24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

16. júna 2006

Súhrn výsledkov štvrtkových zápasov na MS vo futbale v Nemecku

Futbalisti Ekvádoru zdolali vo štvrtok v Hamburgu Kostariku hladko 3:0 a ...

BRATISLAVA 16. júna (WN/SITA) - Súhrn štvrtkových zápasov na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v Nemecku:

A-skupina:

HAMBURG

Futbalisti Ekvádoru zdolali vo štvrtok v Hamburgu Kostariku hladko 3:0 a rozhodli tak o postupujúcich tímoch z A-skupiny na MS 2006. Spolu s Juhoameričanmi sa do osemfinále kvalifikovali aj Nemci, keďže oba tímy majú pred poslednými zápasmi v I. fáze šampionátu na svojom konte už po 6 bodov. Domov po vzájomnom súboji v utorok 20. júna pocestujú zatiaľ bezbodoví Poľsko aj Kostarika.

Skóre dôležitého duelu na štadióne v Hamburgu otvoril už v 8. min hlavou Carlos Tenorio a po desiatich minútach druhej časti hry zvýšil na dvojgólový rozdiel Agustin Delgado. Skóre uzavrel v nadstavenom čase krásnym volejom Ivan Kaviedes. Futbalisti Ekvádoru vo svojej druhej účasti na záverečnom turnaji MS sa premiérovo prebojovali medzi šestnásť najlepších.

Ekvádor - Kostarika 3:0 (1:0)

Góly: 8. C. Tenorio, 55. Delgado, 90.+ Kaviedes, ŽK: 44. Castillo, 54. De la Cruz, 60. Mora - 10. Marin, 28. Solis, rozhodovali: Coffi Codjia - Aboudou Aderodjou (obaja Benin), Celestin Ntagungira (Rwanda), 50 000 divákov

Ekvádor: Mora - De la Cruz, Hurtado, Espinoza (69. Guagua), Reasco - Mendez, E. Tenorio, Castillo, Valencia (73. Urrutia) - C. Tenorio (46. Kaviedes), Delgado

Kostarika: Porras - Umana, Sequeira, Marin - Wallace, Solis, D. Fonseca (29. Saborio), L. Gonzalez (56. C. Hernandez) - Centeno (84. Bernard), R. Gomez - Wanchope

Opatrný úvod stretnutia prerušil už v 8. min prvý gólový moment. Obrana Kostariky zaváhala a po centri Valenciu z pravej strany strelil nekrytý Carlos Tenorio hlavou už svoj druhý gól na šampionáte. Futbalisti z Južnej Ameriky dokázali v priebehu I. polčasu viackrát využiť voľné krídelné priestory a vytvoriť nebezpečné situácie pred súperovou bránkou. Otrasení Kostaričania po úvodnej štvrťhodine vyrovnali hru a dokonca mali loptu viac na svojich kopačkách. Ich útokom však vo finálnej fáze chýbal moment prekvapenia. Najväčšiu šancu Stredoameričanov v I. polčase spálil tesne pred prestávkou Sequeira, keď osamotený v šestnástke hlavičkoval iba vedľa bránky. "Ticos" nastúpili do druhého polčasu vedomí si nutnosti obrátiť stav stretnutia, no cez pevnú obranu Ekvádoru sa nevedeli presadiť. V 55. min naopak inkasovali druhýkrát z kopačky Agustina Delgada a ich sen o postupe zo skupiny sa začal rozplývať. Ekvádorčania potom už pohodlne kontrolovali priebeh hry. V 87. min mohol skorigovať stav striedajúci Saborio, no ľavačkou trafil z hranice šestnástky iba do brvna. Na druhej strane naopak vyšiel rýchly protiútok hráčom "tricolores" a Kaviedes už v nadstavenom čase upravil na 3:0. Zverenci kolumbijského trénera Luisa Fernanda Suareza sa vďaka výbornému skóre posunuli na vedúcu priečku v skupine a do posledného duelu s Nemeckom pôjdu z výhodnejšej pozície.

Hlasy po stretnutí:

Luis Fernando Suarez (tréner Ekvádoru): "Postup ma samozrejme teší, no chceme ísť ešte ďalej a písať históriu. Dosiahli sme ešte len prvý cieľ. Proti Nemecku to bude pre nás veľmi ťažký zápas, pretože hráči sú už mierne unavení a majú v nohách dva ťažké súboje. V každom prípade chceme aj s domácimi predviesť dobrý futbal. Bude to pre nás historický zápas."

Alexandre Guimaraes (tréner Kostariky): "V zápasoch ako bol tento s Ekvádorom, nesmiete zaváhať. Ak nepremeníte šance, súper nemá zľutovania. A to bol práve náš prípad v doterajších dvoch stretnutiach na tomto šampionáte."

Carlos Tenorio (útočník Ekvádoru): "Som taký šťastný, že svoje pocity nemôžem ani opísať. Avšak stále sme ešte nič nedosiahli. Chceme ísť tak ďaleko, ako to len pôjde."

