Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2006

STV a SRo by mali mať diskusie s predstaviteľmi SR



Prezentácia najvyšších predstaviteľov štátu by mala byť vo verejnoprávnych médiách bežná, tvrdí pedagóg Katedry žurnalistiky FF UK v Bratislave Samuel Brečka. Na Slovensku však dostávajú ...



Zdieľať

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Prezentácia najvyšších predstaviteľov štátu by mala byť vo verejnoprávnych médiách bežná, tvrdí pedagóg Katedry žurnalistiky FF UK v Bratislave Samuel Brečka. Na Slovensku však dostávajú najvyšší reprezentanti štátu špeciálne pre nich vyhradený priestor len v Slovenskom rozhlase (SRo), ktorý v súčasnosti ponúka pravidelnú reláciu s premiérom Robertom Ficom. Od budúceho roka by mal SRo začať vysielať aj špeciálnu reláciu s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Slovenská televízia (STV) zatiaľ o cyklickej relácii vyhradenej výhradne premiérovi alebo prezidentovi neuvažuje.

Ako pre agentúru SITA uviedol Samuel Brečka, v slovenských verejnoprávnych médiách prevláda stále mylný názor, že relácia s premiérom alebo prezidentom je len formou akejsi reklamnej prezentácie ich názov a politických postojov. Nemalo by však ísť o typ relácie Ako ďalej pán premiér?, ktorú v 90. rokoch vysielala verejnoprávna televízia. Nie premiér by mal žiadať špeciálnu reláciu v STV či SRo, ale samotné médiá by od neho mali žiadavať pravidelné skladanie účtov. Nemalo by ísť o príhovor, ale o ostrú diskusiu, v ktorej je úlohou redaktora klásť otázky a žiadať odpovede, upozorňuje ďalej Brečka. Verejnoprávne médiá majú byť kontrolórmi demokracie a pravidelné diskusie s premiérom, či prezidentom môžu túto úlohu tiež plniť, tvrdí Brečka a poukazuje na obdobné relácie napríklad v britskej BBC.

V SRo dostáva premiér priestor raz do mesiaca v pravidelnej sobotňajšej diskusii Sobotné dialógy. Premiérovi kladú otázky na aktuálne téma buď dvaja moderátori SRo, alebo jeden moderátor a pozvaní novinári z iných médií. Robert Fico je tak už po Vladimírovi Mečiarovi, Jozefovi Moravčíkovi a Mikulášovi Dzurindovi štvrtým premiérom, ktorý má v SRo svoju reláciu. Od budúceho roka zaradí SRo do svojej novej programovej štruktúry aj reláciu s prezidentom. Relácia by mala mať formu štandardnej krátkej diskusie a mala by sa vysielať podvečer každú poslednú nedeľu v mesiaci, na podrobnostiach sa ešte dramaturgicky pracuje. Základnou podmienkou jej vysielania je, aby Rozhlasová rada schválila novú programovú štruktúru. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca centra spravodajstva SRo Anna Sámelová, reláciu považuje za vhodný formát pre verejnoprávne vysielanie.

Podľa štatutárneho zástupcu generálneho riaditeľa STV Branislava Zahradníka v súčasnosti nie je vo verejnoprávnych televíziách západoeurópskych štátov zvykom, že by vyhradzovali pravidelný vysielací čas predstaviteľom štátu. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Zahradník, z televízneho hľadiska by to bol návrat do minulosti lebo podobné formáty v STV už boli v 90. rokoch. Priestor politikom dáva STV v diskusiách, kam podľa aktuálnosti tém pozýva hostí. Špeciálne cyklické relácie sú skôr typické pre rozhlas, nie pre televíziu, dodal Zahradník. Nevylúčil, že po zvolení nového generálneho riaditeľa sa takáto relácia vo vysielaní STV objaví.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Andrej Ďurkovský bude opäť kandidovať na primátora Bratislavy
<< predchádzajúci článok
Na návštevu Číny pricestoval japonský premiér