24. júna 2016

Slovensko zdolalo Kubu 3:1, Palgut: Rozhodol náš servis

Na archívnej snímke Miroslav Palgut

Na archívnej snímke Miroslav Palgut Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 23. júna (TASR) - Slovenskí volejbalisti úspešne vstúpili do domáceho turnaja II. divízie Svetovej ligy. Vo štvrtkovom súboji v bratislavskom NTC zdolali Kubu 3:1.

V piatok o 20.00 h si zverenci Miroslava Palguta zmerajú sily s Holandskom. "Oranjes" v prvom štvrtkovom stretnutí prehrali s Českom 2:3.

Slováci nastúpili na historicky prvý duel proti Kubáncom a pred slušne zaplneným NTC ho začali veľmi dobre. Získali prvých šesť bodov, keď súper mal veľké problémy na príjme pri podaní Ondroviča. Kubánsky kouč Rodolfo Sanchez na to reagoval oddychovým časom, ktorý jeho zverencov ako-tak postavil na nohy. Kohút presným smečom zvýšil na 10:4 a Slováci bezpečne kráčali za úspechom v prvom sete. Stredoameričanov nepustili do zápasu, udržiavali si štvorbodový náskok a úvodné dejstvo si ustrážili.

Druhý set bol vyrovnaný od začiatku do konca. Tímy sa striedali vo vedení, ani jeden z nich si však nevytvoril rozhodujúci náskok. V kľúčových momentoch zradil Kubáncov servis. Najskôr chyboval Osoria, potom Richard a Slováci mali mečbal 24:23. Po úspešnom smeči Patáka ho využili a viedli 2:0.

Výkon Kubáncov sa však zlepšoval a v úvode tretieho dejstva to boli oni, ktorí sa dostali do vedenia. Slováci však chceli ukončiť duel v najkratšom možnom čase a po smeči Kohúta znížili na 14:15. Súper však dobre rozohraný set dotiahol do víťazného konca a znížil.

Kubánci vycítili šancu, v útoku ich ťahal ich líder Jimenez. V štvrtom dejstve viedli 8:6, Slováci však pri podaní Patáka vyrovnali na 8:8. Od stavu 10:10 domáci zaznamenali sériu šiestich bodov za sebou a položili základ úspechu v kľúčovom sete. Dôležitými bodmi ich potom podržal kapitán Kohút a hoci súper zabojoval, Slováci si už výhru nenechali vziať a triumfovali 3:1.

Svetová liga - druhý turnaj II. divízie - Bratislava:

Slovensko - Kuba 3:1 (19, 23, -22, 22)

114 min, rozhodovali: Stahl (USA), Chen (Čína), 2900 divákov

zostavy:
Slovensko:
Ondrovič, Palgut, Kohút, Chrtiansky, Mlynarčík, Paták, libero Kubš (Kriško, Halaj)
Kuba: Jimenez, Uriarte, Osoria, Sosa, Richard, Cepeda, libero Garcia (Abraham, Albo)

Povedali po zápase:
Miroslav Palgut, tréner SR:
"Rozhodol náš servis, s ktorým mal súper v prvom a štvrtom sete veľké problémy. Keď si Kubánci prihrali, bolo veľmi náročné ich ubrániť, pretože to hrali z výšky a razantne. Čiže jediná cesta bola cez servis. Prišla solídna návšteva, sme radi, hoci chalanov to v úvode trochu znervóznilo. Chceme vyhrať aj zajtra proti Holanďanom."

Štefan Chrtiansky, smečiar SR:
"Vedeli sme, že sú hrateľní. Videli sme už na videu, že majú problémy s 'plachtiacim' servisom a my sme to dnes využili. Škoda tretieho setu, tam nám padla koncentrácia. Rozhodlo štvrté dejstvo a náš kvalitný servis."

Filip Palgut, nahrávač SR: "Súper bol favoritom, ale my sme to zvládli a tri body sú doma. Nebol to ľahký zápas, hlavne to bol zápas o servise. Taktika bola zatlačiť ich na podaní a to nám s výnimkou tretieho setu vyšlo."