Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

18. decembra 2020

Slováci si môžu vypočítať ako veľmi znečisťujú ovzdušie, ministerstvo spustilo kalkulačkuMinisterstvo životného prostredia (MŽP SR) spustilo kalkulačku na vypočítanie individuálnej uhlíkovej stopy.Zdieľať
Slováci si môžu vypočítať ako veľmi znečisťujú ovzdušie, ministerstvo spustilo kalkulačku

V tlačovej správe o tom informoval hovorca MŽP SR Pavol Fejér. Kalkulačka ľuďom umožní za pár minút vypočítať, koľko kilogramov emisií skleníkových plynov vďaka ich činnosti uniklo tento rok do ovzdušia.

Ochrana ovzdušia je osobnou voľbou

Kalkulačka pracuje s údajmi od užívateľa o jeho spôsoboch dopravy, bývania, či spotreby. Pri bývaní sa úroveň spotreby vyhodnocuje nie iba cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov. Aplikáciu pripravil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

https://iep.sk/kalkulacka

Pri tejto uhlíkovej kalkulačke si ľahko všimneme, že sú v nej položky ako napríklad spôsob vykurovania bytovky, ktoré jednotlivec ovplyvní len ťažko. Sú tam však aj také, pri ktorých je rozhodnutie iba v našich rukách. Ochrana Zeme pred klimatickou krízou tak prestáva byť abstraktnou hrozbou a vidíme, že je aj našou osobnou voľbou,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Všeobecné reči do obrazu bežného života

Podľa ministra je uhlíková kalkulačka výborná možnosť, ako preložiť všeobecné reči o otepľovaní a klimatickej kríze do obrazu nášho bežného života. Mala by zároveň ľuďom pomôcť pochopiť, že globálne znečistenie emisiami oxidu uhličitého (CO2) sa skladá z kilogramov a gramov, ktorými planétu zaťažuje bez výnimky každý človek.

Budaj dodáva, že nový nástroj ukazuje, že k tomu, aby ľudia pomohli klíme, stačí prestúpiť z auta do autobusu, prípadne na bicykel či vlak. Nemalé emisie vyprodukuje aj prekurovanie domácností a nadmerná spotreba elektriny. K zníženiu našej osobnej uhlíkovej stopy pomôže aj zníženie príjmu niektorých druhov mäsa.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky, živnostníci sú rozčarovaní z politikov a epidemiológov
<< predchádzajúci článok
Rusi vakcíne Sputnik V nedôverujú, zaočkovať sa dala len malá časť populácie