03. decembra 2006

Šampiónom opäť Brazília, medaila pre Poľsko po 32 rokoch

Volejbalovými majstrami sveta sa stali obhajcovia titulu zo šampionátu spred štyroch rokov v Argentíne reprezentanti Brazílie. Vo finále XVI. MS v Tokiu si nečakane ľahko poradili s Poliakmi, ktorí v ...

TOKIO 3. decembra (WEBNOVINY) - Volejbalovými majstrami sveta sa stali obhajcovia titulu zo šampionátu spred štyroch rokov v Argentíne reprezentanti Brazílie. Vo finále XVI. MS v Tokiu si nečakane ľahko poradili s Poliakmi, ktorí v Japonsku ťahali šnúru desiatich víťazných zápasov v rade, za 76 min 3:0 (12, 22, 17). Prvý set bol doslova exhibíciou Juhoameričanov, keď súperovi dovolili uhrať iba 12 bodov. Poliaci si nevedeli poradiť s perfektným servisom favorita, ich nepripravené útoky zastavovali brazílske bloky, naopak, proti smečom súpera boli bezmocní. Tesne pred koncom prvého setu za stavu 24:12 sa zranil poľský libero Gacek a na tomto poste ho vystriedal Bakiewicz. V druhom dejstve to bolo vyrovnané, Poliaci dokonca viedli 20:18 a zdalo sa , že by mohli vyrovnať. V koncovke sa však opäť ukázala kvalita obhajcov titulu a za 27 minút vyhrali aj druhý set 25:22. V treťom spočiatku viedli Poliaci 3:1, ale neskôr získali "kanárici" niekoľkobodový náskok, a ten potom už iba udržiavali. Víťazi odohrali celý duel bez jediného striedania. Od roku 2002, keď sa Brazílčania stali po prvý raz majstrami sveta, vyhrali všetky dôležité svetové turnaje - olympijské hry v Aténach a štyrikrát v rade aj Svetovú ligu. Na šampionáte v Japonsku prehrali jediný zápas - v základnej skupine podľahli Francúzsku 1:3. Poliaci získali iba svoju druhú medailu z MS v histórii. V roku 1974 si vybojovali v Mexiku titul majstrov sveta, na ďalší vzácny kov čakali teda dlhých 32 rokov.

Bronzové medaily si vybojovali reprezentanti Bulharska. Vo vyrovnanom súboji o konečné 3. miesto zdolali reprezentáciu Srbska a Čiernej Hory 3:1 (-22, 23, 23, 23). Bulharsko v kvalifikácii o postup na šampionát vyradilo okrem iných aj slovenskú reprezentáciu. Pre Balkáncov je to piaty vzácny kov z MS v histórii, štvrtý bronzovej hodnoty. Naposledy získali Bulhari medailu na šampionáte v roku 1986 v Paríži, takisto to bol bronz. "Sme veľmi šťastní, odohrali sme vynikajúci turnaj. V sobotu po semifinálovej prehre s Poľskom sme boli veľmi sklamaní, teraz to vystriedalo obrovské šťastie. Najdôležitejšie je nestrácať vieru vo víťazstvo," zhrnul pocity celého bronzového družstva kapitán Plamen Konstantinov. Srbi rovnako ako pred štyrmi rokmi na MS v Argentíne skončili na najnevďačnejšom 4. mieste. Úradujúci majstri Európy vo volejbale mužov reprezentanti Talianska zvíťazili v súboji o konečnú 5. priečku nad Francúzskom, ktoré obhajovalo svetový bronz, nečakane hladko 3:0 (19, 17, 28), keď iba v poslednom sete sa hral vyrovnaný zápas. Obhajcovia striebra z MS 2002 v Argentíne a úradujúci vicemajstri Európy z minuloročného šampionátu v Taliansku, volejbalisti Ruska, zvíťazili v stretnutí o konečnú 7. pozíciu nad domácim výberom 3:1 (18, -22, 18, 17). V dueli o 9. miesto Nemecko zvíťazilo na USA 3:2 (17, 18, -25, -20, 15), hoci už v treťom sete malo mečbal. Nakoniec zápas ukončilo až v tajbrejku, ktorý vyhralo 17:15. Konečná 11. priečka patrí Kanade, ktorá v súboji o ňu vyhrala nad Portorikom 3:1 (17, -18, 22, 21).

Súhrn výsledkov zápasov o konečné umiestnenie:
finále:
Brazília - Poľsko 3:0 (12, 22, 17), 76 min, 9200 divákov
Brazilia: Heller, Godoy Filho, Da Silva, Endres, Garcia, Guimaraes (Santos - libero)
Poľsko: Winiarski, Pliňski, Zagumny, Wlazly, Kadziewicz, Šwiderski (libero: Gacek /1. set/, Bakiewicz /2. a 3. set/, Grzyb, Žygadlo, Gruszka)