Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2010

SIMON: To, čo nebolo zabetónované, by Fico predalPredchádzajúce vedenie rezortu pôdohospodárstva podľa súčasného ministra Zsolta Simona malo záujem predať viac ako 21,5 tisíca metrov štvorcových ...Zdieľať
fico Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 14. septembra  – Predchádzajúce vedenie rezortu pôdohospodárstva podľa súčasného ministra Zsolta Simona malo záujem predať viac ako 21,5 tisíca metrov štvorcových na Skalnatom Plese s vyvolávacou cenou 10,98 eura za meter štvorcový. „Zdá sa mi, že minulá vláda nemala zábrany, i keď hovorila, že neprivatizuje, mám dojem, že všetko, čo nebolo zaliate betónom, bolo predmetom predaja," vyhlásil Simon na tlačovej besede. O príprave transakcie sa dozvedel po tom, ako vydal príkaz stiahnuť všetky pripravené zmluvy, ktoré čakali na schválenie na ministerstve financií. Celková plocha na predaj pod jednotlivými zariadeniami spolu s okolitými pozemkami by podľa ministra v katastri Vysoké Tatry-Tatranská Lomnica bola dovedna viac ako 31,8 tisíca metrov štvorcových, predajná cena bola 384 tisíc eur.

Simon upozornil, že podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pozemky vo vlastníctve štátu v 3., 4. a 5. stupni ochrany, do ktorých uvedené pozemky spadajú, sú zo zákona nepredajné. „Zdá sa mi, že predchádzajúca vláda zohľadnila aj zonáciu, ktorá nebola schválená,“ vyhlásil minister.

Pôvodná zmluva bola podľa ministra Simona urobená na Tatranské lanové dráhy, ministerstvo pôdohospodárstva súhlasilo, ale rezort financií namietal. „Cenu aj rozpor so zákonom o ochrane prírody,“ vysvetlil Simon. Tatranské lanové dráhy sa 22. apríla podľa výpisu z obchodného registra rozhodli zlúčiť so spoločnosťou Tatry Mountain Resorts, a.s. na ich valnom zhromaždení. Potom 17. júna bola podpísaná druhá zmluva, tam už podľa Simona prekážky neexistovali. „Iba jedna prekážka bola, a to čas a výmena vlády,“ myslí si Simon a dodal „dokážete si súvislosti vysvetliť.“

Ako druhú „perličku“ Simon uviedol prípad strediska podriadených organizácií ministerstva pôdohospodárstva vo Vrakuni s celkovou výmerou 34,5 tisíca metrov štvorcových. V tomto prípade bola 6. júla podpísaná kúpnopredajná zmluva, kde sa predajná cena ustanovila na dva milióny eur. „Teda meter štvorcový za 30 eur v Bratislave vo Vrakuni," zdôraznil Simon, podľa ktorého pri bežnom hľadaní v internetovom vyhľadávači je cena v tejto lokalite 120 eur za meter štvorcový. Podľa Simona boli v ponukovom konaní predložené ponuky aj o 500 tisíc eur vyššie, ale neboli úspešné. „Aby som to dovŕšil – kupujúcim mala byť spoločnosť zo Spojených štátov, tiež je to garážová firma dva,“ vyhlásil Simon. Spomínané zmluvy podľa Simona platnosť nenadobudli, lebo ich stiahli pred získaním potrebného súhlasu ministerstva financií.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O Sulíkových listoch výbor zatiaľ nerozhodol
<< predchádzajúci článok
FICO: Zrušením výstavby D1 vláda pomohla Maďarsku

SIMON: To, čo nebolo zabetónované, by Fico predal - diskusné fórum čitateľov