Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. decembra 2005

Sibírska odysea so psím záprahom



Dobrodruh a jeho psy musia absolvovať osemtisíc kilometrov.



Zdieľať
Francúzsky cestovateľ Nicolas Vanier pokračuje v dobrodružnej výprave od Bajkalu do Moskvy so psími spoločníkmi napriek nástrahám tuhej sibírskej zimy a ťažkého terénu.

Nová extrémna expedícia 43-ročného ostrieľaného dobrodruha naprieč Ruskom pod názvom Sibírska odysea meria viac ako osemtisíc kilometrov. Náročnú trasu od Bajkalského jazera do ruskej metropoly cez hory Východného a Západného Sajanu, veľtoky, tundru, tajgu a pohorie Ural mieni Vanier prejsť s pomocou desiatich ťažných psov vedených Gaom za vyše sto dní.
Denne zvládajú priemerne okolo 60-80 kilometrov, závisí to však aj od počasia a členitosti terénu. Musia sa vyrovnať s mrazmi, dosahujúcimi v noci aj vyše štyridsať stupňov. Cez deň sa vzduch ,,zohreje“ do mínus dvadsať. Na južnej Sibíri nad 50. severnou rovnobežkou sú to v súčasnosti normálne podmienky. Na dlhú púť, ktorá preverí sily všetkých jej účastníkov, sa vydali už začiatkom decembra v Kultuku pri južnom brehu Bajkalu a do Moskvy plánujú doraziť, ak pôjde všetko ako má, 20. marca budúceho roku. ,,Všetci sú v celkom normálnom stave,“ informovala členka jednej z troch francúzsko-ruských podporných skupín expedície Patricia Šišmanova. Výprava už prešla cez hornatú Buriatsku republiku pri hraniciach s Mongolskom. Napriek 43-stupňovému mrazu vstúpila po dvoch týždňoch od štartu do rovnako vysokohorskej Republiky Tuva v časti, kde pramení Veľký Jenisej. ,,Dosiahli okresné sídlo Toora-Chem a po krátkom oddychu sa vydajú smerom do Kyzylu, aby po dvoch-troch dňoch prišli do centra Tuvy,“ spresnila Šišmanova pre agentúru RIA Novosti.
Napriek viac ako dvadsaťročným skúsenostiam Francúza s podobnými dlhými výpravami v divokej prírode to však Vanier a jeho psí záprah nemajú úplne ľahké. Trasa Sibírskej odysey prechádza totiž zväčša miestami, kde obyčajne nie sú žiadne cesty. Aj preto jedna sprievodná skupina s motorovými sánkami niekoľko dní vopred pripravuje priechod s pomocou miestnych obyvateľov. Ďalší členovia podporného družstva prevážajú na džípe zásoby a udržujú kontakty so sídlami, cez ktoré prechádzajú. Na trase je pripravených niekoľko skladov potravín a paliva.
Vanier sa z Tuvy vydá smerom do centra Chakaska Abakanu, ďalej do Tomska a okolo rieky Ob do Nižnevartovska, Chanty-Mansijska a po prechode cez Ural namieri cez Republiku Komi a Vologdu do Moskvy. So psím záprahom začal trénovať ešte v lete v Kanade. Francúz prešiel už pred 15 rokmi cez Sibír z juhu na arktický sever, keď za jeden a pol roka a 7-tisíc kilometrov cesty vystriedal nielen psy a kone, ale aj soby, poníky a kanoe. Pred dvanástimi rokmi žil na strednej Sibíri v evenkovskej rodine chovateľov sobov a kočovníkov. Pred šiestimi rokmi prešiel so psím záprahom naprieč celou Kanadou do Québecu a ešte skôr cez Skalisté vrchy a Aljašku k Beringovmu prielivu.
Text k nicolas
N. Vanier a psí vodca záprahu Gao.


Martin Benko


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Urazený Santa Claus
<< predchádzajúci článok
Zvýhodnia zatepľovanie