24. marca 2007

Slovensko zvíťazilo na Cypre 3:1

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v nesmierne dôležitom sobotňajšom stretnutí D-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2008 v Nikózii nad domácim Cyprom 3:1 (0:1). Zverenci trénera Jána ...

NIKÓZIA 24. marca (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v nesmierne dôležitom sobotňajšom stretnutí D-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2008 v Nikózii nad domácim Cyprom 3:1 (0:1). Zverenci trénera Jána Kociana, pre ktorého to bol po troch prípravných dueloch prvý "ostrý" kvalifikačný zápas na lavičke A-tímu SR, prehrávali po prvých 45 minútach 0:1, keď hrubú chybu slovenskej obrany zužitkoval v 45. min Aloneftis. Ešte predtým vylúčil hlavný rozhodca Lehner domáceho gólmana Morphisa po faule na prenikajúceho Šventa mimo pokutového územia. Presilovku o jedného muža využil tím okolo kapitána Vitteka v druhom dejstve tromi presnými zásahmi, keď sa postupne presadili práve Vittek, Škrtel a Jakubko. Slováci tak odštartovali výborne kvalifikačný cyklus v novom roku 2007 a do tabuľky D-skupiny si pripísal ďalšie tri body. Najbližšie sa Kocianovi zverenci predstavia už v stredu 28. marca o 20.30 h SELČ v Dubline proti domácemu Írsku.

Cyprus - Slovensko 1:3 (1:0)
Góly: 45. Aloneftis - 54. Vittek, 67. Škrtel, 77. Jakubko, ŽK: 73. Yiasoumi - 20. J. Ďurica, 27. Greško, 50. Krajčík, 89. Škrtel, ČK: 41. Morphis (Cyprus), rozhodovali: Gerald Lehner - Bernhard Zauner, Raimund Buch (všetci Rak.), 3500 divákov

Cyprus: Morphis - Theodotou (43. Georgallidis), Louka, Lambrou, Garpozis (67. Charalambous) - Charalampidis, Satsias, Michael, Makridis (58. Ilia), Aloneftis - Yiasoumi
Slovensko: Čontofalský - Šinglár (46. Žofčák), Škrtel, J. Ďurica, Greško - Borbély - Krajčík, Sapara (68. J. Kozák), Švento - Vittek - Jakubko (80. Šesták)

Pred takmer prázdnymi tribúnami 23-tisícového GSP štadióna v Nikózii, ale na perfektne upravenom trávniku, začali Slováci proti domácemu Cypru nevýrazne. Už v prvej minúte pohrozil zverencom trénera Kociana jediný vysunutý útočník Yiasoumi, po góle však volal najmä priamy kop ľaváka Aloneftisa v 5. min, keď lopta išla len tesne vedľa ľavej žrde. Tím okolo kapitána Vitteka vystrčil rožky v 13. min, keď sa práve po prihrávke kanoniera Norimbergu dostal do veľkej príležitosti Jakubko, tiesnený však netrafil poloprázdnu domácu bránku. Na konci prvej dvadsaťpäťminútovky predviedol výborný výpad po pravej strane Krajčík, jeho prihrávku na Vitteka obrana domácich odkopla na rohový kop. V 30. min to skúšal z priameho kopu aj Greško, Morphis však bol pozorný. Na opačnej strane sa dobrým zákrokom prezentoval aj Čontofalský po strele Yiasoumiho približne z 25 metrov. V 37. min po chybe domácich postupoval Švento sám na Morphisovu bránku, v pokutovom území ho poslal k zemi Lambrou, píšťalka Lehnera však ostala nemá. Stredopoliar Slavie Praha si výpad zopakoval aj o štyri minúty neskôr po fantastickom Vittekovom vysunutí. Morphis ho tentokrát vo vyloženej príležitosti fauloval mimo šestnástky, za čo videl od rakúskeho hlavného arbitra oprávnene červenú kartu. Vzniknutú presilovku Slovákov o jedného muža však paradoxne v 45. min využili domáci. Obrana A-tímu SR sa po štandardnej situácii pred domácou svätyňou dopustila hrubej chyby v organizácii zadných radov. Na osamoteného Šinglára postupovala od polovice dvojica Charalampidis - Aloneftis, strelu prvého menovaného Čontofalský ešte vyrazil, Aloneftis však doklepával do prázdnej bránky - 1:0. V nadstavenom čase prvého dejstva mal obrovskú šancu na vyrovnanie Švento po centri Krajčíka, z 10 metrov však pálil trestuhodne nad. Do druhého polčasu poslal tréner Kocian ofenzívneho Žofčáka, ktorý sa mu za dôveru odmenil už po ôsmich minútach. Na hranici šestnástky našiel Vitteka, ten sa výborne uvoľnil a ľavačkou nedal striedajúcemu domácemu brankárovi Georgallidisovi šancu - 1:1. Už o minútu mohli reprezentanti z Afroditinho ostrova opäť vyhrávať. Na pravej strane sa Aloneftis pohral s Krajčíkom, na jeho center však Charalampidis nedočiahol a Yiasoumi v záklone mieril nad. Od tejto chvíle však aj v súvislosti s vylúčením Morphisa existovalo na trávniku len jedno mužstvo - slovenské. V 67. min potešil približne 500 fanúšikov SR na štadióne v Nikózii stopér Škrtel, ktorý dorazil do cyperskej bránky ďalší Žofčákov center z pravej strany - 1:2. O ďalších desať minút na to poslal striedajúci Kozák výborný center na Jakubka, a ten hlavou podčiarkol gólový obrat zápasu - 1:3. V záverečných minútach to bola exhibícia smerom na domácu bránku. Slováci mali niekoľko stopercentných šancí, ani jedna z nich už však neskončila v sieti. Najväčšie príležitosti nevyužili Vittek hlavou po centri Kozáka, niekoľkokrát Šesták a ani Žofčák, ktorý po nájazde namieril len do pravej žrde Georgallidisovej bránky.