19. apríla 2015

Slováci prerušili negatívnu sériu s Bieloruskom

Na snímke trenér slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek (hore vpravo) a jeho asistent Vladimír Országh (hore vľavo) Foto: TASR/Michal Svítok
Poprad 19. apríla (TASR) - Až v šiestom vzájomnom súboji s Bieloruskom našli slovenskí hokejoví reprezentanti recept na úspech. Na popradskom štadióne súperovi nič nedarovali a v prvých pätnástich minútach štyrmi vsietenými gólmi rozhodli o zápase. Víťazstvo 5:2 bolo prvé nad Bieloruskom od apríla 2013.

"Prvá tretina bola porovnateľná s druhou tretinou, ktorú sme odohrali v Bratislave so Švédskom. Okrem štyroch gólov sme mali ešte ďalšie výborné príležitosti. Zaskočili nás zranenia v druhej tretine a museli sme prekopať zostavu. Kým si hráči zvykli, tak sme dvakrát inkasovali. V tretej sa to opäť vyrovnalo," uviedol tréner Vladimír Vůjtek.

Za víťazstvom hnal reprezentantov vypredaný popradský štadión, kam si našlo cestu viac ako 4000 priaznivcov. "Myslím si, že sme od začiatku diktovali hru. Až na nejaké situácie v druhej tretine to bol podľa môjho názoru zvládnutý zápas. Ak by sme takto hrali v Košiciach, tak vyhráme aj tam," analyzoval Patrik Lušňák autor tretieho slovenského gólu.

Ani v šiestom dueli v záverečnej príprave na MS v Ostrave neukázali slovenskí reprezentanti vyrovnaný výkon počas celých šesťdesiatich minút. "Myslím si, že sme vyhrávali vysokým rozdielom a všetci chlapci zabudli na obranu. Bielorusi museli otvoriť hru a z toho pramenili inkasované góly. Potom sme si všetci vstúpili do svedomia, hrali zodpovedne dozadu a dotiahli duel do víťazného konca," povedal po stretnutí Marcel Haščák.

Slováci otvorili zápasovú časť prípravy dvoma duelmi so Švédmi. Najprv v Trenčíne prehrali so severanmi gólom 13 sekúnd pred koncom 3:4 a potom v odvete v Bratislave otočili skóre a zvíťazili 3:1. Minulý týždeň ich preveril súper z Česka, tradičnému rivalovi podľahli v dvoch stretnutiach v Jihlave, najprv vo štvrtok 2:3 až po samostatných nájazdoch a o deň neskôr 1:3. S Bieloruskom najprv prehrali v košickej Steel aréne 4:5 pp a sn, v Poprade však v rámci série Euro Hockey Challenge triumfovali 5:2 a zaknihovali druhé víťazstvo v príprave pred MS.

Šéftréner Vůjtek po dvojzápase na východe republiky vyradil z nominácie pred svetovým šampionátom v Česku brankára Denisa Godlu, obrancu Petra Čerešňáka, útočníkov Michaela Vandasa, Andreja Šťastného a Petra Cehlárika. Tomáš Marcinko opustil tím už po zápase v Košiciach, diagnostikovali mu otras mozgu. "V jeho prípade počkáme týždeň a uvidíme ako sa to vyvinie," konštatoval Vůjtek.

Počas sobotňajšieho stretnutia sa zranili i ďalší hráči, center Mário Bližnák ma narazené rebrá, obranca Marek Ďaloga sa sťažoval na bolesti päty. Podľa slov Vůjteka by však nemalo ísť o vážne zranenia. S nešpecifikovaným zranením má problém aj útočník Ladislav Nagy, môže dokonca ísť o slabší otras mozgu.

Český tréner prezradil aj mená, ktoré pribudnú na bratislavskom zraze v utorok 21. apríla. "Príde Tomáš Surový, Richard Pánik, Tomáš Kopecký a Andrej Meszároš," uviedol po sobotňajšom stretnutí šéftréner Vůjtek na otázku príchodov nových hráčov.

Na Slovákov čakajú do štartu svetového šampionátu v Ostrave a Prahe (1.-17. mája) ešte dva súboje. V rámci EHCh sa predstavia v Rige, kde dvojzápasom proti domácemu Lotyšsku zavŕšia prípravu.