Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2006

SMK za stabilitu v krajine, počkajú na Koaličnú radu



Pre Stranu maďarskej koalície (SMK) je dôležitá stabilita v krajine, nie chaos, ktorý môže po dnešnom vyhlásení kresťanských demokratov vzniknúť. Predseda SMK Béla Bugár však nechcel predčasne ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Pre Stranu maďarskej koalície (SMK) je dôležitá stabilita v krajine, nie chaos, ktorý môže po dnešnom vyhlásení kresťanských demokratov vzniknúť. Predseda SMK Béla Bugár však nechcel predčasne reagovať konkrétnejším vyhlásením a nepovedal pred novinármi, či jeho strana v koalícii ostane alebo bude nasledovať KDH. Podľa Bugára bude dôležitá utorková Koaličná rada, na ktorej si SMK chce vypočuť aj reakciu KDH, čo jeho odchod z koalície znamená, ale chce predložiť aj isté riešenie situácie. SMK však chce počuť, či opustenie koalície znamená prechod do tvrdej opozície, či "budú padať ministri alebo či padne celá vláda." Otázne bude aj to, či svoj post opustí predseda parlamentu a líder kresťanských demokratov Pavol Hrušovský, pretože má isté nezastupiteľné kompetencie. Tie sa týkajú nielen vyhlásenia termínu volieb, ale úlohu zohráva aj pri ustanovujúcej schôdzi národnej rady.

Po rokovaní Koaličnej rady by sa malo zísť poslanecké grémium, ale rokovať by mali aj predsedovia parlamentných strán. Mali by sa dohodnúť, čo bude s parlamentom, či sa napríklad dohodnú na novom predsedovi alebo na predčasných voľbách. Zákon o ich vyhlásení by však mal prejsť v skrátenom legislatívnom konaní, čiže najskôr by ho musela odsúhlasiť vláda. V opačnom prípade by sa totiž parlamentné voľby mohli v najskoršom termíne konať v júli a dovtedy by mohla vzniknúť ústavná kríza. Situácia by sa tak podľa Bugára nevyriešila. Podstatné podľa neho je to, aby sa našla dohoda na konkrétnych krokoch. Potrebné je zastabilizovať krajinu.

Bugár si myslí, že koaliční partneri - SDKÚ-DS i KDH mali dosť času na dohodu. Riešením napríklad bolo to, aby návrh zmluvy o výhrade vo svedomí prerokoval parlament a ten prijal príslušné uznesenie, v ktorom by vyjadril, ako predložený text chápe. Kríze by sa vyhli aj tým, keby obaja partneri našli akceptovateľné riešenie, návrh zmluvy upravili a ešte v tomto volebnom období odsúhlasili. Bugár priznal, že SMK nedokázala "prinútiť" koaličných partnerov k dohode. Dôvodom však bolo aj to, že ani na jednej strane nebola ochota dospieť ku kompromisu. "Myslím si, že dvaja partneri trošku podcenili situáciu. Nemysleli si, že môže vyústiť do tohto sporu," konštatoval predseda SMK, ktorý nechcel komentovať ultimátum KDH, ale dodal, že situácia vznikla preto, lebo sa selektívne plnilo Programové vyhlásenie vlády.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Hrušovský nevidí dôvod na referendum o výhrade svedomia (6. 2. 2006)
 ANO predpokladá, že KDH odíde z koalície (6. 2. 2006)
 KDH odchádza z vládnej koalície (6. 2. 2006)
 KDH podľa HZDS po dlhom čase ukázalo, že vie dodržať slovo (6. 2. 2006)
 Jediným riešením sú podľa Smeru predčasné parlamentné voľby (6. 2. 2006)
 Text zmluvy o výhradách vo svedomí Kukan nepredloží do vlády (6. 2. 2006)



nasledujúci článok >>
Koruna v reakcii na rozpad koalície prudko oslabila
<< predchádzajúci článok
Text zmluvy o výhradách vo svedomí Kukan nepredloží do vlády