Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2010

S extrémistami nepôjdem, sľubuje švédsky premiérŠvédsky premiér Fredrik Reinfeldt, ktorého stredopravá koalícia sa po nedeľňajších voľbách podľa všetkého udrží pri moci, v pondelok zopakoval, že ...Zdieľať
fredrik reinfeldt Fredrik Reinfeldt

Foto: SITA/AP
ŠTOKHOLM 20. septembra (WEBNOVINY) - Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, ktorého stredopravá koalícia sa po nedeľňajších voľbách podľa všetkého udrží pri moci, v pondelok zopakoval, že určite nepôjde do vlády s krajne pravicovou stranou Švédski demokrati.

Politické zoskupenie, ktorého hlavným programom je boj proti prisťahovalcom a islamu, sa vo voľbách dostalo do parlamentu, a dúfa, že bude jazýčkom na váhach v povolebných rokovaniach.

Reinfeldtova koalícia, ani opozičný blok zložený zo sociálnych demokratov, zelených a krajne ľavicovej strany Ľavica nemá dostatok poslancov na to, aby vládol sám, spoluprácu s krajnými pravičiarmi však oba bloky vylučujú. "Vždy som hovoril jasne: Nebudeme spolupracovať so Švédskymi demokratmi, ani nebudeme závisieť na ich hlasoch," povedal v pondelok premiér Reinfeldt.

Politický pat sa teda premiér pokúša vyriešiť tým, že zláka na svoju stranu zelených z ľavicového tábora. Tí rokovania nevylučujú, no vopred hovoria, že nájsť zhodu bude veľmi ťažké.

"Sme za to, aby sa otázka klimatických zmien brala veľmi vážne. Táto vláda je proti. Takže sú medzi nami veľké politické rozdiely," vyhlásil v pondelok jeden z predsedov švédskej Strany zelených Peter Eriksson.

S rokovaniami chce v každom prípade začať až po tom, čo budú známe oficiálne výsledky volieb, čo bude podľa všetkého v stredu.

Podľa neoficiálnych výsledkov budú mať strany súčasnej koalície v 349-člennom parlamente 172 poslancov, teda na získanie parlamentnej väčšiny im budú chýbať tri kreslá. Ľavicová opozícia by mala v parlamente disponovať 154 a Švédski demokrati 20 kreslami.
Predvolebné video Švédskych demokratov, ktoré vyvolalo širokú diskusiu v krajine
SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
REGLING: Euroval si požičiavať zrejme nebude
<< predchádzajúci článok
Stredoškoláci budú môcť študovať v zahraničí

S extrémistami nepôjdem, sľubuje švédsky premiér - diskusné fórum čitateľov