Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. januára 2017

Slovenskí včelári nestíhajú pokrývať dopyt po mede, musíme ho dovážať



Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky pripravilo vzdelávacie podujatie pre deti z prvého stupňa základnej školy Tbiliskej v Rači podujatie Medové raňajky.



Zdieľať
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky pripravilo vzdelávacie podujatie pre deti z prvého stupňa základnej školy Tbiliskej v Rači podujatie Medové raňajky. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 10. januára (TASR) – Na Slovensku stúpa spotreba medu a to až tak, že slovenskí včelári nestíhajú pokrývať dopyt po ňom. Uviedol to predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál. Preto Slovensko musí med dovážať aj zo zahraničia, napríklad z Číny, Argentíny či Mexika. Ročne sa ho tak na Slovensko príde 3500 až 4000 ton.


Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky pripravilo vzdelávacie podujatie pre deti z prvého stupňa základnej školy Tbiliskej v Rači podujatie Medové raňajky. Na snímke medy na ochutnávku. Na snímke predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál. Bratislava, 10. januára 2017. Foto: TASR - Michal Svítok


Keď v roku 2004 štatisticky na obyvateľa bola spotreba medu štvrť kilogramu, tak v roku 2015 je to podľa Gála 1,2 kilogramu. "V roku 2004 sme mali prebytok medu až do roku 2010, hľadali sme cesty ako med vyviesť, aby ho včelár speňažil," priblížil Gál. V roku 2010 sa situácia otočila a odvtedy Slovensku chýba ročne 3500 až 4000 ton. Včelári sa podľa jeho slov snažia rozširovať svoje včelstvá či meniť technológie, ale aj podporovať nových záujemcov o toto povolanie. Záujem o včelárenie sa podľa Gála zvyšuje najmä u strednej a staršej generácie.



Na Slovensku je aktuálne približne 17.000 včelárov a 270.000 včelstiev. Čísla sa v minulosti pohybovali na úrovni okolo 400.000 včelstiev. Tento pokles podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej (nom. SNS) súvisí napríklad s namáhavosťou tohto remesla. „Keďže sme preklenuli nejaké dvadsaťročné obdobie, kedy včelárstvo bolo na vysokej úrovni na Slovensku a 400.000 včelstiev pred 20 rokmi hovorí o niečom. Mali sme tu aj pestrejšie polia, dnes máme v podstate monokultúrne polia, pastva pre včely je veľmi zlá,“ dodala.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky pripravilo vzdelávacie podujatie pre deti z prvého stupňa základnej školy Tbiliskej v Rači podujatie Medové raňajky. Na snímke medy na ochutnávku. Bratislava, 10. januára 2017. Foto: TASR - Michal Svítok


Ministerka dnes prišla propagovať slovenský med medzi žiakov na Základnej škole Tbiliská v bratislavskej Rači v rámci podujatia Medové raňajky. Matečná považuje slovenský med za jeden z najkvalitnejších na svete. Svedčí o tom podľa nej množstvo ocenení na medzinárodnej scéne. „Nakupovať z dvora nakupovať u známych včelárov je to, čo odporúčam všetkým spotrebiteľom na Slovensku,“ dodala.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky pripravilo vzdelávacie podujatie pre deti z prvého stupňa základnej školy Tbiliskej v Rači podujatie Medové raňajky. Na snímke deti jedia chlebík s medom. Bratislava, 10. januára 2017. Foto: TASR - Michal Svítok


Medové raňajky organizuje Združenie Slovenská včela a Slovenský zväz včelárov. Pôvodná myšlienka propagácie včelárstva vzišla zo Slovinska. Cieľom medových raňajok je ponúknuť deťom tradičné zdravé potraviny domáceho pôvodu. Ďalším z cieľov je upozorniť nielen deti, ale aj širokú verejnosť na dôležitosť raňajok a zdravého stravovania vôbec. Medové raňajky sa v roku 2016 uskutočnili na materských a základných školách po celom Slovensku. Zúčastnilo sa ich viac ako 1500 detí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Táto výstava je naozaj zvláštna
<< predchádzajúci článok
Na vrchole Krížnej sa turisti z máp dozvedia, aké vrchy ich obklopujú