Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. apríla 2010

Špecializovaný trestný súd je stále bez predseduŠpecializovaný trestný súd funguje už sedem a pol mesiaca, ale svojho predsedu dodnes nemá. Od začiatku ho vedie sudca Oldřich Kozlík, ktorého tým po vzniku súdu poverila ...Zdieľať
sudna rada Ilustračná Foto: SITABRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Špecializovaný trestný súd funguje už sedem a pol mesiaca, ale svojho predsedu dodnes nemá. Od začiatku ho vedie sudca Oldřich Kozlík, ktorého tým po vzniku súdu poverila ministerka spravodlivosti Viera Petríková.


Na funkciu predsedu súdu už bolo vypísané výberové konanie, do ktorého sa pôvodne prihlásili štyria uchádzači, pred komisiu napokon na začiatku februára predstúpili podľa informácii agentúry SITA traja: Už spomínaný Oldřich Kozlík, bývalý predseda zaniknutého Špeciálneho súdu Michal Truban a sudkyňa Ružena Sabová. I keď komisia určila konečné poradie úspešných uchádzačov vo výberovom konaní, spomedzi ktorých môže ministerka vymenovať nového predsedu súdu, zatiaľ tak neurobila. „V súčasnosti ešte nebolo rozhodnuté. MS SR sa nebude do skončenia tohto procesu vyjadrovať," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Podľa zákona do funkcie predsedu súdu vymenúva minister jedného z prvých troch uchádzačov, ktorí boli úspešní vo výberovom konaní. Výsledky februárového výberu úspešných uchádzačov na predsedu Špecializovaného trestného súdu sú však stále platné. „Nové konanie nebolo vypísané, dodal Jurči.

Špecializovaný trestný súd funguje od 17. júla minulého roka, keď nahradil svojho predchodcu – Špeciálny súd. V tento deň vyšiel v zbierke zákonov nález Ústavného súdu (ÚS) SR o neústavnosti Špeciálneho súdu ako aj Zákon o Špecializovanom trestnom súde a obe právne normy sa tak stali účinné.

Zmena bola reakciou na rozhodnutie pléna ÚS SR, ktoré na verejnom pojednávaní 20. mája 2009 vyhovelo podaniu skupiny 46 poslancov NR SR prevažne z Ľudovej strany - HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom. Tí napadli niektoré ustanovenia Zákona o Špeciálnom súde a Úrade špeciálnej prokuratúry pre neústavnosť. ÚS usúdil, že Špeciálny súd vykazuje isté prvky typické pre mimoriadne súdy. Pripustil, že existuje možnosť zásahu štátnej moci cez previerky NBÚ do nezávislosti sudcov a možno tak spochybniť aj legitimitu a legalitu sudcu Špeciálneho súdu. Stotožnil sa aj z názorom, že ohodnotenie práce sudcov Špeciálneho súdu je neprimerané. V závere rozhodnutia ÚS uvádza, že týmto rozhodnutím nie sú dotknuté rozsudky doteraz vydané Špeciálnym súdom. V ďalšej časti nálezu ÚS rozhodol, že zriadenie Úradu špeciálnej prokuratúry nie je v rozpore s ústavou a v tejto časti návrh skupiny poslancov zamietol.

Novým zákonom sa rozšíril zoznam trestných činov, ktoré Špecializovaný trestný súd rieši. Pribudli mu prípady úkladnej vraždy, machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, zneužívanie právomocí verejného činiteľa. V oblasti korupcie súdu pripadnú aj takéto prípady zo súkromnej sféry, doteraz riešil len úplatkárstvo v oblastiach, kde boli verejné záujmy.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Karzaj nevie, prečo jeho slová vyvolali rozruch
<< predchádzajúci článok
Taliani si pochutnajú na Veľkú noc jahňacine

Špecializovaný trestný súd je stále bez predsedu - diskusné fórum čitateľov