Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. marca 2006

Slovensko je od januára členským štátom EUMETSAT



Slovensko je od januára tohto roka plnoprávnym 19. členským štátom Európskej organizácie pre budovanie, prevádzkovanie a využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT). Na dnešnej tlačovej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. marca (WN/SITA) - Slovensko je od januára tohto roka plnoprávnym 19. členským štátom Európskej organizácie pre budovanie, prevádzkovanie a využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT). Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia (MŽP) SR László Miklós. "Členstvo v EUMETSAT nám zabezpečuje prístup k prvotným dátam nielen z družíc EUMETSAT, ale aj z celého globálneho systému, ako aj prístup k všetkým produktom organizácie v oblasti výskumu a vývoja softwaru," konštatoval minister Miklós. Ako dodal, členstvo SR v tejto organizácii zaručuje slovenským firmám vstup do tendrov, ktoré vypíše EUMETSAT. Slovensko zaplatí podľa Miklósa do EUMETSAT ročný poplatok 22 miliónov korún. "Členské je odvodené od celkovej hospodárskej prosperity krajiny. Slovensko sa podieľa s 0,2 percenta nákladov na tejto organizácii," doplnil ministra generálny riaditeľ EUMETSAT Lars Prahn.

"EUMETSAT má v súčasnosti podporu tridsiatich krajín. Z toho 19 sú plnoprávni členovia a 11

predstavuje kooperujúce krajiny," uviedol Prahn. Slovensko svojím členstvom získalo možnosť podieľať sa na rozhodovaní orgánov EUMETSAT ako aj možnosť zamestnať slovenských občanov v príslušných orgánoch. "Informácie, ktoré poskytuje táto organizácia sú potrebné aj pre chod ekonomiky a bezpečnosť leteckej prevádzky," konštatoval Prahn. Hlavnou spolupracujúcou odbornou organizáciou EUMETSAT je Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave.

EUMETSAT vznikla v roku 1986 s cieľom zabezpečiť spoluprácu v oblasti satelitnej meteorológie, predpovede počasia, monitoringu klímy a klimatických zmien. Výstupy z meteorologických družíc predstavujú nepretržitý celoplošný zdroj informácií o stave a vývoji atmosféry v európskom regióne. Satelitné pozorovania sú podstatným vstupom do systémov pre klasickú a numerickú predpoveď počasia a tiež pomáhajú pri diagnostike katastrofických udalostí v atmosfére a hydrosfére.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda nech zruší svoje rekreačné zariadenia, nie ÚŠS
<< predchádzajúci článok
DATALAN zaháji projekt U4IS už v týchto dňoch