Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

14. januára 2016

Sledujte, čo spôsobuje sušenie bielizne vo vašom interiéri!



Máte aj vy vo zvyku vyvešať prádlo na sušiak a nechať ho v izbe? Tak zbystrite pozornosť. Môže to byť pre vás nebezpečné.



Zdieľať
Sledujte, čo spôsobuje sušenie bielizne vo vašom interiéri!

 

Ak patríte tiež medzi tých, ktorí doma sušia bielizeň, dajte si pozor. Jednou z najčastejších chýb, ktoré ľudia robia v zime, je sušenie bielizne v interiéri. Tento zvyk môže predstavovať vážne zdravotné riziko, najmä pre osoby s oslabeným imunitným systémom alebo ťažkou astmou.

 

Sušenie bielizne v interiéri zvyšuje vlhkosť vzduchu o 30%. To vytvára ideálne prostredie pre huby, najmä pre huby Aspergillus fumigatus, ktorá sa ľahko inhaluje. Táto huba nie je nebezpečná pre zdravých ľudí, ale pre ľudí so slabou imunitou môže byť veľmi nebezpečná, pretože vedie k zápalu priedušiek. Navyše je tento vlhký vzduch tiež plný chemikálií z pracích práškov a zmäkčovadiel, ktoré zostávajú na oblečení po vypraní.

 

V dnešnej dobe sa totiž čoraz viac domy izolujú a stavajú takým spôsobom, aby sa ušetrila energia pri kúrení. Tým si však zastavujeme prívod čerstvého vzduchu, a keď si do toho vnútri ešte sušíme aj bielizeň, ničíme zdravie sebe, aj svojim deťom.

sušenie prádla

Vetranie nestačí

Aspoň trochu si môžeme pomôcť pravidelným a poriadnym vetraním, no i tak je pravidelný prísun čerstvého vzduchu nedostačujúci. Čoraz viac odborníci volajú po opätovnom zavedení spoločných priestorov na pranie a sušenie, ako to bolo v panelákových domoch kedysi. V USA niektoré fungujú ešte aj dnes a naozaj je to spôsob, ako ochrániť naše zdravie. Ľudia si vôbec neuvedomujú, aké je vdychovanie spórov plesní a roztočov toxické a aké má fatálne dôsledky.

Z niekoľko tisíc druhov plesní je pre nás najnebezpečnejších asi desať z nich. Spôsobujú zápaly nosových dutín, priedušiek a mnoho ďalších respiračných ochorení, výnimkou samozrejme nie sú alergie, senné nádchy a astma.  Medzi príznaky ochorení patrí aj kašeľ,  únava, podráždenie očí, aj hrdla, bolesti hlavy, či podráždenie pokožky, alebo nevoľnosť.

Vnútri prádlo naozaj nesušte

Vlhkosti v domácnosti by sme mali predchádzať a keďže práve mokrá bielizeň ju zvyšuje najviac, radšej ju teda aj v tomto počasí dajme von. Vnútri skúsme veci už len dosušiť, a aj to vždy v miestnosti, kde sa zdržiavame najmenej.  Ďalším opatrením je samozrejme vetranie a akonáhle pozorujeme doma zvýšenú vlhkosť, mali by sme siahnuť aj po pohlcovačoch vlhkosti. Keď už sa nám doma vytvorí pleseň, je ťažké s ňou bojovať - stane sa pravidelným problémom.

 

Preto sa odporúča, aby ste sušili bielizeň vonku pod holým nebom alebo v sušiarni. Ale čo v prípade, ak bývate v byte? Pokiaľ je možné, použite balkón. Ak to možné nie je, tak umiestnite sušiak s bielizňou do izby, ktorá je čo najvzdialenejšia od miestnosti, v ktorej spíte.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Muži a ženy chudnú inak: Kto má cvičiť pred jedlom a kto po ňom? (14. 1. 2016)
 Priložte si sódu pod oči. Neuveriteľné, čo dokáže! (13. 1. 2016)
 HORČÍK- čo spôsobuje jeho nedostatok a ako si ho zabezpečiť (12. 1. 2016)
 Dĺžka života u mužov? Dá sa zistiť aj takto (11. 1. 2016)
 Menej soli v strave pomôže znížiť krvný tlak (11. 1. 2016)
 Koniec detskému kriku a bezmocnosti rodičov. Aplikácia napovie, čo bábätko trápi (10. 1. 2016)
 Úžasný prírodný prostriedok na imunitu aj na chrípku (9. 1. 2016)
 Úzkosť môže byť aj užitočná (9. 1. 2016)
 Video: Účinný spôsob, ako vybieliť zašpinené tenisky (8. 1. 2016)
 Skvelý brownie hotový za minútu! (7. 1. 2016)



nasledujúci článok >>
Telo speváka Davida Bowieho tajne spopolnili v New Yorku
<< predchádzajúci článok
Najmenšie Audi bude jazdiť na tri valce a aj na elektrinu