Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júla 2007

Špekulácie na jeseň budú, koalícia však bude držať pokope



Politická jeseň na Slovensku prinesie podľa politológa Rastislava Tótha špekulácie o možnej výmene koaličných partnerov, vzhľadom na blížiaci sa termín vstupu do eurozóny však zrejme bude ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) - Politická jeseň na Slovensku prinesie podľa politológa Rastislava Tótha špekulácie o možnej výmene koaličných partnerov, vzhľadom na blížiaci sa termín vstupu do eurozóny však zrejme bude vládna koalícia držať spolu v nezmenenej podobe. Tóth to povedal v rozhovore pre SITA.

Okrem blížiaceho sa prijatia eura si podľa Tótha navyše strany vládnej koalície uvedomujú, že nastolili takú situáciu, že v podstate nemajú s kým vládnuť. "Takže je to aj vláda tých, ktorých iní nechcú, ale poškuľovanie a špekulovanie o tom, kto by koho mohol vymeniť asi bude veľmi silné," povedal Tóth. Kým však nepríde k výmene "tých starších" predsedov politických strán, asi to podľa neho nebude možné. Znamená to, že môže prísť k napätiu vnútri politických strán medzi skupinami, ktoré by nejaký medzistranícky konsenzus chceli vytvoriť a tými, ktorí si chcú udržať pozície, aj keby nemali svoje politické strany dotiahnuť do vlády, resp. vylepšiť ich situáciu, dodal. Podľa Tótha sa to týka strán na obidvoch póloch politického spektra. Vládne označil za neveľmi vyprofilované. ĽS-HZDS sa podľa neho rozhodla zásadne zmeniť svoj profil, "tam bude zrejme napätie medzi zástancami národného, kresťanského a sociálneho motívu a tými, ktorí zastávajú kozmopolitný, liberálny, ateistický". V Smere sú podľa Tótha zreteľné dve skupiny - jednu predstavujú bohatí ľudia, druhú skôr zástancovia socialistického nazerania. Preukázateľné napätie sa podľa Tótha už ukázalo v KDH, SDKÚ-DS ho doposiaľ dokázala tlmiť, avšak tiež je podľa neho otázkou času, kedy vyjde na povrch a strana sa bude musieť rozhodnúť, či zostane verná doterajšej "dzurindovskej" línii, alebo vytvoriť inú s inými, akceptovanejšími lídrami.

"Ľudí už tieto hry veľmi nezaujímajú, lebo nečakajú od politiky nič dobré," povedal Tóth s tým, že ide o jeden z prejavov krízy systému, čo však politici využívajú. "Keďže verejnosť proti politikom masovo nevystupuje, môžu si v podstate robiť čo chcú, vrátane niektorých nekultúrnych a neetických krokov," uviedol politológ. Podľa neho však vystupovanie a vyjadrenia politikov nemôžu spôsobiť morálne škody, politika môže podľa neho len pomôcť jednej skupine a poškodiť inej. "Celkovo si však ekonomika ide svojou cestou a pre zamestnaných ľudí je dôležité skôr počínanie manažérov firiem, v ktorých pracujú, lebo tí bezprostredne ovplyvňujú ich život," dodal Tóth.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návrh tlačového zákona kladie vyššie nároky na novinárov
<< predchádzajúci článok
Mýty a pravda o kliešťoch