Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2009

Situácia SR v emisnej kauze nie je úplne beznádejnáEnvirorezort dostal ponuku od medzinárodnej právnickej kancelárie. Chce pomôcť so zrušením zmluvy s Interblue Group. Ako informuje dnešné SME, podľa medzinárodnej právnickej kancelárie existuje ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Envirorezort dostal ponuku od medzinárodnej právnickej kancelárie. Chce pomôcť so zrušením zmluvy s Interblue Group. Ako informuje dnešné SME, podľa medzinárodnej právnickej kancelárie existuje spôsob, ako ukončiť emisnú zmluvu bez veľkých finančných strát. Treba však konať okamžite. Právnici z firmy Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom poslali ministrovi životného prostredia Jozefovi Medveďovi ponuku na zastupovanie Slovenska v tomto spore.


Právnici zo Skaddenu majú podľa vlastných slov bohaté skúsenosti s inými predajmi emisných kvót. Mali sa podľa takzvaného Kjótskeho protokolu podieľať na príprave emisného obchodu, vrátane prípravy zmlúv o predaji kvót v USA. Právnici ponúkajú ministrovi Medveďovi aj pomoc pri predaji uvoľnených emisných limitov, "ktoré sa mimochodom obchodujú medzi 10 až 12 eurami za tonu“, tvrdí vo svojom liste šéf Skadden vo Viedni Rainer Wachter. Ministerstvo životného prostredia má pritom dohodnutú cenu s Interblue Group 5,05 eura za tonu.

Wachter ďalej píše, že v spore môžu využiť svoje bohaté skúsenosti „s príslušnými orgánmi, ktoré sa zaoberajú obvineniami z politickej korupcie a klientelizmu, napríklad v štáte Washington“. Sídlo Interblue Group je v mestečku Snohomish v štáte Washington, píše denník s tým, že príslušným orgánom zaoberajúcim sa korupciou a klientelizmom by mohlo byť FBI, ktoré musí zo zákona prešetrovať takéto podozrenia vo firmách sídliacich v USA. Toto by mohla podľa denníka podčiarkovať aj veta v liste: „Ak je naša ponuka pre Vás zaujímavá, navrhujeme riešiť túto situáciu bez meškania, vzhľadom na situáciu na Slovensku, ako aj niektoré aktivity v USA.“ Medzinárodná právnická kancelária by mohla vyhovovať aj požiadavke konateľky Interblue Group Jany Lütkenovej, ktorá súhlasí so začatím rokovaní o ukončení zmluvy len prostredníctvom profesionálneho mediátora. A za podmienky, že rokovania sa začnú čo najskôr. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Miloslav Šebek s týmito podmienkami ešte v októbri súhlasil.

Ministerstvo životného prostredia neodpovedalo na otázku, či prijme ponuku právnikov zo Skaddenu. Odpoveď na ňu má dať analýza, ktorú práve pripravujú. "Tieto otázky budeme riešiť komplexne s analýzou, ktorá stanoví stratégiu celého obchodovania, vrátane kritérií na realizáciu budúcich obchodov,“ povedala hovorkyňa envirorezortu Jana Kaplanová. Zmluva s Interblue Group je podľa slovenských právnikov jednostranne nevypovedateľná.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
GORBAČOV: Na začiatku bola glasnosť a perestrojka
<< predchádzajúci článok
Tínedžer chcel od ženy, aby sa pred ním vyzliekla