27. marca 2015

Slováci v boji o majstrovstvá potvrdili úlohu favorita.Vyhrali sme 3:0

Slovenskí futbalisti majú po polovici odohratých zápasov kvalifikácie EURO 2016 na konte plný počet 15 bodov a zostávajú lídrami C-skupiny.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Žilina 27. marca (TASR) - Slovenskí futbalisti nastúpili v piatkovom zápase C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Žiline proti Luxembursku.

Slovenskí futbalisti majú po polovici odohratých zápasov kvalifikácie EURO 2016 na konte plný počet 15 bodov a zostávajú lídrami C-skupiny. V piatkovom stretnutí zvíťazili zverenci trénera Jána Kozáka v Žiline nad papierovo najslabším tímom zoskupenia Luxemburskom jednoznačne 3:0 a posilnili si vyhliadky postúpiť na budúcoročný finálový turnaj, ktorý sa uskutoční vo Francúzsku.

Skóre duelu na takmer vypredanom žilinskom štadióne otvoril už v 10. minúte Adam Nemec a do polčasu sa ešte presadili Vladimír Weiss (21. minúta) a Peter Pekarík (40. minúta). Slováci natiahli víťaznú šnúru na sedem zápasov, naposledy zakopli v máji minulého roka v Petrohrade, keď v prípravnom meraní síl podľahli Rusom 0:1.

Najbližšie sa predstavia v utorok 31. marca o 20.30 h opäť v Žiline v prestížnom prípravnom zápase proti rivalovi z Česka. Ďalší kvalifikačný súboj ich čaká 14. júna doma proti Macedónsku.

Takmer vypredaný žilinský štadión od úvodných sekúnd tlačil domácich za prvým gólom a dočkal sa ho relatívne rýchlo, už v 10. minúte. Ďuricova výstavná delovka z priameho kopu z 30 m opečiatkovala brvno a odrazenú loptu poslal do siete pohotový Nemec - 1:0. Prvý krok smerom k povinným trom bodom Slováci urobili a pokračovali v nátlakovej hre, ktorú Luxemburčania dokázali prerušovať len epizódnymi výletmi na polovici domáceho tímu.

V 21. minúte sa začala ďalšia útočná akcia na ľavom kraji u Hamšíka s Nemcom, následne Kucka lobovaným centrom našiel v šestnástke voľného Weissa a ten akciu vyriešil individuálne do gólovej bodky - 2:0. O štyri minúty Kozáčik podržal svoj tím, keď ratoval na čiare po nebezpečnej hlavičke Devillea.

Týmto zábleskom sa však Slováci nenechali rozhodiť a chceli zápas zavrieť tretím gólom. Súpera sa tentoraz pokúšali uspať sériou prihrávok pred vlastnou šestnástkou a následnými dlhými nábehmi ofenzívnych tykadiel za obranu, tie však hostia prečítali a hru v poli po druhom inkasovanom góle vyrovnali. V 39. minúte sa však len prizerali, ako Hubočan ukážkovou kolmicou uvoľnil do šance "sviatočného" útočníka Pekaríka, ktorý strelou povedľa brankára zvýšil na 3:0 a v reprezentačnom drese dosiahol po dlhšom čase svoj druhý gól.

Po zmene strán sa domáci favorit naďalej bavil futbalom, niektoré akcie sa však snažil riešiť na úkor efektivity viac-menej exhibične. Nepríjemný moment sa udial v 56. minúte, keď motor stredovej formácie Kucka pred súperovou šestnástkou nešťastne spadol na zem a so zranením ruky nemohol pokračovať v hre. Luxemburčania sa zatiahli do obrannej ulity, no Kozákovi zverenci už neboli smerom dopredu takí nebezpeční ako v prvom polčase.

V útočnej fáze si síce vypracovali niekoľko priamych kopov a rohov, ale v koncovke im chýbal väčší dôraz. O osude zápasu však na ich šťastie rozhodli už v prvom polčase, v ktorom boli vysoko efektívni a súpera zlomili tromi gólmi. Okrem výsledku potešila aj skvelá atmosféra, hodná pre tím lídra kvalifikačnej skupiny a čoraz väčšieho ašpiranta na postup.

Ján Kozák, tréner SR (zdroj RTVS): "Bol to náš prvý zápas v tomto roku a teší ma, že sme v ňom podali veľmi dobrý výkon. Dosiahli sme víťazstvo rozdielom triedy, prišlo veľa ludí, za čo im ďakujem. Prvý polčas bol z našej strany maximálne koncentrovaný, hrali sme to, čo sme chceli, dali sme pekné góly. V druhom polčase som čakal, že pridáme ešte nejaký gól, ale nevadí. Luxemburčania už nie sú ľahkým súperom. Ich tréner pracuje s mužstvom šesť rokov, vidno, že hrajú organizovaný futbal, veľa hráčov pôsobí v zahraničí. Mrzí ma žltá karta pre Škrtela a zranenie Ďura Kucku, ktorý má vykĺbený prst. Je to neuveriteľné, že máme na konte 15 bodov, no vo futbale sa to stáva. Hráči dozreli futbalovo aj ľudsky, tešia sa na každý zápas a zraz."

Peter Pekarík, obranca SR (zdroj RTVS): "V šatni sme si povedali, že to bude veľmi ťažký zápas, no podarilo sa nám zlomiť defenzívu súpera dvomi rýchlymi gólmi. Víťazstvo je úplne zaslúžené. Veľmi sa teším, že som dal po dlhom čase v reprezentácii gól, navyše v Žiline, kde sa cítim ako doma. Diváci vytvorili fantastickú atmosféru."

Adam Nemec, strelec prvého gólu SR: "Ani neviem, ako sa to stalo. Spamätal som sa a všetci sme oslavovali v kruhu. Je skvelé, že máme 15 bodov, nikto s tým nepočítal. Povinné víťazstvá sa nerodia ľahko. Dobré, že sme strelili rýchlo dva góly."

Luc Holtz, tréner Luxemburska: "Videli sme, prečo sú Slováci lídri skupiny. Od začiatku vyvíjali tlak. Naplnili sa tak naše obavy pred zápasom. My sme tomu v prvom polčase nedokázali čeliť. Boli sme pod veľkým tlakom a bolo ťažké hrať v takej situácii. Vedeli sme, že hráme proti lepšiemu tímu. Navyše vonku nehráme až tak dobre ako doma."

kvalifikácia EURO 2016:
C-skupina:

SR - Luxembursko 3:0 (3:0)

Góly: 10. Nemec, 21. Weiss, 40. Pekarík. Rozhodovali: Studer - Pozzi, Wicht (všetci Švajč.), ŽK: Pekarík, Škrtel - Deville, Holter, Mutsch, 9524 divákov.

zostavy a striedania:

SR: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka (59. Hrošovský) - Weiss (71. Mak), Hamšík, Stoch (80. Šesták) - Nemec

Luxembursko: Joubert - Jans, Schnell, Chanot, Mutsch - Holter (51. Da Mota), Philipps, Gerson, Bensi (78. Laterza) - Deville (64. Payal), Joachim