24hod.sk    MS v hokeji 2012

17. mája 2012

Slovensko - Kanada 4:3. Slovensko je v semifinále

Slovenskí hokejisti porazili Kanadu 4:3, rozhodujúci gól strelil v 58. minúte Michal Handzuš. Štvrťfinále: Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2) - do semifinále postúpilo Slovensko

Slovensko - KanadaSlovenská hokejová reprezentácia uspela vo štvrtkovom štvrťfinále na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách, keď nad Kanadou zvíťazila 4:3 a postúpila do semifinále.

Predtým slovenský tím na vrcholnom podujatí naposledy zvíťazil nad Kanaďanmi naposledy v máji 2002 vo švédskom Karlstade, keď hokejistov z krajiny javorového listu na MS zdolal vo štvrťfinále 3:2 a napokon získal zlaté medaily.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka začali výborne a skóre súboja otvoril v 6. min Tomáš Kopecký, Na 2:0 upravil o štyri minúty neskôr Miroslav Šatan, no Kanaďania v I. tretine skorigovali po skrumáži, do streleckej listiny sa zapísal Evander Kane. V druhej časti najprv v presilovke vyrovnal Skinner a v 38. min poslal Kanadu do vedenia Burrows. Na 3:3 v tretej časti vyrovnal Bartovič a postup zariadil v presilovke v 58. min Handzuš.

Slováci nastúpia v semifinále proti Česku

Štvrťfinále - Kanada - Slovensko - hlasy

Ohlasy médií po triumfe SR nad Kanadou

Výsledok - štvrťfinále:
Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2) - do semifinále postúpilo Slovensko
Góly: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, A. Ladd) - 6. T. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Getzlaf (Kanada) 5+DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) - Schultz (Nem.), Šeľanin (Rus.), 11 568 divákov
Kanada: C. Ward - Bouwmeester, Keith, Phaneuf, Russell, L. Schenn, Quincey, R. Murray - C. Perry, Getzlaf, E. Kane - Eberle, Tavares, Skinner - P. Sharp, Nugent-Hopkins, Jamie Benn - Purcell, O’Reilly, Burrows - A. Ladd
Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Bartovič, Bližňák, Marek Hovorka

Slováci nezačali zle a už v 3. min preveril C. Warda od modrej čiary Bartovič. Vzápätí slovenský tím nevyužil presilovú hru, no po jej skončení strieľanú prihrávku Radivojeviča usmernil za kanadského gólmana T. Kopecký - 0:1. V 9. min Handzuš za bránkou vybojoval puk, ale Šatan z toho vyťažil len neúspešnú strelu. Ten istý hráč sa však nemýlil o minútu neskôr, keď L. Hudáček pekne prenikol do útočného pásma, jeho pokus sa odrazil k Šatanovi, ten si puk stiahol a ešte zo vzduchu ho poslal za C. Warda - 0:2. Kanaďania nepoľavovali z tlaku, teč Sharpa však smeroval tesne vedľa bránky J. Laca. Slováci hrozili najmä z rýchlych brejkov, Tatar si v 16. min spracoval vysoký puk, ale nedostal sa k zakončeniu. Ešte pred prvou sirénou si reprezentanti krajiny "javorového listu" utvorili tlak a po chybe Baranku puk za J. Laca dotlačil E. Kane.

Hneď po prvej prestávke mohol A. Ladd vyrovnať, ale netrafil puk pred odkrytou bránkou tímu SR. Vyrovnanie zariadil v 27. min Skinner, ktorý sa v presilovke po neúspešnom úniku Eberleho a vynikajúcom zákroku J. Laca dostal k puku a poslal ho do slovenskej bránky - 2:2. O dve minúty neskôr mal gólman SR šťastie, keď sa Skinner pokúšal dostať puk za Lacov chrbát spoza bránky. V presilovke piatich proti trom si Kanada vypracovala niekoľko výborných šancí, ale pozorná slovenská obrana s vynikajúcim Lacom statočne odolávali favorizovanému súperovi. Potom mali šancu hrať presilovú hru aj Slováci, ale Surový na dvakrát a ani Tatar neuspeli. V 37. min trafil Nugent-Hopkins ľavú žŕdku slovenskej bránky. O minútu neskôr Vydarený pred bránkou nedostatočne pokryl Burrowsa a ten poslal Kanadu prvýkrát do vedenia - 3:2.

