Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. augusta 2010

SR pomohla pri rekonštrukcii strediska v MongolskuKomunitné rehabilitačné stredisko v obvode Chingeltei v hlavnom meste Mongolska v Ulánbátare má už bezbariérový vstup a prešlo aj ďalšími stavebnými úpravami, ktoré zabezpečili ...Zdieľať
rekonstrukcia vnutornych priestorov Foto: SITA

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) - Komunitné rehabilitačné stredisko v obvode Chingeltei v hlavnom meste Mongolska v Ulánbátare má už bezbariérový vstup a prešlo aj ďalšími stavebnými úpravami, ktoré zabezpečili jeho klientom väčšiu bezpečnosť. Stavebné práce urobili v rámci slovenského rozvojového projektu, ktorý realizuje občianske združenie ADRA. Agentúru SITA informoval riaditeľ združenia Daniel Dräxler. Na dvore majú deti aj nové preliezky, šmykľavky a kolotoč, dodal.

Súčasťou prvej časti dvojročného projektu bola aj rozsiahla kampaň na zvýšenie povedomia okolitej spoločnosti o rodinách s postihnutými deťmi, ktorá prispela k lepšiemu pochopeniu ich potrieb. V ďalšej časti projektu pomôžu pri rozbehu potrebných kurzov predovšetkým pre rodičov postihnutých detí. Stredisko bude poskytovať aj rehabilitačné cvičenia. Získa aj dva počítače so špeciálnou úpravou, vďaka ktorej ich budú môcť používať postihnuté deti, literatúru v braillovom písme, didaktické karty a hry ako aj hudobné vybavenie učebne. Na to, aby stredisko mohlo vydávať informačné a vzdelávacie materiály pre postihnuté deti a ich rodiny potrebuje aj tlačiareň a kopírku.

Ako sa zdôrazňuje v podkladoch k projektu, Chingeltei má približne 130 000 obyvateľov. Tvorí ho 18 podobvodov, z ktorých 12 je obytným pásmom s jurtami. Za chudobných sa považuje asi 24 000 ľudí a
7 000 ľudí v tomto obvode žije pod hranicou chudoby. Počet zdravotne postihnutých je približne 3 000. V tejto časti Ulánbátaru nie sú žiadne zdravotnícke služby.Začiatkom júla sa k projektovému tímu pripojili dve dobrovoľníčky z programu GLEN: Katarína Miklovičová zo Slovenska a Rebecca Daniel z Nemecka. Počas trojmesačného pobytu majú pomáhať pri aktivitách s deťmi a rodičmi priamo v centre, ale tiež sa zoznámia s celkovou činnosťou organizácie ADRA v Mongolsku a navštívia aj iné projekty.

Projekt Rozvoj komunitného rehabilitačného centra v Ulánbátare je financovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky v rámci programu SlovakAid. Pobyt dobrovoľníčiek programu GLEN je spolufinancovaný UNDP Slovensko v rámci programu SlovakAid.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Harabin podal pre nezákonnosť rozklad voči pokute
<< predchádzajúci článok
Izrael chce slobodu pre vojaka Šalita

SR pomohla pri rekonštrukcii strediska v Mongolsku - diskusné fórum čitateľov