Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. októbra 2005

Štát chce rozbiť monopoly



Zneužívať dominantné postavenie sa v budúcnosti nemusí firmám oplatiť.



Zdieľať
  Podľa pripravovaného zákona totiž bude možné takúto spoločnosť rozčleniť. Jeho využitie bude predstavovať najkrajnejšiu formu zásahu proti nezdravému trhovému prostrediu po vyčerpaní všetkých iných dostupných možností. Do polovice novembra má príslušnú legislatívu pripraviť Protimonopolný úrad (PMÚ), ktorý by mal byť aj orgánom zodpovedným za prijatie takéhoto opatrenia.
„V Európe zatiaľ nie je prípad, kedy by sa tento nástroj využil,“ informoval hovorca úradu Miroslav Jurkovič. Podstatou jeho fungovania je administratívne nariadenie odpredaja niektorých divízií či častí podniku, ktorý permanentne a závažne zneužíva svoju dominantnú pozíciu v určitom trhovom segmente. Ešte pred tým sa však musia vyčerpať iné formy sankcií, napríklad finančné postihy. Aby nedošlo k fingovanému odpredaju príslušnej divízie do rúk dcérskej či inej spriaznenej spoločnosti, musí celú transakciu schváliť zodpovedná inštitúcia, v prípade SR by ňou bol PMÚ.
Koho by sa mohla chystaná zmena legislatívy dotknúť, je v prípade Slovenska ťažko predpovedať. Ekonomickí ministri ju odklepli v rámci opatrení na zamedzenie výrazných dosahov zmien v cenách energií či pohonných látok na obyvateľstvo. Nemala by sa však týkať podnikov, ktoré patria pod regulačnú právomoc štátu (teda napríklad Telekomunikačného úradu či Úradu na reguláciu sieťových odvetví).
Štát však nebude všemocný, voči jeho krokom sa bude dať brániť na súde.
Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor pripravované opatrenie privítal. „Je veľmi dobré, že štát proti monopolom zasahuje.“ Prípadného zneužitia na umelé rozdelenie firiem sa neobáva. Podľa jeho názoru by sa mala nová legislatíva týkať predovšetkým Slovnaftu, podľa jeho hovorkyne Kristíny Félovej však „Slovnaft nevidí dôvod, že by toto nariadenie bolo namierené proti nemu“. Ako dodala, PMÚ ako oprávnený orgán nikdy neviedol voči rafinérii správne konanie za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Najznámejší prípad administratívneho rozdelenia spoločnosti ukončila dohoda. Krušné chvíle pripravil Billovi Gatesovi sudca Thomas Penfield Jackson (na obr. vľavo). Bol to práve on, kto v roku 2000 nariadil rozčlenenie spoločnosti Microsoft na dve časti. Softvérový gigant zažehnal toto nebezpečenstvo po niekoľkoročných súdnych ťahaniciach, odvolací súd nakoniec Jacksonovo rozhodnutie zmenil. Napriek tomu muselo impérium Billa Gatesa urobiť určité ústupky. Operačný  systém Windows, ktorého dominantné postavenie na trhu bolo predmetom sporu, sa musel viac otvoriť aj pre aplikácie konkurencie. 
Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dôchodková reforma prekonáva očakávania
<< predchádzajúci článok
V skratke