Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. apríla 2014

Snaha EÚ o dovoz plynu z USA je blaf, tvrdí Medvedev



Ruský premiér Dmitrij Medvedev



Zdieľať
Ruský premiér Dmitrij Medvedev Foto: TASR
Moskva/Londýn 22. apríla (TASR) - Rusko má veľký záujem o diverzifikáciu exportu zemného plynu, a preto realizuje nové projekty v Ázii. Vyhlásil to dnes v parlamente premiér Dmitrij Medvedev, ktorý zároveň označil správy, že Európska únia (EÚ) hľadá spôsob, ako dovážať plyn z USA, aby znížila svoju závislosť na dodávkach z Ruska, za "blaf". Informovala o tom agentúra Reuters.


Agentúra zároveň zverejnila stanovisko Británie, ktorá dnes obvinila Moskvu, že zneužíva svoje postavenie energetickej superveľmoci, aby držala európskych odberateľov v šachu. Podľa Londýna musí preto skupina siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) na najbližšom zasadaní v máji nájsť spôsob, ako zredukovať závislosť Európy od ruského plynu.

Britský minister energetiky Ed Davey pre dnešné vydanie londýnskych novín Times uviedol, že Británia využije míting G7 na propagáciu globálneho plánu rozvoja alternatívnych zdrojov energie a nových dodávateľských sietí. Cieľom je zabrániť Rusku využívať svoje energetické zdroje ako nástroj svetovej politiky.

G7 si po anexii ukrajinského polostrova Krym Ruskom stanovila za svoju prioritu zlepšenie svojej energetickej bezpečnosti.

Davey pripomenul, že Rusko sa nedávno opakovane, a to minimálne dvakrát, alebo aj trikrát, snažilo využiť svoj štatút energetickej veľmoci, a to "dosť agresívnym spôsobom".

EÚ dováža zhruba tretinu plynu pre svoju spotrebu z Ruska, pričom 40 % týchto dodávok prepravuje cez ukrajinskú vetvu plynovodu.

Ministri energetiky štátov G7 sa stretnú na rokovaniach v Ríme 5. a 6. mája. A podľa Daveyho je to príležitosť ukázať Rusku, že Európa chce zlepšiť svoju energetickú bezpečnosť. Dodal, že EÚ musí zvážiť všetky možnosti, od väčšej diverzifikácie zdrojov, či už ide o dodávky plynu z USA, alebo ťažbu bridlicového plynu, prípadne presvedčiť krajiny ako Japonsko, aby sa vrátili k jadrovým reaktorom a znížili tak svoju spotrebu plynu, ktorý by potom mohol smerovať inam.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA ponúkli Ukrajine pomoc vo výške 50 miliónov dolárov
<< predchádzajúci článok
Úrad vlády riešil vlani 39 podnetov o jazykových menšinách