Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. októbra 2005

Slepote po päťdesiatke sa možno vyhnúť.



Asi málokto tuší, že na vznik slepoty majú vplyv aj také príčiny ako rasa, pohlavie, fajčenie, nadváha či farba dúhovky.



Zdieľať
 Najčastejším dôvodom definitívnej straty zraku je pritom stále tzv. VPMD - vekom podmienená makulárna degenerácia. VPMD je nezápalové ochorenie žltej škvrny v oku, ktoré sa vyskytuje hlavne u starších pacientov. Kým u päťdesiatnikov postihuje necelé dve percentá, u šesťdesiatnikov už dvadsať percent, u sedemdesiatročných pacientov predstavuje výskyt tohto ochorenia rovných tridsať percent.

bbbPrejavy makulárnej degenerácie môžu byť rôzne. Najčastejšie je to výskyt čiernej škvrny alebo rozostrenie v centrálnej časti videnia. Pacient má pri nich pocit, že mu niečo presne v strede obrazu tieni jeho výhľad. Na svedomí to má iba niekoľko milimetrov veľká macula lutea - oblasť nachádzajúca sa v centre sietnice oka. Počas svojej existencie je neustále vystavovaná útoku voľných radikálov. Prítomnosť karotenoidov v oku, konkrétne luteínu a zeaxantínu, funguje ako filter. Ich množstvo však s vekom klesá. Ak chceme znížiť pravdepodobnosť výskytu VPMD, je vhodné tieto látky priebežne dopĺňať. Ideálna ja konzumácia zelenej listovej zeleniny alebo užívanie doplnkových preparátov.

Spoznaj nepriateľa
Prejavy a liečba degenerácie makuly závisia od typu ochorenia. „Vlhká forma prichádza naraz a jej priebeh je mimoriadne rýchly a vážny. ťasto spôsobuje krvácanie a opuchy v oblasti centrálnej sietnice. Suchá makulárna degenerácia, ktorá postihuje až 90 % pacientov, je pomalšia, jej priebeh je menej dramatický a dá sa zachytiť v rannom štádiu,“ vysvetľuje MUDr. Jaroslav Hasa, CSc. Typickým znakom na začiatku ochorenia je vznik drúz, čiže usadenín v sietnici oka. Doktor Hasa pokračuje: „Výskyt mäkkých splývajúcich drúz ešte nemusí nevyhnutne znamenať ohrozenie, je však signálom, aby sme oku venovali zvýšenú pozornosť. Až keď sa drúzy začnú združovať, dochádza k problémom a k zníženej kvalite videnia. Medzi príznaky patrí najmä zmena farebnosti a výpad v centre obrazu. Pacient vidí uprostred veľký čierny fľak, cez ktorý nemôže pozorovať okolie. Kvalita života pacientov sa výrazne zhorší. Mnohí z nich porovnávajú svoje pocity a prežívanie s pocitmi pacientov trpiacich karcinómom prostaty.“

Príčiny vzniku drúz
Medzi tzv. ovplyvniteľné príčiny patrí najmä skladba stravy, fajčenie, nadváha, expozícia svetla a civilizačné ochorenia. U fajčiarov je až trikrát väčšie riziko vzniku suchej a dvakrát vyššie riziko mokrej formy degenerácie makuly. Nedostatok zinku, vitamínov C, E a luteínu a zeaxantínu môže oslabiť odolnosť sietnice oka rovnako ako degeneratívne procesy v cievach a vysoký krvný tlak. Modré svetlo a nadmerná expozícia umelého osvetlenia si skôr alebo neskôr vyberú tiež svoju daň.
Skupinu neovplyvniteľných príčin tvorí vek, pohlavie, rasa, genetické a očné faktory. Kritickou hranicou na vznik ochorenia je dosiahnutie 50 rokov. Po jej prekročení by mali aj pacienti, u ktorých sa zatiaľ žiadne zdravotné problémy nevyskytli, absolvovať každé dva roky preventívnu lekársku prehliadku u svojho oftalmológa.  ťo sa týka pohlavia, jednoznačne ohrozenejšie sú ženy. Medzi rasami bezkonkurenčne vedú belosi.
Svoju úlohu pri vzniku ochorenia zohráva aj dedičnosť. Ak sa makulárna degenerácia vyskytla už u niekoho z rodiny, je pravdepodobnosť jej  výskytu u ostatných členov až štyrikrát vyššia ako v rodinách, kde sa s podobným ochorením nestretli. Jednovaječné dvojčatá majú smolu: ak trpí ochorením jedno, je až stopercentná pravdepodobnosť, že ochorie aj druhé z dvojčiat.
A ak si myslíte, že svetlá dúhovka vás pred VPMD ochráni, opak je pravda! ťím je svetlejšia, tým je pravdepodobnosť vzniku ochorenia vyššia.

Najohrozenejšie sú ženy

Ak ste žena a máte nad štyridsať rokov, mali by ste venovať mimoriadnu pozornosť skladbe svojho jedálnička. Ideálna je najmä žltá a zelená zelenina. Kukurica, kapusta, kel, brokolica a špenát sú skvelou prírodnou zásobárňou karotenoidov (luteínu a zeaxantínu), ktoré sú pre fungovanie ľudského organizmu, a teda aj pre zdravý zrak obzvlášť dôležité. Ich dostatok je nevyhnutný z viacerých hľadísk. Okrem toho, že z nich telo čerpá vitamín A, fungujú aj ako účinné antioxidanty.
Macula lutea - oblasť v centre sietnice oka vďačí za svoje žlté sfarbenie práve luteínu a zeaxantínu, ktoré ju chránia pred pôsobením tzv. voľných radikálov. S pribúdajúcim vekom však ich počet klesá.
Signifikantný je aj pokles hladiny estrogénov u ženy počas menopauzy. To všetko môže urýchliť vznik tieňov v zornom poli až do takej miery, že hrozí prepuknutie VPMD, ktorá pre pacienta znamená v lepšom prípade iba čiastočnú, v horšom prípade, žiaľ, kompletnú stratu zraku.

 

 


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľuďom možno dorastú ruky i nohy!
<< predchádzajúci článok
V skratke