Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. augusta 2016

Školský rok sa začína, pozor na detské úrazy po prázdninách



Podľa štatistík ministerstva školstva došlo v uplynulom školskom roku v regionálnom školstve k viac ako 10.500 úrazom. Ich počet vzrástol medziročne o 8 %. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš
Bratislava 24. augusta (TASR) - Podľa štatistík ministerstva školstva došlo v uplynulom školskom roku v regionálnom školstve k viac ako 10.500 úrazom. Ich počet vzrástol medziročne o 8 %. Ide o najvyšší nárast od začiatku monitorovania v roku 2008.


Štatistiky potvrdzujú, že na úrazy sú náchylnejší chlapci, z desiatich úrazov na nich pripadá šesť. K úrazom pritom najčastejšie dochádza na jeseň, keď sa deti vracajú po prázdninách do školských lavíc.

Najväčšia časť úrazov, až 83 percent, sa pritom stane v základných školách. Na stredné školy pripadá 14 percent a na materské iba 1 percento. K zvyšným úrazom dôjde v špeciálnych školách a v ostatných školských a výchovných zariadeniach.

"Kým v materskej škole sú deti prakticky neustále pod dohľadom, v základnej škole majú viac voľnosti. V tomto období života si deti ešte stále často neuvedomujú svoje fyzické možnosti ani dôsledky svojho konania, z čoho pramení aj vyššie množstvo úrazov. Vo veku zodpovedajúcemu nástupu do strednej školy už rozumový vývoj dosahuje hranicu, pri ktorej je mladý človek schopný realistickejšieho úsudku," zdôvodňuje lekárka Etela Janeková.

Náchylnosť na úraz je pritom jednoznačne vyššia u chlapcov. Z desiatich školských úrazov na nich pripadá takmer šesť. Pomer sa však mení s rastúcim vekom. Kým v materských školách sa chlapcov týka 65 percent úrazov, v základných už len 58 percent a v stredných školách sa pomer medzi chlapcami a dievčatami prakticky vyrovnáva – 51:49.

Prieskum NN Životnej poisťovne medzi rodičmi ukázal, že skúsenosť s úrazom vlastného dieťaťa, ktorý vyžadoval lekárske ošetrenie, má až polovica rodičov, pätina dokonca viacnásobne. Európska databáza zranení IDB pritom uvádza, že každý piaty ošetrovaný detský úraz si vyžaduje hospitalizáciu.

"Ak sa má lekár rozhodnúť, či dieťa pošle na doliečenie domov alebo ho radšej hospitalizuje, zvolí si druhú možnosť. Liečba v nemocnici je rýchlejšia, intenzívnejšia a odbornejšia než ambulantné ošetrenie. A ak v čase hospitalizácie môže byť pri dieťati aj rodič, znamená to pre malého pacienta veľkú psychickú podporu, cíti sa bezpečnejšie, istejšie a silnejšie, čo napomáha rýchlejšiemu uzdraveniu," zdôrazňuje Janeková.

Prítomnosť rodiča v nemocnici však znamená jeho výpadok z pracovného procesu a zníženie štandardného príjmu rodiny, čo môže mať výrazný vplyv na rodinný rozpočet. "Je preto dobré byť na tieto neočakávané situácie vopred pripravený, či už vo forme úspor, alebo uzatvorením životného poistenia," hovorí Daniela Guťanová, hovorkyňa NN Životnej poisťovne. Podľa jej ďalších slov v niektorých prípadoch môže dieťa pri úraze v škole získať odškodné. No v praxi k tomu dochádza zriedkavo.

V predchádzajúcom školskom roku bolo odškodnených 538 úrazov, čo predstavuje len 5 percent z ich celkového počtu. Vo väčšine prípadov tak musia finančné dôsledky úrazu znášať rodičia, čo môže predstavovať enormnú záťaž najmä pri úrazoch s trvalými následkami či v prípade úrazov končiacich invaliditou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rytmus rozpovie svoj sídliskový sen aj na televíznych obrazovkách
<< predchádzajúci článok
Holandsko súdi vdovca kvôli kremácii manželky doma na záhrade