Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. januára 2006

Strojári a OZ KOVO podpísali kolektívnu zmluvu



Prezident Zväzu strojárskeho priemyslu SR (ZSP) Milan Cagala a predseda Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna podpísali v stredu v Bratislave Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na rok 2006. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. januára (WN/SITA) - Prezident Zväzu strojárskeho priemyslu SR (ZSP) Milan Cagala a predseda Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna podpísali v stredu v Bratislave Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na rok 2006. "Minimálna tarifná mzda tak oproti terajšiemu stavu porastie v priemere o 6,1 %. Znamená to, že zamestnávatelia musia v prvej triede vyplatiť najmenej 6 900 Sk a v najvyššej dvanástej triede minimálne 16 500 Sk," uviedol Machyna. V šiestej triede je to 10 300 Sk, v siedmej 11 200 Sk. Zmluva sa týka 38 strojárskych podnikov na Slovensku, to znamená približne 32 tis. zamestnancov.

Podľa Machynu tak možno očakávať v strojárskych podnikoch v roku 2006 nárast reálnych miezd o 3 %. "V minulom období boli reálne mzdy na pomerne nízkej úrovni," komentoval Machyna. Dodal, že rast produktivity práce je pomerne vysoký, takže nehrozí prípadná nákladová inflácia. Táto kolektívna zmluva je podľa neho kompromisom. "Myslel som, že percentuálny nárast minimálnej tarifnej mzdy bude trošku vyšší, ale je to dohoda, kde záleží na obidvoch stranách," vysvetlil predseda OZ KOVO. Ako pokračoval, negatívom kolektívnej zmluvy je absencia inštitútu rozširovania kolektívnej zmluvy na podniky, ktoré zmluva v súčasnosti nepokrýva. Zamestnávatelia, ktorí nie sú združení vo zväze, nie sú povinní plniť túto zmluvu. "To je jedna z vecí, ktorú budeme musieť v budúcnosti riešiť aj v zmysle legislatívy," ukončil Machyna.

Podľa Cagalu je podpísaná kolektívna zmluva obojstranne výhodná a zostavená tak, aby plnila požiadavky zamestnancov, ale aj zamestnávateľov. "Nechceme, aby mali zamestnanci čo najnižšie mzdy, ale ich nárast nemôže neprimerane zvýšiť náklady spoločností. Nebol by problém uzavrieť kolektívnu zmluvu s 10-percentným nárastom minimálnej tarifnej mzdy, ten by však nebol splniteľný," konštatoval Cagala.

Význam spomínanej zmluvy je podľa hlavného vyjednávača ZSP Juraja Borgulu zaujímavý aj z pohľadu zamestnávateľov, ktorí k svojej produkcii potrebujú určitý "pokoj v práci". "Pokiaľ situácia v podniku či odvetví dospeje k nejakému stupňu dezorganizácie, tak to môže byť jednoducho nebezpečné," dodal Borgula.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda nesúhlasila s rozšírením kompetencií pre ombudsmana
<< predchádzajúci článok
Prepustených z cukrovaru v R.Sobote možno zamestná Dräxlmaier