24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

22. júna 2008

Španieli vyradili Talianov po jedenástkovom rozstrele

Futbalisti Španielska sa stali posledným štvrtým účastníkom semifinále na XIII. majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku a Rakúsku, keď v nedeľu večer vo Viedni zdolali Taliansko po bezgólovom priebehu ...

VIEDEŇ 22. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti Španielska sa stali posledným štvrtým účastníkom semifinále na XIII. majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku a Rakúsku, keď v nedeľu večer vo Viedni zdolali Taliansko po bezgólovom priebehu až v rozstrele zo značky pokutového kopu 4:2. Ofenzívne ladení Španieli odohrali s Talianmi taktickú bitku, v ktorej dobýjali pozornú obranu súpera. Španielsko nastúpi v boji o postup do finále vo štvrtok 26. júna o 20.45 h rovnako na viedenskom Štadióne Ernsta Happela proti Rusku. V základnej skupine mužstvo z Pyrenejského polostrova zdolalo "Zbornú" hladko 4:1. Španieli postúpili do semifinále ME tretíkrát v histórii, prvýkrát po 24 rokoch, naposledy v ňom hrali v roku 1984 vo Francúzsku. Kým Španieli nastúpili oproti poslednému duelu v skupine s úplne pozmenenou zostavou, keďže proti Grécku dostali šancu hráči z lavičky, tréner Talianska Roberto Donadoni zmenil len dva posty - potrestaných Andreu Pirla a Gennara Gattusa nahradili Massimo Ambrosini a Alberto Aquilani. Od úvodu sa hral opatrný futbal, ani jedno mužstvo nechcelo urobiť zbytočnú chybu. Po bezgólovom priebehu sa muselo predlžovať a napokon rozhodli až strely zo značky pokutového kopu, v ktorých uspeli Španieli a stali sa jediným víťazom základnej skupiny v semifinále. Taliani na rozdiel od finále posledných MS 2006 s Francúzskom penaltový rozstrel nezvládli. Španielsko - Taliansko 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 4:2 - do semifinále ME 2008 postúpilo Španielsko ŽK: 11. Iniesta, 72. D. Villa, 112. Santi Cazorla - 31. Ambrosini, rozhodovali: Fandel - Kadach, Wezel (všetci Nem.), 51 428 divákov Priebeh penaltového rozstrelu (začínalo Španielsko): D. Villa 1:0, Grosso 1:1, Santi Cazorla 2:1, De Rossi 2:1, Senna 3:1, Camoranesi 3:2, D. Güiza 3:2, Di Natale 3:2, Fabregas 4:2 Taliani si od úvodu dávali pozor na ofenzívne výpady Španielov a snažili sa mať loptu čo najčastejšie na kopačkách. Chybovali však v rozohrávke a Casillasa dlho nedokázali ohroziť. V 9. min si Silva narazil loptu s Villom a z hranice šestnástky poriadne natiahol Buffona. Oba tímy hrali takticky, nechceli urobiť žiadnu chybu. Španieli sa snažili nájsť medzeru v pevnej talianskej obrane, väčšinou sa však obmedzili len na pokusy z väčšej diaľky. V 25. min po faule De Rossiho obstrelil Villa z priameho kopu z 25 m múr, ale pri ľavej žrdi našiel jeho projektil pripraveného Buffona. Potom to ľavou nohou skúšal aj Silva, taliansky kapitán v bránke však bol opäť na mieste. Taliani sa k vážnejšiemu ohrozeniu bránky dostali až v 36. min, keď po centri Cassana nebezpečne hlavičkoval Toni, jeho pokus však obrana zblokovala. V závere prvého polčasu sa Španieli hnevali na rozhodcu Fandela, keďže na hranici šestnástky spadol Villa pri snahe obísť Grossa, no píšťalka zostala nemá. V úvode druhého polčasu sa hra odvíjala predovšetkým v strede ihriska, oba tímy sa snažili výpady súpera zastaviť ešte pred svojou šestnástkou a nebezpečných situácií bolo primálo. V 61. min mal gól na kopačke striedajúci Camoranesi, ktorý bol v tom čase na ihrisku tri minúty. Najskôr tvrdo pálil De Rossi, vrátenú loptu do šestnástky zblízka Camoranesi pohotovo vystrelil na bránku, ale Casillas aj so šťastím na čiare zachránil. Taliani začínali byť nebezpečnejší, lopty zo stredu ich poľa smerovali predovšetkým na Toniho a španielska obrana začínala mať problémy. Útočník Bayernu pripravoval dobré pozície aj svojim spoluhráčom. Španieli sa neustále snažili hľadať Villu, ktorého však obrana "squadry-azzurry" pokrývala a k ničomu vážnemu nepúšťala. V záverečnej desaťminútovke mal dvakrát na kopačke gól Senna. Najskôr v jej prvej minúte jeho priamy kop len vyboxoval Buffon a o minútu neskôr zasa skákavú strelu rovnakého hráča taliansky brankár na dvakrát aj s prispením svojej ľavej žrde chytil. Taliani centrovali lopty do malého vápna, po jednom nákope Di Nataleho sa dostal do dobrej pozície Toni, ale netrafil ideálne. V posledných sekundách riadneho hracieho času Fabregas vysunul Villu, ktorý si však loptu tesne pred bránkou nedokázal spracovať. Obraz hry sa nemenil ani v predĺžení, Taliani čakali na rýchle protiútoky, Španieli aj naďalej dobýjali ich bránku. V 93. min po zblokovanej Fabregasovej strele pálil tesne vedľa Silva a na opačnej strane hlavičkoval ponad brvno po rohu Toni. V 110. min sa po rýchlej kolmici od Fabregasa dostal Villa tesne pred Buffona, ale talianskeho brankára nedokázal obstreliť. Obe mužstvá potom už čakali skôr na koniec predĺženia a následný rozstrel, aj keď v posledných sekundách pohrozil z ľavej strany Santi Cazorla, na ktorého strieľaný center už Villa nedosiahol. V druhej sérii rozstrelu chytil Casillas loptu De Rossimu, vo štvrtej zasa Buffon pokus Güizu, ale ďalšiu strelu neposlal do siete vďaka rýchlej reakcii španielskeho brankára ani Di Natale a Fabregas napokon rozhodol o postupe Španielska. SITA