Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2011

Slovenskí lekári pôjdu českou cestou, dajú hromadné výpovede



Slovenskí lekári sa nakoniec predsa len rozhodli ísť českou cestou. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie vo štvrtok jednohlasne odhlasovali podávanie hromadných ...



Zdieľať
lekar protest Foto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 6. mája (SITA) - Slovenskí lekári sa nakoniec predsa len rozhodli ísť českou cestou. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie vo štvrtok jednohlasne odhlasovali podávanie hromadných výpovedí. Upozornil na to denník Sme. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda združenia Michal Polician, je to ich konečné rozhodnutie. Kedy by pritom lekári mohli začať podávať výpovede, povedať nevedel. "Potrebuje to čas na prípravu," vyhlásil. Jasný nie je ani počet lekárov, ktorí by sa do akcie zapojili. Lekárske odborové združenie má takmer 2 tis. členov, podľa údajov Slovenskej lekárskej komory je na Slovensku okolo 18. tis. lekárov. "Očakávame, že sa zapoja členovia aj nečlenovia," podotkol Polician.


Šéf združenia však zároveň skonštatoval, že sa nevyhýbajú dialógu. O svojich požiadavkách chcú hovoriť s poslancami v parlamentnom zdravotníckom výbore ako aj s premiérkou. Podávanie hromadných výpovedí by sa podľa Policiana mohlo odvrátiť, len ak príde k splneniu požiadaviek lekárskych odborov. Tie žiadajú, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislosti od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe, ale aj zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, či dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky týkajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia.

O akcii lekárskych odborov nevedel Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ani Slovenská lekárska komora. Polician objasnil, že o podávaní hromadných výpovedí ako o jednej z možných nátlakových akcii vedeli. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda zdravotníckych odborov Anton Szalay, oni od svojich členov impulz na takýto postup nedostali. "Ak príde takáto výzva, my sa takémuto postupu brániť nebudeme," skonštatoval.


Hromadné výpovede - legitímny spôsob presadzovania požiadaviek

Podľa neho ako aj podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu je podávanie hromadných výpovedí legitímny spôsob presadzovania požiadaviek, súčasný stav rezortu zdravotníctva označili za neudržateľný. Dragula sa zatiaľ k podpore akcie vyjadriť nechcel, čaká na rokovanie s predstaviteľmi lekárskych odborov. "Ak to bude dobre pripravené, určite to podporíme," povedal. Szalay doplnil, že sa k lekárom môžu pridať aj ďalší zdravotníci.

Lekárske odborové združenie už v polovici apríla informovalo, že je pripravené ísť českou cestou v prípade, ak vláda nevypočuje jeho požiadavky a nezlepšia sa pomery v slovenskom zdravotníctve. Lekárske odbory zaslali predsedníčke vlády Ivete Radičovej otvorený list, v ktorom predostreli svoje požiadavky a požiadali o osobné stretnutie najneskôr do konca apríla tohto roku. Stretnutie sa napokon uskutočnilo, podľa Policiana však nemalo jasné závery. Lekári pôvodne vyhlásili, že ak stretnutie neposunie veci v zdravotníctve ďalej, sú lekárske odbory pripravené aj na variant podávať hromadné výpovede po vzore českých kolegov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Firma Duslo plánuje postaviť parnú plynovú kotolňu
<< predchádzajúci článok
Štát si dlh Tiposu zabezpečil budovami i ochrannými známkami