Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. januára 2007

SDKÚ-DS zvažuje podanie na Ústavný súd



SDKÚ-DS sa v najbližších dňoch rozhodne, či na Ústavný súd SR podá podnet, v ktorom napadne novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Novela, ktorá umožňuje vláde kedykoľvek odvolať ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS sa v najbližších dňoch rozhodne, či na Ústavný súd SR podá podnet, v ktorom napadne novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Novela, ktorá umožňuje vláde kedykoľvek odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) totiž podľa člena prezídia SDKÚ-DS Viliama Novotného môže byť nepriamo retroaktívna. Ako Novotný uviedol na štvrtkovej tlačovej besede, "SDKÚ-DS citlivo zvažuje podanie na Ústavný súd a konzultuje tento problém so svojimi ústavnými právnikmi."

Vláda v stredu odvolala predsedu ÚDZS Jána Gajdoša týždeň po vstupe tejto novely do platnosti. SDKÚ-DS to považuje za ďalší z radu krokov, ktorými vláda vracia zdravotníctvo do stavu, v akom bolo pred reformou bývalého ministra Rudolfa Zajaca. "Ten stav nevyhovoval nikomu okrem tých, ktorí sa na nefungujúcom systéme nabaľovali a zanechali štátu obrovské dlhy. Napríklad firmy podpredsedu Smeru-SD Pavla Pašku," vyhlásil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.

Novotný pripomenul, že v čase schvaľovanie spornej novely ministerstvo zdravotníctva zdôrazňovalo, že nejde o zmenu zákona so záujmom odvolať Gajdoša, ale o iniciatívu poslancov Smeru-SD. "Naozaj však išlo o snahu politicky ovládnuť nezávislý kontrolný a regulačný orgán," povedal Novotný. Touto výmenou podľa neho nezávislosť ÚDZS skončila a pacienti sa nebudú môcť dovolať spravodlivosti. "Je to návrat do čias, kedy sa pacient mohol sťažovať, ale odpovede sa nedočkal. Rozhodnutia nezávislého ÚDZS aj v mediálne známych kauzách ukázali, že vedel nekompromisne zaujať aj tvrdé postoje k poskytovateľom," vysvetlil Novotný.

Ako dodal, politicky ovládnutý ÚDZS bude pod tlakom, aby podobné prísne postoje nezaujímal voči štátnym zdravotným poisťovniam a štátnym poskytovateľom. Na druhej strane ho môže vláda politicky zneužiť voči nepohodlným poskytovateľom a poisťovniam. Podľa Novotného, minister zdravotníctva, predseda ÚDZS aj riaditelia veľkých štátnych nemocníc budú nominantmi Smeru-SD. "Aký budú mať záujem na tom, aby sa zachovala objektivita a nezávislosť rozhodovania ÚDZS?" spýtal sa Novotný.

Mikloš dôrazne odmietol argumenty ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, podľa ktorého aj Gajdošova nominácia na čelo ÚDZS bola politická, keďže ho do funkcie navrhol minister Zajac. "Počas našej vlády sa vplyv štátu zredukoval na úlohu normotvorcu. V súčasnosti sa však štát stáva nielen normotvorcom, ale posilňuje svoj vplyv v celom zdravotníctve. Predsedu ÚDZS mohla predtým vláda odvolať len na základe taxatívne uvedených dôvodov, teraz môže byť odvolaný každú stredu," upozornil Mikloš. Podľa neho ak by aj Demovič pokračoval v Gajdošovej línii, môže sa to znepáčiť ministrovi Valentovičovi, ktorý ho môže kedykoľvek navrhnúť na odvolanie.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zisk Siemensu sa znížil v 1. finančnom kvartáli o 16 %
<< predchádzajúci článok
Herečku Susan Sarandon správa o stave Únie nudila