Agustin Delgado (útočník Ekvádoru): "Teraz môžeme rozmýšľať o víťazstve v skupine. Hoci sme už postúpili, chceme vyhrať aj posledný zápas. Vždy totiž myslíme iba na víťazstvo. Duel s Nemeckom bude podľa mňa náš najkrajší na šampionáte."

Paulo Wanchope (útočník Kostariky): "Snažili sme sa streliť gól, no nešlo nám to. Tento šampionát je najhorší z tých troch, ktorý som zažil. Teraz však musíme dvihnúť hlavy hore a ešte zabojovať a vylepšiť dojem z nášho vystúpenia."

NORIMBERG

Futbalisti Anglicka zdolali vo štvrtkovom zápase B-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta Trinidad a Tobago 2:0 (0:0). Outsider turnaja na štadióne v Norimbergu dlho odolával náporu zverencov trénera Erikssona. O výsledku rozhodol v 83. min presnou hlavičkou Peter Crouch a víťazstvo Albionu napokon v nadstavenom čase poistil Steven Gerrard. Anglicko sa tak po Nemecku a Ekvádore stalo tretím tímom, ktorý už má osemfinálovú istotu.

Anglicko - Trinidad a Tobago 2:0 (0:0)

Góly: 83. Crouch, 90.+ Gerrard, ŽK: 64. Lampard - 18. Theobald, 19. Whitley, 45. Jones, 47. Hislop, 56. Gray, rozhodovali: Toru Kamikawa - Jošikazu Hirošima (obaja Jap.), Kim Dae-Joung (Kórejská rep.), 41 000 divákov

Anglicko: P. Robinson - Carragher (58. Lennon), R. Ferdinand, Terry, Ashley Cole - Beckham, Gerrard, Lampard, J. Cole (75. Downing) - Owen (58. Rooney), Crouch

Trinidad a Tobago: Hislop - Edwards, Lawrence, Sancho, Gray - Birchall, Whitley, Yorke, Theobald (85. Wise) - Jones (70. Glen), S. John

Angličania začali duel podľa očakávania náporom a už v 6. min vyskúšal brankára Hislopa zdiaľky Lampard. Futbalisti Trinidadu a Tobaga sa stiahli do obrannej ulity a v prehustenom priestore sa zverenci trénera Erikssona len veľmi ťažko presadzovali. Aktívny bol na ľavej strane Joe Cole a po jeho centri v 17. min Crouch z uhla mieril v ťažkej pozícii iba do bočnej siete. Rušno pred oboma bránkami bolo potom až v závere polčasu. Dve chyby brankára Robinsona však Stern John nedokázal zužitkovať, aj keď v 45. min svojho brankára zachraňoval Terry, ktorý vykopával loptu smerujúcu do bránky tesne pred čiarou. Na druhej strane predtým z dobrej pozície prestrelil bránku Lampard a tutovku spálil Crouch, ktorý po centri Beckhama sám zo siedmich metrov netrafil volejom medzi žrde. Aj po prestávke pokračovali futbalisti z Britských ostrovov v tlaku a šestnástku súpera zasypávali častými centrami. V 57. min hlavičkoval v dobrej pozícii Owen opäť nepresne a o minútu nato ho už na ihrisku vystriedal Wayne Rooney, ktorý sa konečne dočkal svojej premiéry na svetovom šampionáte. V ďalšom priebehu mal góly na kopačke Lampard, no ani on nemal presnú mušku. Favorita vyslobodil až v 83. min dlháň Crouch, ktorý po centri Beckhama preskočil Sancha a hlavou poslal loptu pod brvno - 1:0. Vydreté víťazstvo Anglicka potom v nadstavenom čase prikrášlil peknou ďalekonosnou strelou Steven Gerrard.

Sven-Göran Eriksson (tréner Anglicka): "V celom zápase sme mali množstvo šancí, nedarilo sa nám ich však premieňať. Súper bránil s deviatimi až desiatimi hráčmi, čím výrazne brzdil naše útočné aktivity. Myslím si, že naše víťazstvo je úplne zaslúžené, pretože sme strelili dva krásne góly. Okrem víťazstva ma potešil aj návrat Wayna Rooneyho, ktorý aj keď neskóroval, bol určite prínosom. Teraz sa už musíme sústrediť na naše posledné vystúpenie v základnej skupine proti Švédsku."

Leo Beebhakker (tréner Trinidadu a Tobago): "Som hrdý na svojich hráčov a na to, ako dnes na trávniku bojovali. Výsledok ma však samozrejme sklamal. Pred zápasom sme vedeli, že jedine dobre organizovanou obranou môžeme Angličanov držať na dištanc a dlhú dobu sa nám to aj darilo. Najťažším momentom bol pre mňa prvý inkasovaný gól v našej sieti. Ten nás položil a potom ma v podstate neprekvapilo, že nám súper strelil aj druhý."

Dwight Yorke (stredopoliar Trinidadu a Tobago): "Bol to veľmi náročný zápas. Angličania mali často loptu vo svojej moci. Pre mňa osobne to bol špeciálny duel, pretože v tíme súpera mám množstvo priateľov a na pôsobenie v Anglicku mám veľa krásnych spomienok."

