Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. septembra 2014

Separatisti vo vyhlásení zverejnili svoje kľúčové podmienky



Lídri proruských rebelov na východnej Ukrajine Andrej Purgin (vľavo) a Alexej Karjakin prichádzajú na rokovanie v bieloruskom Minsku 1. septembra 2014. FOTO TASR/APMinsk 1. septembra (TASR) - Proruskí separatisti navrhli, že oblasti, ktoré ...



Zdieľať
Lídri proruských rebelov na východnej Ukrajine Andrej Purgin (vľavo) a Alexej Karjakin prichádzajú na rokovanie v bieloruskom Minsku 1. septembra 2014. FOTO TASR/AP
 
Minsk 1. septembra (TASR) - Proruskí separatisti navrhli, že oblasti, ktoré kontrolujú, zostanú súčasťou Ukrajiny, ak dostanú "špeciálny štatút". Taktiež uviedli, že jedna z ich kľúčových podmienok je okamžité zastavenie vojenských operácií Kyjeva na východe krajiny.


Vyhlásenie zverejnili pred dnešnou schôdzkou takzvanej kontaktnej skupiny v bieloruskom Minsku. Okrem zástupcov separatistov sa na nej zúčastnia zástupcovia Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Návrh separatistov na udelenie "špeciálneho štatútu" zaznel v čase, keď ukrajinská armáda čelí sérii neúspechov na bojovom poli, čo Kyjev prisudzuje podpore zo strany Ruska v podobe najmenej 1600 vojakov. Moskva však odmieta, že by mala na Ukrajine svoje jednotky.

Podľa agentúry Reuters sa na prvý pohľad nezdá, že by Kyjev požiadavky separatistov prijal, keďže by im musel nechať industrializovaný východ. Separatisti sa však spoliehajú na to, že vojenské neúspechy Kyjeva zavážia pri konečnom rozhodnutí.

Predstaviteľ vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin, ktorý pricestoval do Minska, uviedol, že "toto je začiatok procesu. Dnes neočakávame podstatný prielom. Prišli sme s návrhmi, aby sme našli spoločnú reč a ukončili vojnu a umieranie ľudí".

Purgin povedal, že separatisti chcú priznanie "špeciálneho štatútu" pre svoje územia s právom vykonávať vlastnú zahraničnú obchodnú politiku, ktorá im umožní integrovať sa do Colnej únie pod vedením Ruska.

Takáto požiadavka je však v protiklade s eurointegračnou politikou Kyjeva, ktorý podpísal s Európskou úniou (EÚ) asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode a snaží sa o členstvo Ukrajiny v EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusko-ukrajinský konflikt je rizikom pre rast HDP krajín V4 (31. 8. 2014)
 Rusko sa nemohlo nečinne prizerať tomu, čo sa deje na Ukrajine (31. 8. 2014)
 Pre zajatých ukrajinských vojakov je pripravený koridor na odchod (30. 8. 2014)
 Rusko musí byť pripravené reagovať na akúkoľvek agresiu voči sebe (29. 8. 2014)
 Poľsko nepustilo stroj ministra Šojgu pri lete zo SR cez svoje územie (29. 8. 2014)
 Vladimir Putin vyzval Kyjev na mierové rokovania so separatistami (29. 8. 2014)
 Správy o prítomnosti ruských vojakov na Ukrajine sú dohady (29. 8. 2014)
 Na Ukrajine operuje tisíc ruských vojakov, NATO má zábery (29. 8. 2014)
 Separatisti súhlasia s Putinovým návrhom, žiadajú odovzdanie zbraní (29. 8. 2014)
 Rusko nastaví vojenské plány podľa krokov NATO na hraniciach (28. 8. 2014)



nasledujúci článok >>
Moldavsko udelilo ministrovi Lajčákovi vysoké štátne vyznamenanie
<< predchádzajúci článok
Rusko a Čína začali výstavbu nového plynovodu