14. decembra 2017

Slovenskí hokejisti zdolali na úvod turnaja Francúzsko 4:2

Slovenský hokejista Andrej Kudrna (vpravo) sa teší v zápase Francúzsko - Slovensko po strelení gólu na turnaji MECA Hockey Games 2017 v nórskom Hamare 14. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Hamar 14. decembra (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti úspešne odštartovali svoje účinkovanie na turnaji MECA Hockey Games 2017 v nórskom Hamare. V úvodnom vystúpení zdolali vo štvrtok Francúzsko 4:2.

Slováci si v prvej tretine vybudovali zásluhou Andreja Kudrnu a Petra Čerešňáka dvojgólový náskok. Napriek aktívnej hre sa však nevyhli individuálnym chybám v obrane, ktoré súper potrestal a vyrovnal na 2:2. Slováci v tretej časti opäť zapli, prevýšili Francúzov v pohybe, boli disciplinovanejší a víťazstvo strhli na svoju stranu vďaka presným zásahom Tomáša Surového a Ivana Baranku.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho odohrajú svoj druhý zápas na turnaji v piatok, keď o 16.00 h narazia na olympijský výber Ruska.

Slováci nastúpili v bránke s Godlom. Z kádra, ktorý odletel do Nórska, sa do zostavy nevošli útočníci Dravecký a Miklík. Ramsayho zverenci sa rozbiehali pomalšie, v obrane boli nedôslední a Francúzi mali niekoľko možností to potrestať. Do útočného pásma prenikali najmä z ľavého krídla, odkiaľ nechali vyniknút Godlu Guttig či Maia. Slováci sa postupne dostali do tempa a pohybom si vynútili súperove fauly. Prvú početnú výhodu síce nevyužili, po jej konci však prišla Barankova strela, po ktorej dôrazný Kudrna dorazil puk do siete - 0:1. Následne pri vylúčení Rauxa na modrej čiare výborne potiahol presilovkovú akciu Graňák, vyzval k zakončeniu Čerešňáka, ktorý aj s prispením clonenia Skalického strelou do vzdialenejšieho rohu prekonal Hardyho. Hráči v tmavomodrých dresoch hýrili aktivitou, v obrane však stále kopili chyby. V 18. minúte využil zaváhanie slovenskej defenzívy Romand, ktorý strelou spoza protihráča zaskočil Godlu - 1:2.

Francúzi si stále museli proti rýchlonohým súperovým útočníkom pomáhať faulami. V ďalšej slovenskej presilovke mal veľkú šancu zvýšiť náskok Paulovič, ale trafil iba Hardyho. V 26. minúte Slováci vzadu opäť zaváhali, Godla nevyšiel z bránky za voľným pukom, čo využil Guttig a po jeho prihrávke T. Da Costa strelou z prvej vyrovnal. Hra sa v druhej tretine ešte viac zrýchlila, v 25.-26. minúte videli diváci dva nevyužité samostatné úniky. Najprv Sukeľovi nevyšiel v nájazde bekhendový blafák a vzápätí na druhej strane sa po Kotvanovej chybe rútil sám na Godlu Perret, ktorý stroskotal na brankárovom betóne. V 36. min. L. Hudáček vyslal do šance Bubelu, jeho strela na vyrážačku našla Hardyho pripraveného.

Slováci v závere druhého dejstva zavreli súpera v jeho obrannom pásme a v rovnakom duchu sa niesol aj úvod tretej tretiny. V 43. min. po tvrdej strele Krištofa netrafil puk tiesnený Sukeľ, pred ktorým zívala úplne prázdna bránka. Hralo sa plynule, bez prerušenia, čakalo sa na chybu, ktorá rozhodne o osude duelu. V 50. min. ju spravili "Les Bleus", ktorí nevyhodili puk z vlastného pásma, od modrej napriahol Surový a delovkou prepálil Hardyho - 2:3. Slováci pokračovali v aktivite, v presilovkách nevyužili možnosti na poistenie náskoku Baranka a Kudrna. Francúzi už hrali vabank, v zúfalej snahe zaútočiť kopili chyby, L. Hudáček a Ölvecký však v koncovke neboli úspešní. Zato Baranka v presilovke v 56. minúte zacielil presne a spečatil triumf na 4:2.

MECA Hockey Games 2017

Francúzsko - Slovensko 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
18. Romand (Matima), 26. T. Da Costa (Guttig) - 8. Kudrna (Baranka), 13. Čerešňák (Graňák), 50. Surový (Skalický), 56. Baranka (Bubela, Starosta). Vylúčenia: 8:1 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0.

Francúzsko: Hardy - Chakiachvili, Dame Malka, Raux, Hecquefeuille, Crinon, Janil, Bedin, Llorca - T. Da Costa, Guttig, Lamperier - Guttierez, Bouvet, Ritz - Maia, Terrier, Perret - Ville, Matima, Romand

Slovensko: Godla - Graňák, Čerešnák, Starosta, Baranka, Meszároš, Jánošík, Švarný, Kotvan - Cingel, Surový, Lamper - Kudrna, Bubela, L. Hudáček - Sukeľ, Krištof, Paulovič - Hrnka, Ölvecký, Skalický

ME: Listopadová nepostúpila do finále na 100 m polohové preteky