24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2015

06. mája 2015

Slováci premrhali dvojgólový náskok a s Nórmi prehrali 2:3

Skrumáž pred brankárom Nórska Larsom Haugenom počas zápasu základnej B-skupiny Slovensko - Nórsko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave, 6. mája 2015. Na zemi leží Slovák Tomáš Jurčo, vľavo Nór Andreas Martinsen, ...

Skrumáž pred brankárom Nórska Larsom Haugenom počas zápasu základnej B-skupiny Slovensko - Nórsko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave, 6. mája 2015. Na zemi leží Slovák Tomáš Jurčo, vľavo Nór Andreas Martinsen, vpravo Jonas Holös, druhý sprava Mattias Nörstebö. Foto: TASR/Michal Svítok

Ostrava 6. mája (TASR) - Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom štvrtom vystúpení v B-skupine MS v Ostrave s Nórskom 2:3 a skomplikovali si tak šance na postup do štvrťfinále. Na konte majú naďalej sedem bodov a zostávajú na treťom mieste tabuľky, pred sebou však majú tri náročné duely s favoritmi Fínskom, Ruskom a USA.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka prvýkrát na turnaji strelili úvodný gól v zápase, keď v 19. minúte v presilovke otvoril z dorážky skóre Tomáš Surový. Na 2:0 zvýšil na začiatku druhej tretiny delovkou od modrej čiary obranca Marek Ďaloga. Napriek dvojgólovému vedeniu bol výkon slovenského tímu ďaleko od optimálu a hokejová spravodlivosť v tomto prípade platila, keď sa súper po dvoch zásahoch Mattiasa Nörsteböa a jedného Matsa Rosseliho Olsena dočkal zaslúženého obratu. Záverečný tlak už Slovákom k vyrovnaniu nepomohol.

Zápas nedohral obranca Andrej Meszároš, ktorý putoval predčasne pod sprchy po tom, čo v 48. minúte koncom hokejky bodol súpera. Stretnutie vo vypredanej ČEZ Aréne si nenechal ujsť ani prezident SR Andrej Kiska.

Slováci majú teraz na šampionáte dva dni voľna, najbližší zápas odohrajú až v sobotu o 16.15 h, keď narazia na Fínov. V skupine si zmerajú sily ešte s Ruskom a na záver s USA. Nóri odohrajú ďalšie stretnutie v piatok o 16.15 so Slovinskom.

Slovensko - Nórsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Góly: 19. Surový (Gáborík, L. Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Holös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Holös). Rozhodovali: Stricker (Švajč.), Vinnerborg - Dahmén (obaja Švéd.), Tosenovjna (ČR), vylúčení: 5:5 na 2 min., navyše Bartovič 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku, 47. min. Meszároš (obaja SR) 5 min. + DKZ za bodnutie koncom hokejky, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 41. min. bez Bartoviča, 8812 divákov (vypredané).
Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Mikuš, Baranka – L. Hudáček, Surový, Gáborík – Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - Daňo, Lušňák, Dravecký - Miklík
Nórsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Tollefsen, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard - M. Olimb, Ask, Thoresen - Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Trettenes - Röymark, Stene, Roest - Dahlström

Nóri začali zostra a pri vylúčení Bartoviča sa nasťahovali pred Laca, ten predviedol pekný zákrok pri strele Holösa a nedovolil dvakrát skórovať ani dorážajúcemu Martinsenovi. Severania boli pri chuti, v 9. min. tečoval strelu Nörsteböa K. Olimb, slovenský brankár vyrazil puk betónom k žrdi. Laco sa v prvej tretine rozhodne nenudil, v 13. min. mal šťastie, keď úplne voľný Stene zblízka neusmiernil puk do siete, a následne lapačkou s námahou vyrazil pokus Aska. Slováci nevedeli zabrzdiť súperove výpady, ten s ľahkosťou prenikal do útočného pásma a pred Lacom neustále hrozil. V 17. min. slovenský brankár v ľahu zlikvidoval presilovkovú šancu Bastiansena. Vůjtekov tím nakoplo až vylúčenie Martinsena, v presilovke pohotovo dorazil Gáboríkovu strelu zblízka do siete Surový - 1:0.

Gól dodal Slovákom sebavedomie. Na začiatku druhého dejstva mohol otvoriť skóre dorážajúci Jurčo, no podarilo sa to až Ďalogovi, ktorého strela príklepom od modrej čiary zapadla aj vďaka cloneniu Viedenského až za Haugenov chrbát. Ostravská hala, opäť nabitá slovenskými fanúšikmi, sa dostala do varu, tribúnami začali kolovať prvé mexické vlny. Nóri sa však rozhodne nechystali rezignovať, útočníci naďalej neúnavne zamestnávali slovenskú defenzívu a aktivitou si pýtali fauly. V 26. minúte Nörstebö v početnej výhode delovkou od modrej prepálil všetko, čo mu stále v ceste, a znížil na 1:2. Laco mal pri góle dokonale zakrytý výhľad a puk sa mu od žŕdky a betónu odrazil za chrbát. Slováci si potom vytvorili tlak v presilovke, Haugen odolal pokusom L. Hudáčka i Bližňáka. Nóri oslabenie prežili a následne sa dočkali zaslúženého vyrovnania, po šikovnej zadovke Aska sa presadil nekrytý Rosseli Olsen. Vůjtekov tím kontroloval nedotiahnutým brejkom Daňa a šancou Jurča, stav 2:2 sa už však do konca tretiny nezmenil.

Tretiu dvadsaťminútovku odštartovalo diskutabilné vylúčenie Ďalogu za údajné nedovolené bránenie brankárovi Haugenovi. Nóri ponúknutú výhodu využili zásluhou Nörsteböa, ktorý druhýkrát v stretnutí prepálil z diaľky Laca. Slováci zostali vývojom zjavne zaskočení, na ich hokejky sa vkradla nervozita. V 47. minúte inkasoval Meszároš za bodnutie súpera koncom hokejky trest na 5 min plus DKZ a so slovenským tímom to nevyzeralo dobre. Severania v dlhej presilovke zovreli súpera, Thoresen spomedzi kruhov mieril do Laca, vzápätí nepretlačil puk medzi brankárove betóny a žŕdku. Nórskeho útočníka nešetrne zrazil na ľad Baranka a súper hral vyše minútu v početnej výhode 5 na 3. Slováci so šťastím odolali nórskemu náporu a následne vrhli všetky sily do útoku. V závere dostali možnosť hrať ešte jednu presilovku, ale vyrovnania sa už nedočkali ani pri power play bez brankára.

POVEDALI PO ZÁPASE:
Marek Ďaloga: "Prestali sme hrať to, čo sme mali. Najjednoduchšie je vždy tlačiť sa do bránky a strieľať. My sme však začali vymýšľať. Musíme sa držať toho, čo nás zdobilo. Bolo to ťažké pre nás, ale rovnako aj pre nich, na to sa nemôžeme vyhovárať. Mali sme to dobre rozbehnuté, no nevyšlo nám to, škoda."