V 45. min mohol opäť vyrovnať Tatar, ale jeho prienik zastavil C. Ward. Kanaďania mali aj naďalej prevahu a v tlaku si vytvárali šance, tie však našťastie pred slovenský tím nepremenili. Vytúžené vyrovnanie zariadil v 54. min Bartovič. Tatar potiahol puk do útočného pásma, prenechal ho Bartovičovi, jeho prvú strelu kanadský gólman vyrazil, ale na dorážku už nestačil - 3:3. Vzápätí mal na hokejke gól aj Šatan, ale jeho pokus spomedzi kruhov skončil na hornej žŕdke. V 58. min Getzlaf kolenom fauloval Mikúša a ten zamieril do kabíny. V presilovke od modrej čiary napriahol Sekera a Handzuš zabezpečil Slovensku postup. Kanaďania už nedokázali vyrovnať ani pri záverečnej power-play.

HOKEJ-MS: Slováci ťahajú najdlhšiu šnúru od roku 2004 - zaujímavosti

Zaujímavosti po štvrtkovom štvrťfinálovom stretnutí majstrovstiev sveta v hokeji v Helsinkách Kanada - Slovensko (3:4):

- Slovensko postúpilo do semifinále majstrovstiev sveta v hokeji prvýkrát od roku 2004. Slováci budú hrať o medaily v semifinále MS celkovo piatykrát. Bez cenného kovu odchádzali po postupe medzi najlepšiu štvorku len po šampionáte 2004 v Prahe a Ostrave, v Petrohrade 2000 boli hokejisti SR strieborní, v Göteborgu 2002 zlatí a v Helsinkách 2003 získali bronz.
- Slovensko zdolalo Kanadu vo štvrťfinále majstrovstiev sveta druhýkrát v histórii, vo švédskom Karlstade 2002 zvíťazilo 3:2. Potom nasledovali štvrťfinálové prehry s "javorovými listami" v Innsbrucku 2005 či v Rige 2006.
- Slovensko neprehralo na majstrovstvách sveta šiesty zápas v rade, čo je najdlhšia séria od roku 2004, keď neprehralo sedemkrát za sebou. V Ostrave a v Prahe sa však dvakrát skončil slovenský duel remízou.
- Obidva tímy sa na MS stretli dvanástykrát, Slováci zvíťazili iba po druhý raz. Prvýkrát to bolo v roku 2002 vo štvrťfinále v Karlstade 3:2.
- V 46. vzájomnom súboji dosiahlo Slovensko 20. víťazstvo, Kanada má na svojom konte 22 úspechov. Skóre je pozitívne v prospech SR 147:135.
- Slovensko zdolalo Kanadu prvýkrát od 11. novembra 2006, keď uspelo na Nemeckom pohári v Hannoveri. Slováci prerušili proti "javorovým listom" sériu šiestich prehier v rade.
- V predchádzajúcich troch zápasoch zvíťazila Kanada vždy 3:2, okrem bojov v základnej skupine MS 2012 sa tento výsledok zrodil aj na ZOH 2010 vo Vancouveri a na Nemeckom pohári 2010 v Mníchove, vtedy však po samostatných nájazdoch.
- Ak Slovensko dalo na MS 2012 gól ako prvé, zvíťazilo v každom zo šiestich zápasov.
- Tomáš Kopecký strelil na svetovom šampionáte 5. gól (6. v reprezentácii), Miroslav Šatan druhý (78.), Milan Bartovič tretí (17.) a Michal Handzuš druhý (10.).
- Zdeno Chára nastúpil na 80. duel v slovenskej reprezentácii.
- Tréner Vladimír Vůjtek dostal dar k štvrtkovým 65. narodeninám.

