Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júna 2009

Štefan Harabin predsedom Najvyššieho súduMinistra spravodlivosti Štefana Harabina zvolila Súdna rada SR za nového predsedu Najvyššieho súdu. Za jeho kandidatúru hlasovalo 15 členov rady, jeho protikandidátka Eva Babiaková nezískala ani jeden ...Zdieľať
BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Ministra spravodlivosti Štefana Harabina zvolila Súdna rada SR za nového predsedu Najvyššieho súdu. Za jeho kandidatúru hlasovalo 15 členov rady, jeho protikandidátka Eva Babiaková nezískala ani jeden hlas.


Pred plnou pojednávacou sálou dnes predniesli svoje prezentácie Súdnej rade SR dvaja kandidáti na predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Eva Babiaková a Štefan Harabin. Ich prejavy sledovalo viac ako 150 sudcov, ľudí zo súdnictva a novinárov. Ako prvá dostala slovo sudkyňa NS Eva Babiaková. Po jej príhovore sa jej členka Súdnej rady Helena Kožíková spýtala, či má problémy s alkoholom a prečo už nie je predsedníčkou Správneho kolégia Najvyššieho súdu SR. Podľa Kožíkovej informácií museli Babiakovú jej kolegovia viackrát zastupovať, údajne neprišla niekedy aj do práce. Babiaková na otázky, ktoré považuje za nedôstojné, odmietla odpovedať. Podľa nej by sudcovia po zmene zákona mali mať možnosť zvoliť nového predsedu správneho kolégia.

Babiaková vo svojej reči uviedla, že pred prijatím kandidatúry si položila otázku, ako zmeniť justíciu tak, aby sa zvrátil súčasný stav, keď podľa nej súdnictvu verí len 30 percent ľudí a ako urýchliť súdne konania. Vo svojej reči spomenula profesora Planka, bývalého predsedu NS, ktorý je jej vzorom. Babiaková upozornila, že NS je súdom judikačným, ale má v tom medzery, lebo sa dlho nezišlo jeho plénum. Podľa Babiakovej by sa nemalo stávať, že v rovnakých prípadoch rozhodujú súdy rozdielne. Kandidátka povedala, že treba vytvoriť sudcom podmienky, ktoré na NS nie sú uspokojivé. Predovšetkým treba odbúrať nové veci, ktoré na NS nepatria a prijať samostatný zákon o súdnom práve správnom. Podľa Babiakovej treba otvoriť brány NS mladým sudcom a riešiť kardinálny problém - nevyhovujúce priestory NS, pre ktorý treba nájsť dôstojné sídlo. Babiaková si myslí, že by mal mať každý sudca NS svojho asistenta. Chcela by, aby sa aj prehodnotil stav zverejňovania súdnych rozhodnutí. Spoluprácu si vie predstaviť so všetkými na NS. V práci na NS podľa nej treba hľadať pokoj a tvorivú diskusiu, nepreferovať osobné ambície. Chcela by aj posilňovať Súdnu radu a v prípade zvolenia by podala ruku všetkým sudcom, aj tým, ktorí by ju nepodporili. Podľa nej nie je dôležitý silný predseda NS a Súdnej rady, ale aby dokázal presadiť svoju autoritu. Kandidátka by chcela dosiahnuť pôvodný štatút Súdnej rady napríklad pri odmeňovaní. Nechce moc uzurpovať vo svojich rukách. Podľa nej vládnuť znamená slúžiť. Za krédo si zobrala obhajovanie správnosti rozhodnutí NS pred občanmi.

Jej protikandidáta Štefana Harabina sa po úvodnom prezentovaní opýtal člen Súdnej rady Juraj Sopoliga na záležitosti súvisiace s mediálne známym prípadom Bakiho Sadikiho. Harabin povedal, že opoziční politici v tomto prípade predkladali zdrapy papiera, ktoré by nestačili ani na odsúdenie zlodeja zápaliek. Odmietol, že by s Bakim Sadikim mal priateľský vzťah. V mladosti poznal jeho manželku, preto sa aj pred rokmi, keď mal jeho domovský senát pojednávať Sadikiho záležitosť, nechal zo senátu vylúčiť a upozornil, že senát aj tak oslobodzujúci verdikt voči Sadikimu zrušil, vec vrátil prokurátorovi. Na úvod svojej reči Harabin poďakoval sudcom, ktorí ho nominovali, voľbu označil za historickú a vrátil sa aj k občianskej kampani proti jeho zvoleniu. Podľa Harabina je tu pár novinárov a lobistov, ktorí sú platení pre Harabina z nejasných peňazí. Harabin sa spýtal, či táto hŕstka chce rozhodovať, kto bude riadiť súdnictvo. Kto vlastne volí predsedu NS. Ako povedal, v súdnictve neexistujú harabinovci a tí druhí, sudcov urážajú reči o ich korupcii a spomenul aj ďalšie prípady, ktoré majú sudcov urážať. Slušní sudcovia nekričia a nebežia do médií a on nikoho verejne neočierňuje. Podľa Harabina sa ho boja ako kandidáta tí sudcovia, ktorí nechávajú dlho oddychovať spisy, nechodia do roboty a nepojednávajú. Upozornil, že ako minister spravodlivosti presadil v rezorte také zmeny, o ktorých nikto nesníval. Podľa neho sa už niektoré pojednávania urýchlili. Spomenul prípad, keď sa pojednávalo aj večer. Kandidovať je pre neho česť, chce zlepšiť a zrýchliť konanie súdov. Pripomenul, že v minulosti presadil samostatnú rozpočtovú kapitolu NS, za čo bol podľa neho v parlamentne odvolávaný. Vo funkcii, v prípade zvolenia, sa vyhne chybám, aby chýbali v účtovníctve faktúry. Ďalej upozornil, že už predložil návrh zákona, aby viaceré kompetencie ministra spravodlivosti prešli na 18-člennú Súdnu radu. Rýchlosť konania na NS je podľa neho dlhodobý problém, chcel by robiť aj kontroly najstarších prípadov. Sudcovia, ktorí prichádzajú na NS, by mali podľa neho predtým pôsobiť na krajskom súde.
PROFIL ŠTEFANA HARABINA

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zvolenie Harabina povedie k nižšej dôveryhodnosti justície (22. 6. 2009)
 Pred ministerstvom spravodlivosti vypískali Harabina (19. 6. 2009)
 Protestujúci proti Harabinovi dostávajú ďakovné e-maily od MS (12. 6. 2009)
 Smeru sa nepozdáva silný Harabin ako predseda Najvyššieho súdu (10. 6. 2009)
 Harabin si dal megaodmeny (3. 6. 2009)
 Harabin vysúdil od Petit Press vyše 33-tisíc eur (23. 3. 2009)
 Reforma justície bola potemkinovská dedina (19. 2. 2009)
 Opozícia bojkotuje ministra Harabina, ten ich kritizuje (5. 11. 2008)nasledujúci článok >>
Hromadné prepúšťanie ohlásili Slovenské lodenice
<< predchádzajúci článok
Bratislavské inline piatky na korčuliach začínajú už tento piatok