24. septembra 2006

Slováci po prehre 2:3 do euroafrickej zóny

Tenisti Slovenska podľahli v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára v bratislavskej Sibamac aréne NTC Belgicku 2:3 a po troch rokoch budú hrať opäť iba v I. skupine ...

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Tenisti Slovenska podľahli v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára v bratislavskej Sibamac aréne NTC Belgicku 2:3 a po troch rokoch budú hrať opäť iba v I. skupine euroafrickej zóny. O neúspechu zverencov kapitána Miloslava Mečířa definitívne rozhodla prvá nedeľňajšia dvojhra, v ktorej za stavu 1:2 na zápasy v súboji jednotiek Dominik Hrbatý prehral s Olivierom Rochusom za 120 minút 2:6, 3:6, 3:6 a hostia sa tak ujali vedenia 3:1. V záverečnej dvojhre dostali príležitosť na oboch stranách náhradníci, keď namiesto pôvodne určených Michala Mertiňáka a Kristofa Vliegena nastúpili Lukáš Lacko a Dick Norman. Ani kozmetická úprava výsledku v podobe víťazstva Lacka 7:6 (5), 6:3 za 74 minút nezabránila druhému zostupu tímu SR (predtým v roku 2002 po prehre v Prešove s Rumunskom 1:4) zo svetovej skupiny najprestížnejšej súťaže mužských reprezentačných výberov. Belgičanom vyšiel až štvrtý pokus o úspech v baráži od roku 2003 a medzi elitnou šestnástkou sa v roku 2007 predstavia po trojročnej prestávke.

Slovensko - Belgicko 2:3 - konečný stav
Lukáš Lacko - Dick Norman 7:6 (5), 6:3 za 74 minút
V záverečnej dvojhre obaja aktéri v úvode veľa tenisovej krásy pred hŕstkou divákov neukázali, keď sa hralo prakticky bez výmen. Tridsaťpäťročný ľavoruký belgický dlháň (203 cm) brejkol Lacka v štvrtom geme, ktorý ukončil víťazným forhendom (3:1). Za stavu 4:2 pre Normana sa slovenský mladík dostal k dvom možnostiam získať servis späť a tú druhú aj využil obhodením súpera na sieti. Vzápätí vyrovnal na 4:4, aby sa hneď potom prepracoval k ďalšiemu brejkbalu, ktorý však tentoraz nepremenil. O osude I. setu sa mohlo rozhodnúť v dvanástej hre, ale Lacko dokázal odvrátiť tri setbaly súpera. V nasledujúcom tajbrejku síce prehrával 2:4, avšak napokon ho vyhral 7:5, pričom premenil svoj prvý setbal. Povzbudený ziskom setu pokračoval 18-ročný Piešťanec v dobrom výkone a za päť minút sa ujal v druhom dejstve vedenia 3:0. Výhodu brejku si udržal až do konca a bez zaváhania zdolal rebríčkovo o 112 miest vyššie postaveného súpera 7:6 (5), 6:3. Lacko tak uspel aj vo svojom druhom singlovom vystúpení v DP (bilancia 2:0).