Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. októbra 2005

Stavebná prémia klesne



Výhodnosť stavebného sporenia sa každoročne znižuje. Za šesť rokov klesla výška štátnej prémie zo šesťtisíc na dva a poltisíc korún.



Zdieľať
Posledná novela z dielne ministerstva financií, ktorú včera jednohlasne schválila vláda, posúva túto hranicu o ďalších päťsto korún nižšie. Navyše sa ruší aj doterajšie jednopercentné zvýhodnenie stavebného sporenia.
Na budúci rok budú musieť klienti stavebných sporiteľní nasporiť na maximálnu výšku štátnej prémie už sumu 30 768, za ktoré si pripíšu iba
2 000 korún. V súčasnosti na pridelenie maximálnej sumy 2 500 korún stačí nasporiť sumu 17 242 korún. Podľa vyjadrení zástupcov poisťovní mnohí klienti v tomto roku uzatvárali zmluvy s tým, že štátna prémia zostane zachovaná a minimálna nasporená suma bude 25 000 korún.
Podľa ministra financií Ivana Mikloša  navrhované zmeny síce znížia atraktívnosť stavebného sporenia, ale výhody tohto produktu zostanú aj naďalej. „Vklady sporiteľov sú okrem štátnej prémie aj úročené približne
4 percentami, pričom v auguste 2005 dosiahla hodnota úrokov v komerčných bankách priemernú úroveň
2,88 %,“ uviedol I. Mikloš.
S pripravovanou zmenou nesúhlasí riaditeľ komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne, Miloš Blanárik. „Sporiteľne už poslali ministerstvu financií svoje nesúhlasné stanovisko.
Náš kvalifikovaný odhad je, že schválením novely dôjde v priebehu desiatich rokov k výpadku 17 miliárd korún do výstavby bývania na Slovensku. Priame ušetrené zdroje na skrátenej štátnej prémii v uvedenom období sa pritom pohybujú iba pod úrovňou 2 miliárd korún,“ dodal Blanárik.
Týmto tvrdeniam oponuje hovorca ministerstva financií Peter Papanek. „Štát neznižuje podporu čo sa týka bytovej politiky, iba mení štruktúru toku peňazí. Chceme sa zamerať na efektívnejšie vynakladanie finančných prostriedkov. Ušetrené peniaze zo stavebného sporenia budú presunuté do podpory nájomných bytov, štátneho fondu rozvoja bývania, ako aj do podpory zatepľovania bytových jednotiek a domov.“ „Z nášho pohľadu schválením zákona sa neuškodí ani samotným stavebným sporiteľniam,“ dodal Papanek.
Úbytku sporiteľov sa stavebné sporiteľne neboja. „Stavebné sporenie má klientom stále čo ponúknuť. Pri využití stavebného úveru majú napríklad naši klienti garantovanú výšku úroku už od 3 percent počas celého splácania, čo je v porovnaní s hypoúvermi stále zaujímavé“, povedala komunikátorka stavebnej sporiteľne Wüstenrot Daniela Vlčková. Druhá vec je, že ak bude vláda meniť už raz stanovené podmienky, tak klienti môžu začať strácať o takýto produkt postupne záujem, dodala Vlčková.  Martin Augustin

Výhody stavebného sporenia
Stavebné sporenie sa aj naďalej nemusí použiť iba na finacovanie kúpy alebo opravy domu či bytu. Klienti, ktorí sporili minimálne 6 rokov, sa považujú za takzvaných priateľských sporiteľov, ktorí sa môžu sami rozhodnúť, či požiadajú o úver, alebo si vyzdvihnú našetrené peniaze. Pri druhej možnosti navyše nemusia zdokladovať ani účel použitia.
K dôležitej výhode stavebných sporiteľni patrí aj vyššia ochrana vkladov. Vklady klientov sú chránené až do výšky 20-tisíc eur, čo je v prepočte približne 800-tisíc korún.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za infraštruktúru pokuta nehrozí
<< predchádzajúci článok
Škola má málo žiakov, budovu dala univerzite