Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2005

Stále nás brzdí korupcia či súdnictvo



Slovenská ekonomika sa aj v celosvetovom meradle pomaly šplhá nahor. Spolu s rastom hospodárstva sa zlepšujú aj podmienky na podnikanie u nás.



Zdieľať
Napriek tomu za globálnou špičkou ešte veľmi výrazne zaostávame. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti, ktorú včera zverejnilo Svetové ekonomické fórum aj v spolupráci s Podnikateľskou alianciou Slovenska.
Slovensko sa spomedzi 117 krajín sveta umiestnilo v rebríčku konkurencieschopnosti ekonomiky na 41. priečke. Je to mierny pokrok, ešte pred rokom sme boli 43. Pri hodnotení sa vycháddza z tzv. Indexu rastovej ekonomiky, ktorý sleduje kvalitu makroekonomického prostredia, úroveň verejných inštitúcií a technologickú úroveň krajiny. Naša pozícia nám dáva do budúcnosti dobré vyhliadky pre ďalšie napredovanie, najmä pri očakávanom znížení deficitu verejných financií či rozvoju informatizácie spoločnosti.
Zároveň však poukazuje na to, že ešte stále je čo zlepšovať. Silné stránky, ako sú napríklad daňový systém (siedmy najlepší na svete), či prílev nových technológií (tam sme dokonca celkovo štvrtí, čo súvisí aj s dobrými podmienkami na príchod zahraničných investorov) už chronicky kompenzujú zlé možnosti domáhania sa práv na súdoch, korupcia, neefektívne a často zbytočne vynakladané verejné zdroje ako aj klientelizmus.
Ten trápi najmä podnikateľskú sféru, napriek tomu sa v konkurencieschopnosti podnikov dostalo Slovensko na slušnú 39. pozíciu. Tú by však mohlo ohroziť vysoké odvodové zaťaženie, to sa však v indexe neberie do úvahy. Rovnako mínusom sa postupne stane aj pretrvávajúce stavanie na lacnej pracovnej sile, ktoré však možno udržať len dočasne.
Na základe rebríčka konkurencieschopnosti krajín je na tom najlepšie Škandinávia. V prvej desiatke sa totiž nachádzajú Fínsko (to dokonca na 1. pozícii), tretie je Švédsko, štvrté Dánsko a deviate Nórsko. Severskú nadvládu podčiarkuje ešte Island na siedmej pozícii. V Top 10 je ďalej Švajčiarsko (8.), šestku Starého kontinentu dopĺňajú USA (2.), Taiwan (5.), Singapur (6.) a Austrália (10.). Naopak, na chvoste sú Čad, Kirgizsko a Guyana, z Európy je najhoršie na stej priečke Albánsko. Maďarsko a Česko sa umiestnili tesne pred nami (na 39. resp. 38. pozícii), Poľsko (51.) zaostalo a je vôbec najhoršou krajinou Európskej únie.
 

Niektoré problematické faktory podnikania v SR, Fínsku a USA


Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Banky zarobili desať miliárd
<< predchádzajúci článok
V skratke