24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2014

17. mája 2014

Slovenskí hokejisti vyhrali na MS 2014 s Talianmi 4:1

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom zápase A-skupiny na svetovom šampionáte v bieloruskom Minsku nad Talianskom 4:1 a stále má nádej na štvrťfinále.

Na snímke vľavo slovenský hokejista Marek Ďaloga strieľa gól na 1:0 brankárovi Talianska Danielovi Bellissimu, uprostred Alexander Egger z Talianska, v zápase Slovensko - Taliansko na hokejových majstrovstvách sveta 17. mája 2014 pred halou Arena Čižovka v Minsku.

MINSK 17. mája  - Slováci majú vďaka trom bodom aj istotu účasti na budúcoročnom svetovom šampionáte v Prahe a Ostrave. Tréner Vladimír Vůjtek dostal k sobotňajším 67. narodeninám očakávaný trojbodový dar.

Všetko o MS v hokeji nájdete --->>> TU.

Slováci boli od začiatku súboja s Talianmi v Čižovka Arene lepším tímom, ich súperi sa spoliehali len na dôslednú defenzívu a rýchle kontry. Prvý gól v slovenskej reprezentácii strelil Marek Ďaloga, ktorý v prvej tretine otvoril skóre.

V druhej tretine pridali ďalšie presné zásahy Marek Viedenský a Tomáš Tatar, v predposlednej minúte znížil na 1:3 Alexander Egger. V tretej časti hry sa presadil Michel Miklík, ktorý nazbieral na šampionáte už deväť kanadských bodov (3+6). Súboj nedohral po zásahu pukom do tváre Marcel Haščák.

Vůjtek mal na rozdiel od piatkového súboja so Švédmi k dispozícii už všetkých hráčov, nastúpili aj Marek Hrivík, Marcel Haščák a Tomáš Marcinko. Na striedačke bol prvýkrát na svoju šancu na turnaji pripravený Július Hudáček.

Celkovo sa Slovensko a Taliansko stretli šestnástykrát, dvanástykrát sa radovalo mužstvo spod Tatier, trikrát uspeli hráči z Apeninského polostrova. Slovensko sa najbližšie predstaví na šampionáte v utorok 20. mája proti Dánsku, na štvrťfinále potrebujú zdolať v riadnom hracom čase Dánov a zároveň aj na ďalšie výsledky na turnaji.

Slovenskí hokejisti si víťazstvom zabezpečili účasť v elitnej kategórii aj pre nasledujúcu sezónu. Slováci sa predstavia v máji 2015 na svetovom šampionáte v Česku. V tabuľke A-skupiny majú Slováci po sobote 7 bodov a trojbodoví Taliani ich už nemôžu predstihnúť. Do A-skupiny I. divízie zo "slovenskej" zostúpia Taliansko alebo Dánsko.

VÝSLEDOK - MS v hokeji (A-skupina: Čižovka Arena)

Slovensko - Taliansko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

10:08 - 1:0 M. Ďaloga (K. Sloboda)
23:05 - 2:0 M. Viedenský (M. Ďaloga, K. Sloboda)
34:13 - 3:0 T. Tatar (M. Miklík)
38:26 - 3:1 A. Egger (V. Rocco)
48:07 - 4:1 M. Miklík (T. Tatar, M. Šatan) - presilová hra

* v 55. minúte Tomáš Tatar nepremenil trestné strieľanie

Vylúčenia:
04:44 David Borrelli (ITA) - 2 min. (podrazenie)
15:43 Marek Viedenský (SVK) - 2 min. (podrazenie)
16:21 Brian Ihnacak (ITA) - 2 min. (faul lakťom)
26:07 Tomáš Marcinko (SVK) - 2 min. (podrazenie)
29:15 Marcel Haščák (SVK) - 2 min. (držanie)
43:42 Brian Ihnacak (ITA) - 2 min. (držanie)
45:04 Martin Marinčin (SVK) - 2 min. (hákovanie)
46:34 Alexander Egger (ITA) - 2 min. (nedovolené bránenie)
46:53 Daniel Sullivan (ITA) - 2 min. (hákovanie)
52:52 Andrej Šťastný (SVK) - 2 min. (hákovanie)
54:40 Thomas Larkin (ITA) - 2 min. (hákovanie) - rozhodca nariadil trestné strieľanie
57:06 Karol Sloboda (SVK) - 2 min. (hákovanie)
58:35 Tomáš Tatar (SVK) - 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 50:14, vylúčenia: 7:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Nord (Švéd.) - Hull (Kan.), Puolakka (Fín.), 6200 divákov

Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, J. Valach, Švarný, V. Mihálik, Marinčin, Čerešňák - Šatan, Hrivík, L. Nagy - Miklík, J. Mikúš, Tatar - Marcel Haščák, Marcinko, Pánik - Skokan, A. Šťastný, Réway - Viedenský
Taliansko: Bellissimo - Egger, Borgatello, Larkin, Nicoletti, Sullivan, Johnson, Hofer - Scandella, di Casmirro, Kostner - Borrelli, Ihnacak, Rocco - Gander, Tudin, Fontanive - Felicetti, Bernard, Bona

I. tretina

Už úvod stretnutia naznačil, čo sa bude diať na ľade. Slováci sa nasťahovali pred taliansku bránku a začali ohrozovať gólmana Daniela Bellissima z rôznych pozícii. Taliani sa zasa pokúšali o rýchle brejky a nesnažili sa o žiadnu kombináciu.

Bellissimo si poradil s viacerými strelami a inkasoval až v jedenástej minúte, keď sa do prečíslenia dostali obrancovia SR a po prihrávke od K. Slobodu zakončoval ľahko do odkrytej bránky Marek Ďaloga - 1:0. Slováci v prvej dvadsaťminútovke prestrieľali súpera 22:3, ale vytvorili si len minimálny náskok.

II. tretina

V 24. min si pred bránkou spracoval vysoký puk Viedenský a dokázal ešte nájsť medzeru medzi betónmi Bellissima - 2:0.

Slováci ďalej kontrolovali hru a Taliani len urputne bránili. V 31. min predviedol ďalší zákrok, ktorý kandiduje do zostrihu šampionátu, po dorážke Borrelliho brankár Ján Laco. V 35. min sa presadil po spolupráci s Miklíkom aj Tomáš Tatar - 3:0.

8. Taliansko 6 1 0 0 5 5:20 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Taliani znížili po chybnom vyhodení Mikúša, Egger puk z ľavého kruhu poslal pred bránku a trafil medzi betóny Jána Laca, ktorý nič nevidel cez hradbu tiel - 3:1.

III. tretina

Začiatok tretej tretiny poznačili nepresnosti na oboch stranách, v 43. min si Scandella položil aj Laca, ale nedokázal potom obkorčuľovať prázdnu bránku a zasunúť puk do siete.

Na opačnej strane netrafil Tatar odkrytú bránku a potom sa nepresadil zblízka ani Marcinko. Po sérii vylúčení dostali Slováci možnosť presilovky o dvoch hráčov a po rýchlej kombinácii sa zblízka presadil Miklík, ktorý trafil puk do siete aj s prispením brankára Bellissima - 4:1.

V 54. min nepremenil Tomáš Tatar trestné strieľanie, brankára si položil na ľad, ale nedokázal ho prehodiť.

Taliani mohli výsledok skorigovať v závere pri presilovke o dvoch hráčov a hre bez brankára, pri ktorej navyše Ivan Švarný zlomil hokejku. Brankár Ján Laco opäť tím podržal a výsledok sa už nemenil.

Hlasy:

Vladimír Vůjtek - tréner SR
(zdroj: RTVS): "Veľmi dobre sme začali, chalani sa na zápas dôkladne pripravili. Taliani hrali 'vabank' a mali aj pár šancí, no Jano Laco chytal skvele. Bohužiaľ, stále sa nedokážeme vyvarovať vylúčení. Báli sme sa podobného vývoja ako v dueli s Francúzskom. Stále musíme hrať naplno, nevieme hrať profesorský hokej. Ak by sme sa o to pokúsili, prišli by chyby. Postup nemáme vo vlastných rukách, uvidíme ako dopadne zápas Francúzov."

Michel Miklík - útočník SR (zdroj: RTVS): "Chceli sme hrať uvoľnene a to sa nám aj podarilo. Vedeli sme, že sme lepší korčuliari a to sme chceli využiť. Snažili sme sa od začiatku držať puk a nepúšťať Talianov do prečíslení. Sústredíme sa teraz na posledný zápas, až potom sa pozrieme na tabuľku."