Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. mája 2012

Srbský prezident chce do únie aj s KosovomNacionalista Tomislav Nikolič, ktorý sa vo štvrtok ujal funkcie srbského prezidenta, chce, aby sa Srbsko pripojilo k Európskej únii. Zároveň však zdôraznil, že Belehrad sa nikdy nevzdá ...Zdieľať
tomislav nikolic BELEHRAD 31. mája (WEBNOVINY) - Nacionalista Tomislav Nikolič, ktorý sa vo štvrtok ujal funkcie srbského prezidenta, chce, aby sa Srbsko pripojilo k Európskej únii.


Zároveň však zdôraznil, že Belehrad sa nikdy nevzdá Kosova.

"Chcem Srbsko ako člena EÚ a ako krajinu, ktorá sa nikdy nevzdá svojej územnej celistvosti vrátane Kosova," povedal Nikolič vo svojom prvom prejave po nástupe do funkcie.

Nikolič, reformovaný protizápadný ultranacionalista, ktorý v druhom kole prezidentských volieb z 20. mája prekvapivo porazil úradujúcu proeurópsku hlavu štátu Borisa Tadiča, zložil prezidentský sľub pred srbským parlamentom.

Prisľúbil bojovať za "iné Srbsko, konečne zjednotené v svojom boji za lepší život" a dodal tiež, že bude pracovať na ďalšom zblížení s Ruskom ako tradičným spojencom Srbska.

Srbsko v marci získalo štatút kandidátskej krajiny EÚ, musí však ešte splniť podmienky, aby si zabezpečilo začatie prístupových rokovaní.

Brusel dal jasne najavo, že chce vidieť najmä väčší pokrok vo vzťahu ku Kosovu, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Belehradu. Srbsko odštiepeneckú provinciu naďalej považuje za svoje územie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tri výbory europarlamentu ACTA odmietli
<< predchádzajúci článok
Banky budú musieť mať balíček pre chudobných, rozhodla vláda

Srbský prezident chce do únie aj s Kosovom - diskusné fórum čitateľov