SLOVENSKO - KANADA, 45 zápasov, 19 víťazstiev SR, 4 remízy, 22 prehier, skóre 143:132
Slovensko - Kanada 4:0 (Gjövik, Telecup, 18. novembra 1993)
Slovensko - Kanada 11:0 (St. Gervais, Turnaj Mont Blanc, 27. decembra 1993)
Slovensko - Kanada 3:1 (Lillehammer, ZOH, 19. februára 1994)
Slovensko - Kanada 3:2 (Pforzheim, Nemecký pohár, 3. novembra 1994)
Slovensko - Kanada 4:2 (Asiago, Taliansky pohár, 28. októbra 1995)
Slovensko - Kanada 3:3 (Viedeň, MS, 21. apríla 1996)
Slovensko - Kanada 4:7 (Edmonton, 26. augusta 1996)
Slovensko - Kanada 2:3 (Ottawa, Svetový pohár, 1. septembra 1996)
Slovensko - Kanada 3:4 (Stuttgart, Nemecký pohár, 1. novembra 1996)
Slovensko - Kanada 2:1 (Mníchov, Nemecký pohár, 8. novembra 1997)
Slovensko - Kanada 2:3 (Trenčín, 14. decembra 1997)
Slovensko - Kanada 3:4 (Bratislava, 15. decembra 1997)
Slovensko - Kanada 6:0 (Kloten, Švajčiarsky pohár, 19. decembra 1997)
Slovensko - Kanada 2:2 (Zürich, MS, 1. mája 1998)
Slovensko - Kanada 2:2 (Var Cup v Oslo, 6. novembra 1998)
Slovensko - Kanada 2:3 (Hamar, MS, 1. mája 1999)
Slovensko - Kanada 3:2 (Liptovský Mikuláš, 7. novembra 1999)
Slovensko - Kanada 4:1 (Trenčín, 8. novembra 1999)
Slovensko - Kanada 3:4 (Trnava, 12. decembra 1999)
Slovensko - Kanada 3:4 (Petrohrad, MS, 9. mája 2000)
Slovensko - Kanada 4:5 (Hannover, Nemecký pohár, 11. novembra 2000)
Slovensko - Kanada 4:6 (Hannover, Nemecký pohár, 11. novembra 2001)
Slovensko - Kanada 3:2 (Karlstad, MS, 7. mája 2002)
Slovensko - Kanada 4:3 (Bazilej, Škoda Cup, 8. februára 2003)
Slovensko - Kanada 3:4 (Piešťany, Loto Cup, 20. decembra 2003)
Slovensko - Kanada 2:1 (Bazilej, Škoda Cup, 7. februára 2004)
Slovensko - Kanada 1:2 (Praha, MS, 8. mája 2004)
Slovensko - Kanada 2:2 (Ottawa, 28. augusta 2004)
Slovensko - Kanada 1:5 (Montreal, Svetový pohár, 1. septembra 2004)
Slovensko - Kanada 0:5 (Toronto, Svetový pohár, 9. septembra 2004)
Slovensko - Kanada 5:3 (Hannover, Nemecký pohár, 12. novembra 2004)
Slovensko - Kanada 4:2 (Trenčín, 14. decembra 2004)
Slovensko - Kanada 4:2 (Piešťany, Loto Cup, 18. decembra 2004)
Slovensko - Kanada 2:1 po sam. nájazdoch (Budapešť, Pannon GSM Cup, 13. februára 2005)
Slovensko - Kanada 4:5 (Innsbruck, MS, 12. mája 2005)
Slovensko - Kanada 4:0 (Hannover, Nemecký pohár, 11. novembra 2005)
Slovensko - Kanada 6:4 (Piešťany, Loto Cup, 17. decembra 2005)
Slovensko - Kanada 1:4 (Riga, MS, 17. mája 2006)
Slovensko - Kanada 5:2 (Hannover, Nemecký pohár, 11. novembra 2006)
Slovensko - Kanada 4:5 (Moskva-Mytišči, MS, 2. mája 2007)
Slovensko - Kanada 2:5 (Mannheim, Nemecký pohár, 7. novembra 2008)
Slovensko - Kanada 3:7 (Kloten, MS, 28. apríla 2009)
Slovensko - Kanada 2:3 (Vancouver, ZOH, 26. februára 2010)
Slovensko - Kanada 2:3 po sam. nájazdoch (Mníchov, Nemecký pohár, 14. novembra 2010)
Slovensko - Kanada 2:3 (Helsinki, MS, 4. mája 2012)