29. mája 2017

Slováci zostali v hre o postup na majstrovstvá sveta 2018

Na snímke tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov Miroslav Palgut.

Na snímke tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov Miroslav Palgut. Foto: TASR - Michal Svítok
Apeldoorn 29. mája (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zostali v hre o postup na majstrovstvá sveta 2018. V poslednom zápase kvalifikačného turnaja v Holandsku síce zverenci trénera Miroslava Palguta prehrali v nedeľu v Apeldoorne s domácou reprezentáciou 2:3, ale ziskom bodu si zabezpečili druhé miesto v šesťčlennej B-skupine a postúpili do baráže.

V nej sa od 11. do 16. júla predstaví šesť tímov z druhých miest 2. kola kvalifikácie. Na budúcoročný šampionát, ktorý sa uskutoční v Taliansku a Bulharsku, postúpi víťaz. Dejisko a súperov v baráži (3. kole kvalifikácie) sa Slováci dozvedia neskôr.

Z Holandska sa slovenský tím vráti v pondelok dopoludnia a už v utorok sa presúva do Popradu, kde odštartuje ďalší ročník Svetovej ligy. Od 2. do 4. júna privítajú Slováci pod Tatrami Japonsko, Austráliu a Portugalsko.

Holandsko - Slovensko 3:2 (-25, 24, -22, 16, 9)

Zápas trval: 142 minút, rozhodovali: Alijev (Azer.) a Pavlov (Rus.), 1000 divákov

Holandsko: Koelewijn 2, Van Haarlem 4, Rauwerdink 11, Diefenbach 17, Van Dijk 17, Andringa 12, libero Sparidans (Ter Horst 6, Keemink 0, Overbeeke 0, Abdel-Aziz 9, Parkinson 2)

SR: Ondrovič 8, Mlynarčík 22, Chrtiansky 14, Zaťko 0, Paták 26, libero Kubš (Kriško 0, Palgut 0)

Úvod patril Holandsku, ktoré viedlo 4:1 a 5:2. Slováci znížili na 5:7, ale potom spravili chybu v útoku a prehrávali o štyri body 5:9. Slováci sa trápili na prihrávke a tým pádom aj v útoku a domáci viedli 11:5. Za stavu 8:13 si tréner Slovákov zobral timeout a znížili na 10:13. Potom dal eso Paták a znížil manko na dva body - 14:16. V závere pomohol podaním Kriško, z kontry sa presadil Chrtiansky a bolo 17:19. Po dobrom servise Chrtianskeho sa Slováci dotiahli na bod a držali sa v hre o veľmi dôležitý set - 19:20. Potom sa zaskvel Paták, keď najskôr bodoval z ťažkej lopty, následne dal eso a Slováci vyrovnali na 23:23. Po timeoute dobre prečítal nahrávača Ondroviča a po jeho bloku mali Slováci setbal - 24:23. V dráme napokon Slováci vyhrali prvý set 27:25, keď využili tretí setbal a udržali sa v hre o postup.

V druhom sete prehrávali Slováci 0:2, ale pri podaní kapitána Kohúta otočili na 4:3. Domáci však potom otočili skóre a dostali sa do vedenia 10:8 a 14:10, keď servisom narobil problémy Andringa. Slováci znížili na 13:15, keď sa v útoku presadil Mlynarčík. Po dvojbloku Kohút, Zaťko sa Slováci dostali na rozdiel jedného bodu - 17:18. Potom sa išlo bod po bode, ale v závere sa Slovákom podarilo zásluhou Chrtianskeho vyrovnať na 22:22. Holandsko potom malo dva setbaly, ale Slováci ich odvrátili, keď za stavu 23:24 výborne podal Mlynarčík a akciu domácich zablokoval Kohút - 24:24. Set však napokon po bloku Andringu vyhrali domáci 26:24 a de facto si zabezpečili priamy postup na MS.

Slováci potrebovali ešte aspoň jeden set, aby si zabezpečili baráž, ale úvod tretieho dejstva patril Holandsku, ktoré po ese Van Dijka viedlo 10:4. Slováci pridali na servise a po ese Ondroviča vyrovnali na 11:11. Pohoda sa preniesla na ruky slovenských volejbalistov a Chrtiansky zvýšil na 14:12. Na druhom technickom timeoute však viedlo Holandsko 16:15 a potom odskočili na 18:16. Pred koncovkou však slovenskí volejbalisti strhli vedenie na svoju stranu - 20:19. V koncovke sa presadil Kohút a dostal svoj tím do vedenia 23:20. Slováci záver zvládli, set vyhrali 25:22 a zabezpečili si postup do baráže.

Na začiatku štvrtého setu mali mierne navrch Holanďania, keď viedli o tri body, ale Slováci po dvoch blokoch za sebou vyrovnali na 12:12. V ďalšom priebehu však už dominovali domáci volejbalisti, ktorí zvládli aj piaty set a tešili sa z priameho postupu na MS.

Miroslav Palgut, tréner SR
: "Nezačali sme dobre. Holanďania nás tlačili podaním a mali sme problém sa presadiť v útoku. Našťastie sme sa v koncovke chytili, veľmi dobre sme podávali a vyhrali sme prvý set. V druhom sme v koncovke nezatlačili súpera podaním, napriek tomu, že sme veľmi dobre útočili. Tretí set sme zvládli a vybojovali sme si postup do baráže. V ďalšom priebehu Holanďania veľmi dobre bránili v poli a v tajbrejku sme už nemali morálnu silu na víťazstvo. Bol to náročný turnaj, ani jeden tím nebol vyslovene slabý a vo všetkých zápasoch sme museli siahnuť na dno síl. Mrzí nás prehra v zápase s Rakúskom, ktorý nám nevyšiel a robili sme veľa chýb. Rakúšania však v ďalšom priebehu dokázali svoju kvalitu a siahali dokonca na priamy postup."