 10 GB. Rýchlosť linky sa delí medzi účastníkov pripojených k jednému vysielaču v rovnaký čas - dosiahnuť deklarovaný 1 Mbps je preto zložité.

WiMAX
Táto technológia pripomína WiFi, nepotrebuje však priamu viditeľnosť medzi vykrývačom a anténou. Zatiaľ je dostupná v Bratislave, Trnave, Nitre a okolí. Využíva pásmo 3,5 GHz, v ktorom pôsobí viacero poskytovateľov. Predpokladá sa rozšírenie na vidiek. Cena: 500 Sk.

Internet cez káblovku
Ďalšia možnosť, ako si zaviesť do domu rýchly internet, je použiť službu Chello - internet cez rozvody káblovej televízie. Prevádzkuje ho UPC v Bratislave, Košiciach, Trnave a Žiline. Najjednoduchší paušál stojí 800 Sk, nie je dátovo obmedzený a neviaže sa na pozeranie káblovky.
Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mobilný internet s technológiou FLASH-OFDM (24. 10. 2005)
 Internet - hľadanie práce, zábavy aj partnera (3. 10. 2005)



nasledujúci článok >>
Policajná naháňačka sa skončila smrťou šiestich chlapcov!
<< predchádzajúci článok
V skratke