Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. apríla 2007

Slováci sa na ekonomiku pozerajú optimistickejšie



Hodnotenie ekonomickej situácie krajiny a situácie domácností zaznamenalo na Slovensku podľa prieskumu agentúry Focus doteraz najpozitívnejšie výsledky. Prieskum uskutočnila agentúra od 31. januára ...



Zdieľať

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Hodnotenie ekonomickej situácie krajiny a situácie domácností zaznamenalo na Slovensku podľa prieskumu agentúry Focus doteraz najpozitívnejšie výsledky. Prieskum uskutočnila agentúra od 31. januára do 6. februára na vzorke 1 008 respondentov. V hodnotení súčasnej ekonomickej situácie krajiny sa pomer pozitívne a negatívne naladených obyvateľov po prvýkrát takmer vyrovnal. Ani dobrá ani zlá nie je situácia ekonomiky podľa názoru 43,7 % respondentov, skôr dobrá podľa 24,6 % a 1,6 % opýtaných hodnotilo stav ekonomiky ako veľký dobrý. Za skôr zlú označilo situáciu ekonomiky 23 % respondentov, veľmi zlú 5,5 % a nevedelo odpovedať 1,7 % respondentov.

Z hľadiska očakávaného vývoja ekonomickej situácie krajiny pozitívne očakávania výrazne prevýšili negatívne. Ekonomika sa trocha zlepší podľa 34,1 % opýtaných a veľmi zlepší podľa 2,2 %. Mierne zhoršenie očakáva 10,9 % a veľké zhoršenie 2,5 %. Podľa názoru 43 % respondentov sa stav ekonomiky nezmení a nevedelo odpovedať 7,3 %. V prípade súčasného hodnotenia životnej úrovne domácností po prvý krát podiel pozitívnych hodnotení prevýšil negatívne hodnotenia. Za skôr dobrú považuje svoju životnú úroveň 26,6 % a za veľmi dobrú 2,5 % opýtaných. Skôr zlá je podľa 18,8 % a veľmi zlá podľa 3,6 %. Odpoveď ani dobrá, ani zlá si zvolilo 48,4 % respondentov. Zároveň došlo ešte k výraznejšiemu posilneniu očakávaní obyvateľov Slovenska pokiaľ ide o ich životnú úroveň. V súčasnosti sú v populácii výraznejšie zastúpení optimisti než pesimisti.

Pri medzinárodnom porovnaní v rámci krajín V4 výsledky prieskumu ukazujú, že obyvatelia Slovenska, Českej republiky a Poľska hodnotia aktuálnu ekonomickú situáciu svojej krajiny veľmi podobne. V prípade všetkých troch krajín sa pozitívne hodnotenie pohybuje na úrovni jednej štvrtiny obyvateľstva. Odlišné je hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie obyvateľmi Maďarska, z ktorých dve tretiny ju hodnotia negatívne a len necelé 3 % pozitívne. Pri očakávanom vývoji ekonomiky sú najoptimistickejší predovšetkým obyvatelia Slovenska a následne Poľska. Viac ako tretina obyvateľov Slovenska si myslí, že ekonomická situácia Slovenska sa o rok veľmi alebo trochu zlepší, pričom opačný názor zastáva len o niečo viac ako 13 % opýtaných. Najnegatívnejšie čísla boli opäť zaznamenané v Maďarsku.

Najpozitívnejšie svoju životnú úroveň hodnotia obyvatelia Českej republiky. Viac ako tretina opýtaných v tejto krajine hodnotí súčasnú životnú úroveň svojej domácnosti pozitívne a len približne 16 % negatívne. Viac pozitívnych hodnotení ako negatívnych nájdeme aj medzi obyvateľmi Slovenska a Poľska. Aj na svoju životnú úroveň sa najpesimistickejšie pozerajú obyvatelia Maďarska. Z hľadiska očakávaného vývoja životnej úrovne v jednotlivých krajinách v nasledujúcom roku sú najoptimistickejší obyvatelia Slovenska. Viac ako štvrtina opýtaných si myslí, že životná úroveň ich domácností sa veľmi alebo trocha zlepší. Opačný názor pritom zastáva len približne desatina všetkých opýtaných.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Juščenko rozohral riskantnú politickú hru
<< predchádzajúci článok
Opatrenia v analýze podľa SDKÚ-DS neprinesú ľuďom prospech