Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. januára 2012

Smer chce presunúť viac kompetencií na valné zhromaždenia



Predaj podielu v SPP Minoritný 49-percentný podiel v SPP predala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002 za 2,7 mld. USD konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France, ...



Zdieľať
robert fico BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Predaj podielu v SPP


Minoritný 49-percentný podiel v SPP predala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002 za 2,7 mld. USD konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France, ruská firma Gazprom z konzorcia neskôr odstúpila.

Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní naďalej majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR. V riadiacom orgáne SPP, v predstavenstve, majú ale nemecká a francúzska firma väčšinu kresiel.Strana Smer-SD chce v prípade úspechu v marcových predčasných parlamentných voľbách v spoločnostiach, kde má štát majoritné podiely, presunúť viac riadiacich kompetencií z predstavenstva na valné zhromaždenie (VZ).

Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede predseda strany Smer-SD Robert Fico, týmto krokom by sa malo zabrániť minoritným zahraničným akcionárom riadiť podniky bez vplyvu štátu prostredníctvom svojej väčšiny v predstavenstvách.

Najsilnejšia opozičná strana tak chce reagovať na kroky Slovenského plynárenského priemyslu, a.s., ktorý plánuje podľa Fica v tomto roku prepustiť stovky svojich pracovníkov.

"Treba dať definitívne do rovnováhy postavenie štátu ako väčšinového akcionára a nemeckého a francúzskeho akcionára, ktorí sú menšinoví. Návrh spočíva v tom, že sa podstatne viac právomocí presunie na valnú hromadu. Pokúsime sa posilniť postavenie štátu ako akcionára v týchto podnikoch," povedal Fico, s tým, že valnému zhromaždeniu nedajú znova len právomoc schvaľovať cenové návrhy, ale aj ďalšie kompetencie.

Slovenský plynárenský priemysel prepúšťaním svojich pracovníkov ide podľa Fica proti záujmom Slovenskej republike.

"Považujeme za nemorálne a proti záujmom Slovenska, ak firma, ktorá zarába každoročne miliardy, prepúšťa stovky zamestnancov. Keby išlo o firmu, ktorá bojuje o svoju záchranu, tak v takomto prípade môže mať prepúšťanie logiku, ale tam, kde ide o miliardové zisky, je proti záujmom Slovenska," zdôraznil Fico.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministerstvo SR odškodní vodiča kamióna zadržaného v Turecku
<< predchádzajúci článok
Dve tretiny Čechov odmietajú cirkevné reštitúcie