14. februára 2018

Slovenské basketbalistky zdolali v kvalifikácii Bosnu a Hercegovinu

Na snímke slovenské basketbalistky sa radujú po víťazstve v zápase A-skupiny kvalifikácie na ME 2019 v basketbale žien Slovensko - Bosna a Hercegovina v Ružomberku 14. februára 2018. Foto: TASR - Branislav Račko
Ružomberok 14. februára (TASR) - Slovenské basketbalistky sa priblížili k účasti na ME 2019. Zverenky trénera Petra Kováčika vyhrali v stredajšom dueli kvalifikačnej A-skupiny v Ružomberku nad Bosnou a Hercegovinou 100:95 po trojnásobnom predĺžení. Pre Slovenky to bola tretia kvalifikačná výhra v rade. Na európsky šampionát sa prebojujú víťazi skupín a šesť tímov na druhých miestach.

kvalifikácia ME 2019 žien, A-skupina:

Slovensko – Bosna a Hercegovina 100:95 po trojnásobnom predĺžení (16:17, 19:21, 17:13, 18:19 – 11:11, 7:7, 12:7)

SR: Hruščáková 18, Oroszová a Páleníková po 15, Bálintová 11, Mištinová 9 (Slamová 19, Remenárová 9, Felixová 4, Hašková a Kováčiková 0)

BaH: Gajičová 39, Deurová 23, Vrančičová 10, Kaporová 7, Kalusičová 0 (A. Deličová 7, Džiničová 4, N. Deličová 3, Džebová 2, Babičová 0)

TH: 22/18 – 30/23, Fauly: 28 – 22, Trojky: 6 – 4, Rozhodovali: Krug, Michajlov (obaja Rus.), Večerskis (Lit.), 1500 divákov

Pre domáce sa stretnutie v úvode vyvíjalo dobre, hlavne vďaka Hruščákovej si v prvej štvrtine držali tesné vedenie. Ich súperky sa ale držali na dostrel, problém robil hlavne ich útočný doskok. Postupne sa k tomu pridala aj lepšia úspešnosť streľby a úvodnú 10-minútovku vyhrali hosťujúce hráčky 17:16. Získané herné sebavedomie využila Bosna a Hercegovina v druhej štvrtine, keď v 16. minúte viedla už 33:23. Slovenky sa však v správnom momente prebudili, šnúrou desiatich bodov za sebou vyrovnali skóre a zápas sa začínal v podstate od nuly. V koncovke hosťujúca Kaporová napokon vybojovala pre svoj tím polčasové vedenie 38:35.

Po prestávke pridali oba tímy na bojovnosti a nasadení, viac z toho najskôr ťažili domáce basketbalistky. Lenže Bosna výrazne pritvrdila v defenzíve, s čím sa Slovenky dlhé minúty nevedeli vyrovnať. Dobrú koncovka priniesla želaný efekt, pred záverečnými desiatimi minútami viedlo Slovensko 52:51. Posledné dejstvo prinieslo podľa očakávania boj o každú loptu a bod. Viac sa v ňom darilo hosťujúcim basketbalistkám, šnúrou 11:2 sa dokázali dostať do osembodového trháku. Slovenky sa však nadýchli k obratu, 112 sekúnd pred koncom sa Hruščákovej podarilo vyrovnať na 67:67. Následne Remenárová premenila dôležitú trojku, Kaporová však odpovedala úspešným dvojbodovým pokusom. Necelé dve sekundy pred koncom mala hosťujúca Gajičová v rukách víťazstvo pre svoj tím, ale premenila len jeden trestný hod, preto zápas dospel do predĺženia.

V ňom začala Bosna lepšie, ale Slovenky sa rýchlo dotiahli. Slamovej pokus 37 sekúnd pred koncom znamenal vedenie 71:69, ale Gajičová tentoraz dala obe trestné hody a na tímy tak čakalo ďalšie predĺženie. Tam boli tentoraz na koni domáce hráčky, ale ani táto časť duelu nerozhodla o víťazovi. Až v treťom predĺžení prišli zlomové momenty, trojky Slamovej a Páleníkovej totiž znamenali vydreté víťazstvo pre domáce.