Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. júla 2015

Studená vojna prebiehala aj cez éter Rádia Slobodná Európa



Prvé skúšobné vysielanie Rádia Slobodná Európa (Radio Free Europe - RFE) sa uskutočnilo 4. júla pred 65 rokmi.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 
Mníchov/Bratislava 4. júla (TASR) – Prvé skúšobné vysielanie Rádia Slobodná Európa (Radio Free Europe - RFE) sa uskutočnilo 4. júla pred 65 rokmi.


Do boja proti vzmáhajúcej sa totalite sa Spojené štáty americké (USA) rozhodli zapojiť aj osvedčený prostriedok - rozhlas. V roku 1949 rozhodla americká vláda o založení rozhlasovej stanice s názvom Rádio Slobodná Európa (Radio Free Europe - RFE). Prvé skúšobné vysielanie novozaloženej stanice sa zrealizovalo 4. júla 1950. Vysielalo sa z nákladného auta pohybujúceho sa okolo hraníc s Československom.

Už krátko po druhej svetovej vojne sa ukázalo, že svet sa síce zbavil totalitného režimu v Nemecku, ktorý spôsobil globálny vojnový konflikt, na stredoeurópske krajiny však začalo číhať ďalšie nebezpečenstvo v podobe Stalinovej rozpínavosti a snahe vnútiť sovietsky systém hlavne krajinám v strede a na východe Európy.

Po prejave britského ministerského predsedu Winstona Churchilla v roku 1946 nastalo obdobie známe ako "Studená vojna". Nad štátmi v strednej a východnej Európe sa zatiahla železná opona a jedinou možnosťou ako ju preklenúť bolo rádiové vysielanie. Cieľom RFE bolo priniesť necenzurované spravodajstvo o dianí doma aj vo svete do krajín, v ktorých bolo voľné šírenie informácií zakázané a kontrolované.

Rádio Slobodná Európa sa organizovalo na dvoch líniách a to v americkom New Yorku a nemeckom Mníchove. Kým v New Yorku si Američania za riaditeľa vysielania do Československa vyhliadli známeho českého novinára Ferdinanda Peroutku, ktorý počas druhej svetovej vojny prežil roky v nacistickom koncentráku, v Mníchove, kde bol hlavný pracovný štáb vysielania, sa riaditeľom stal Pavel Tygrid, ktorý bol počas vojny pracovníkom BBC v Londýne (Spojené kráľovstvo). Pracovný tím RFE pôsobil v týchto dvoch mestách už od roku 1950. V Mníchove od prvej chvíle zo Slovákov pracovali Karol Belák-Berger, Martin Kvetko, Imrich Kružliak, Juraj Kováč, Felix Mikula, ku ktorým postupom času pribúdali ďalší redaktori. V New Yorku to zo Slovákov boli Michal Múdry, Ján Beharka, Klement Šimončič, Ľudovít Šebesta a iní.

Oficiálne vysielanie pre poslucháčov v Československu zahájilo Rádio Slobodná Európa 1. mája 1951 v českom jazyku. Prvá veta vysielania znela: "Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa". O niekoľko minút sa ozval zvuk rušičiek, ich typickému zvuku sa hovorilo "moskovské boogie".

Pre vtedajšiu československú politickú špičku bolo spustenie americkej rozhlasovej stanice, schválenej Kongresom USA a financovanej z peňazí amerických daňových poplatníkov nanajvýš nepríjemnou záležitosťou. Obyvatelia Československa sa od tých čias dostávali k informáciám, ktoré komunistický režim pred nimi tajil, prípadne bagatelizoval ich význam.

RFE prežilo pád Berlínskeho múru v nemeckom Berlíne a v roku 1995 sa presídlilo do budovy bývalého Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSR v Prahe. Svoje vysielanie pre Česko a Slovensko definitívne skončilo po 52 rokoch - 30. septembra 2002.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Geodet George Everest proti názvu najvyššej hory sveta protestoval
<< predchádzajúci článok
Cyprián Majerník bol umeleckou autoritou pre mladú generáciu