Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

30. septembra 2005

Špionáž pomocou telepatie



V období studenej vojny súperiace armády testovali možnosť špionáže prostredníctvom paranormálnych javov.



Zdieľať
V rámci prísne tajných projektov vytvorili skupiny senzibilov, ktorí sa podieľali na odhaľovaní nepriateľských vojenských zariadení. Priekopníkom mimozmyslového vnímania na armádne účely bol Američan Frederick Atwater. Pracoval v Oddelení na využívanie systémov na základni v marylandskom Fort Meade. Ovplyvnili ho výskumy paranormálnych javov Stanfordského výskumného inštitútu (SRI) a jeho nápad vytvoriť malú skupinu vojenských senzibilov velitelia štábu privítali. Vznikol tak projekt s krycím menom Gondola Wish.

Hľadanie kandidátov
Atwater sa obrátil na vedcov zo SRI, aby im poradili, ako nájsť vhodných kandidátov. Odborníci im odporučili zamerať sa na osoby s umeleckým nadaním, s výraznou priestorovou vizuálnou predstavivosťou a schopnosťou dobre reprodukovať obrazy, ktoré uvideli na niekoľko málo sekúnd.
O niekoľko mesiacov neskôr dôstojníci dali dohromady skupinu ľudí takéhoto druhu. Podrobili ich dôkladným lekárskym prehliadkam, potom ich prijali do SRI, kde absolvovali dlhodobé testy mimozmyslového vnímania.

Odhalili bombu
Zo začiatku mal projekt Gondola Wish veľké finančné problémy, ale generálmajor Edmund Thompson dokázal presvedčiť Pentagon, že ide o veľmi modernú a najmä užitočnú vec. Zmenili však názov projektu na Grill Flame a stanovili mu aj nové ciele. Zamestnali aj troch „vyvolených“, ktorých využívalo najmä ministerstvo obrany a neskôr aj rozličné výzvedné zložky, ale iba vtedy, keď im už zlyhali všetky dostupné prostriedky. Jednou z ich výskumných úloh bolo opísanie bližšie nešpecifikovaného objektu. Všetci traja senzibili opísali ten istý dojem: videli kov, drôty a akési štíhle oceľové vajíčko so stredom z trítia. Potom zbadali predmet, podobný bejzbalovej palici s lievikom na konci a s presýpacími hodinami na boku.
Na výzvedné zložky vzdušných síl to zapôsobilo, ale neprezradili, čo vlastne znamenali tie presýpacie hodiny. Dozvedeli sa iba toľko, že to bola čínska atómová zbraň. Číňanom sa vraj nepodarilo zabudovať presýpačky do celkovej konštrukcie bomby.

Výbuch nebude
Krátko po tom sa na mimozmyslových špiónov obrátilo letectvo znovu. Chceli sa dozvedieť podrobnosti o istej udalosti súvisiacej s čínskou atómovou bombou. Odovzdali skupinke iba súradnice danej oblasti. Senzibili pomocou svojich paranormálnych schopností videli púšť a rad sústredných kruhov s vežou v prostriedku. Pozorovali údajne aj lietadlo, ako zhadzuje bombu, ktorá po dopade síce vybuchla, ale nedošlo k atómovej reakcii. Neskôr vysvitlo, že Američania sa chceli dozvedieť o čínskych atómových testoch v Lop Noru. Vtedy sa čínsky experiment skutočne nevydaril, padák bomby sa neotvoril, takže sa zavŕtla do zeme. Navyše zápalné zariadenie nefungovalo správne. Ozvala sa veľká rana, ale k nukleárnej explózii nedošlo.

Podvod nevylúčený
Úspechy trojice mimozmyslových agentov je však nevyhnutné posudzovať triezvo a najmä opatrne. Treba dodať, že to boli príslušníci armády a bývalí členovia spravodajských služieb. Mohli si zaobstarať potrebné informácie a vytvoriť si dopredu vlastný úsudok. Ale aj napriek týmto pochybnostiam dosiahli ďalšie presvedčivé výsledky, ktoré nemohli získať pomocou zvyčajného informačného kanála, tvrdia vedci zo Stanfordského výskumného inštitútu. Ako to vlastne dosiahli a pomocou akého média? Odpovede však márne hľadáme. Musíme sa uspokojiť s tým, že tento jav existuje a funguje, ale ako, to nikto nevie.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Falošný Jagger si užíval
<< predchádzajúci článok
Základňa UFO na muške