24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

01. júla 2006

Štvrťfinále MS Anglicko - Portugalsko 1:3

Gelsenkirchene výber Anglicka až po ...

GELSENKIRCHEN 1. júla (WEBNOVINY) - Tretím semifinalistom XVIII. majstrovstiev sveta vo futbale sa stali reprezentanti Portugalska, ktorí v sobotňajšom podvečernom štvrťfinálovom dueli zdolali v Gelsenkirchene výber Anglicka až po lepšom zvládnutí jedenástkového rozstrelu 3:1. O rozhodujúci úspešný zásah zverencov trénera Luisa Felipeho Scolariho sa postaral z bieleho bodu v piatej sérii Cristiano Ronaldo. V AufSchalke Arena sa odohrával v prvom dejstve vzácne vyrovnaný duel, v druhom polčase ho však narušilo vylúčenie Wayna Rooneyho pol hodinku pred koncom riadneho hracieho času. Portugalsko síce v presilovke svojho súpera zatlačilo, žiadnu príležitosť však nedokázalo dotiahnuť do gólového konca. Na druhej strane neuspeli v dobrých šanciach pred gólmanom Ricardom stredopoliari Joe Cole a Aaron Lennon a loptu v sieti nevideli diváci ani počas 30 minút nadstaveného času. Portugalsko sa v semifinále stretne v stredu 5. júla o 21.00 h v Mníchove s víťazom večerného stretnutia Brazília - Francúzsko.

Štvrťfinále (Gelsenkirchen):
Anglicko - Portugalsko 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 1:3, do semifinále MS 2006 postupuje Portugalsko
ŽK: 31. Terry, 107. Hargreaves - 44. Petit, 111. Ricardo Carvalho, ČK: 62. Rooney (Angl.) za hrubý faul, rozhodovali: Elizondo - Garcia, Otero (všetci Arg.), 52 000 divákov (vypredané)

Anglicko: P. Robinson - G. Neville, R. Ferdinand, Terry, Ashley Cole - Hargreaves - Beckham (52. A. Lennon /119. Carragher/), Lampard, Gerrard, J. Cole (65. Crouch) - Rooney
Portugalsko: Ricardo - Miguel, Fernando Meira, Ricardo Carvalho, Nuno Valente - Petit, Maniche - Figo (86. Helder Postiga), Tiago (74. Hugo Viana), Cristiano Ronaldo - Pauleta (63. Simao Sabrosa)

Jedenástkový rozstrel:
Simao (Portug.) - 0:1, Lampard (Angl.) - nepremenil, Ricardo chytil, Hugo Viana (Portug.) - nepremenil, nastrelil žrď, Hargreaves (Angl.) - 1:1, A. Petit (Portug.) - nepremenil, P. Robinson chytil, Gerrard (Angl.) - nepremenil, Ricardo chytil, Helder Postiga (Portug.) - 1:2, Carragher (Angl.) - nepremenil, Ricardo chytil, Cristiano Ronaldo (Portug.) - 1:3

Odvetu za štvrťfinálovú prehru na Euro 2004 začali Angličania proti Portugalsku dobre, keď už po 60 sekundách sa do šance dostal Rooney, no jeho strelu stihol jeho strážca zblokovať. V 9. min prešla druhá Rooneyho strela spoza šestnástky až k brankárovi Ricardovi, ten s ňou však nemal väčšie problémy. Už o minútu sa v prvej šanci zverencov Luisa Felipeho Scolariho ocitol Cristiano Ronaldo, no s jeho prudkou strelou z 30 metrov si Robinson poradil. Najbližšie ku gólu v prvom polčase mal v 13. min Tiago. Priamy kop z pravej strany zahral kapitán Figo, lopta sa od Garyho Nevilla odrazila tesne pred osamoteného Tiaga, ale prekvapený stredopoliar sa k nej nedokázal dostať skôr ako gólman Robinson. Následne sa hra zmenila na medzišestnástkový futbal bez väčších príležitostí a divákov zaujal až Figo v 39. min svojim technickým pokusom z ľavého rohu pokutového územia. Prvý polčas uzavrel peknou strelou z 20 metrov k tyči Lampard, no Ricardo bol na svojom mieste. Druhú polovicu začali Angličania miernym tlakom, v 51. min im však nepomohol rozhodca Elizondo, ktorý neodpískal ruku Nuna Valenteho v šestnástke. Už o minútu musel pre zdravotné problémy z ihriska kapitán "Albionu" Beckham a pásku od neho prevzal G. Neville. Tlak však pokračoval a nestrážený Lampard mohol po Gerrardovom rohovom kope z voleja otvoriť skóre. V 59. min sa individuálne presadil striedajúci Lennon, no jeho prácu nezužitkovali Rooney a ani Joe Cole. Rooney, do ktorého sa pred MS vkladali obrovské nádeje, v 62. min oslabil svoje mužstvo, keď úmyselne pristúpil Ricardovi Carvalhovi "chúlostivé" miesto a predčasne putoval pod sprchy. Hráči z Iberského polostrova si v početnej výhode dlho nevedeli vytvoriť strelecké príležitosti. Gólom zaváňal až nadýchaný center Figa, ktorý síce Cristiano Ronaldo hlavou netrafil, no lopta i tak narobila Robinsonovi problémy. Následne sa do šancí dostali Nuno Valente, Hugo Viana a na druhej strane vyslal "delovku" z 30 metrov z priameho kopu Lampard. Napriek tlaku už Portugalsko do konca riadneho hracieho času gól nestrelilo a stretnutie sa tak posunulo do predĺženia.
V 106. min padol v šestnástke šikovný Lennon, ale argentínsky hlavný rozhodca dobre videl, že Ricardo Carvalho zasiahol loptu. O dve minúty neskôr konečne rozvlnil sieť presnou hlavičkou Helder Postiga, no arbitri zapískali správne ofsajd. V nadstavenej minúte druhého predĺženia mal ešte "superšancu" Maniche, ale po priťuknutí Miguela prestrelil anglickú bránu. Napokon sa teda muselo rozhodnúť z bieleho bodu. V penaltovom rozstrele preukázal výborne brankárske schopnosti Ricardo, keď zneškodnil pokusy Lamparda, Gerrarda i Carraghera. Za Portugalcov sa nepomýlili Simao Sabrosa, Helder Postiga, Cristiano Ronaldo a v semifinále sa tak zverenci Luisa Felipeho Scolariho stretnú s lepším z dvojice Brazília - Francúzsko.