Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

24. mája 2022

Súd v Paríži potvrdil zamietnutie obvinenia voči režisérovi BessonoviSpor medzi Bessonom a belgicko-holandskou herečkou trvá od roku 2018, keď Van Royová vzniesla prvé obvinenie.Zdieľať
Súd v Paríži potvrdil zamietnutie obvinenia voči režisérovi Bessonovi

Súd v Paríži v utorok v odvolacom konaní potvrdil zamietnutie obvinenia zo znásilnenia, ktoré voči francúzskemu filmovému režisérovi Lucovi Bessonovi vzniesla jeho niekdajšia partnerka, herečka Sand Van Royová. Informovala o tom agentúra AFP.


Ide o jeden z najznámejších prípadov, ktorý sa začal v čase celosvetovej kampane proti sexuálnemu násiliu #MeToo.

Spor medzi Bessonom a belgicko-holandskou herečkou trvá od roku 2018, keď Van Royová vzniesla prvé obvinenie. Prokurátori prípad vo februári roku 2019 stiahli s odvolaním sa na nedostatok dôkazov, no neskôr v tom istom roku sa začalo nové vyšetrovanie, keď Van Royová vzniesla nové obvinenia.

Francúzsky sudca potom prípad v decembri roku 2021 uzavrel a prokurátori požiadali o jeho stiahnutie v apríli.

Besson vznesené obvinenia vždy popieral a celý prípad ešte v roku 2019 opísal ako "lož od A po Z".

"Súd potvrdil nevinu môjho klienta... Luc Besson ľutuje tieto štyri stratené roky," povedal po vynesení rozsudku odvolacieho súdu jeho právnik Thierry Marembert.

Van Royovej právnik Antoine Gitton však povedal, že v mene svojej mandantky okamžite podá ďalšie odvolanie na kasačnom súde.

Herečka počas vyšetrovania priznala, že s Bessonom svojho času mala intímny vzťah, do ktorého sa však cítila byť vtiahnutá nasilu z profesijných dôvodov. Ich vzťah trval dva roky a v tom období podľa nej došlo aj k údajnému znásilneniu.

Režisér filmov Leon, Piaty element či Magická hlbočina bol jedným z najznámejších Francúzov, proti ktorým sa strhla lavína obvinení zo sexuálneho násilia. Stalo sa tak v nadväznosti na kauzy okolo bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina z októbra roku 2017.

Po obvineniach Van Royovej sa ozvali najmenej tri ďalšie ženy, ktoré tvrdili, že ich Besson obťažoval. Režisér však ich tvrdenia odmietol.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cirque du Soleil sa s predstavením Corteo vydali na dobrodružstvo naprieč Európou
<< predchádzajúci článok
Pred 110 rokmi sa narodil Dežo Hoffmann, dvorný fotograf The Beatles