David Beckham (kapitán Anglicka): "S pribúdajúcim časom som nebol vôbec netrpezlivý, pretože náš tím sa nikdy nevzdáva. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, že budú brániť s jedenástimi hráčmi a budú sa snažiť za každú cenu nám sťažiť cestu za víťazstvom. Dlhý čas sa im to darilo, napokon sme však dokázali skórovať. Diváci stále nevideli náš najlepší výkon, avšak určite sa budeme zlepšovať a tie najlepšie výkony ešte len prídu."

BERLÍN

V záverečnom stretnutí štvrtkového programu na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v Nemecku na Olympijskom štadióne v Berlíne v B-skupine zvíťazilo Švédsko nad Paraguajom 1:0. Jediný gól zápasu strelil hlavou v 89. min Ljungberg. Švédi boli počas celého zápasu lepším mužstvom, vypracovali si viac šancí, ale premenili iba jedinú. Majú na svojom konte 4 body a môžu sa pridať k už istému postupujúcemu z B-skupiny Anglicku. Ohroziť ich môže ešte reprezentácia Trinidadu a Tobaga, ak v záverečných stretnutiach Švédi prehrajú s Anglickom a Trinidad a Tobago vyhrá nad Paraguajom. Paraguaj už stratil aj teoretickú šancu zahrať si vo vyraďovacej fáze šampionátu.

Švédsko - Paraguaj 1:0 (0:0)

Gól: 89. Ljungberg, ŽK: 14. Linderoth, 48. T. Lučič, 60. Allbäck - 4. Caniza, 51. Toro Acuňa, 74. Paredes, 85. Barreto, rozhodovali: Ľuboš Micheľ - Roman Slyško, Martin Balko (všetci SR), 72 000 divákov (vypredané)

Švédsko: Isaksson - Alexandersson, Melberg, T. Lučič, Edman - Linderoth - Wilhelmsson (68. Jonson), Ljungberg - Källström (86. Elmander) - Ibrahimovič (46. Allbäck), Larsson

Paraguaj: Bobadilla - Caniza, Gamarra, Caceres, Nunez - Bonet (81. Barreto), Toro Acuňa, Riveros (62. Dos Santos) - Paredes - Valdez, Santa Cruz (63. Dante Lopez)

Lepšie začali Švédi, ktorí si od úvodných minút vytvorili miernu územnú prevahu. Už v 10. min vystrašil Bobadillu v paraguajskej bránke prudkou strelou ľavačkou z dobrých 30 metrov Källström. Loptu smerujúcu pod brvno stihol brankár Juhoameričanov vytlačiť na roh. O tri minúty neskôr to opäť spoza šestnástky bez prípravy skúšal Wilhelmsson, technickou strelou len tesne minul pravú žrď. Potom sa hra vyrovnala, obe mužstvá stavili na pozornú obranu a tak šance neprichádzali. Švédi mali naďalej prevahu, loptu mali na svojich kopačkách 62 percent času, na rohy vyhrali prvý polčas 4:1, ale nedokázali to gólovo vyjadriť. Necelých päť minút pred koncom prvej časti hry po dlhom výkope Isakssona sa nečakane do šance dostal Ibrahimovič, ale akoby ho núkajúca sa príležitosť prekvapila a črtajúci sa samostatný únik zakončil slabou strelou rovno do náručia súperovho brankára. Prvú šancu druhej polovice zápasu mali Paraguajci. Valdez sa presadil cez dvoch švédskych obrancov, ale jeho strela z uhla skončila na bočnej sieti. O chvíľu to skúšal opäť, ale z hranice pokutového územia mieril nad. Potom prišli chvíle Škandinávcov. V 55. min Larsson z trestného kopu z 18 m obstrelil paraguajský múr, ale Bobadilla dokázal vyraziť loptu smerujúcu k jeho ľavej žrdi na roh. O ďalších 5 minút nevyšla Juhoameričanom ofsajdová pasca a Allbäck, ktorý po prestávke na hrote útoku nahradil nevýrazného Ibrahimoviča, postupoval sám na súperovho gólmana, prehodil ho, ale loptu smerujúcu do prázdnej bránky stihol vykopnúť jeden z vracajúcich sa zadákov Paraguaja. Allbäck mal príležitosť rozhodnúť zápas aj desať minút pred koncom, dostal pred bránku loptu od Larssona, ale bol obrátený chrbtom a jeho slabý strelecký pokus Bobadilla reflexívne chytil. Keď už sa zdalo, že stretnutie sa skončí bezgólovou remízou, minútu pred koncom zacentroval cez celé paraguajské pokutové územie z pravej strany Elmander, Allbäck vrátil pred bránku rovno na hlavu Ljungberga a ten do protipohybu Bobadillu strelil jediný a teda rozhodujúci gól stretnutia. Pred vypredaným štadiónom, na ktorom mali severania jasnú prevahu, zápas rozhodovala slovenská trojica arbitrov - ako hlavný Ľuboš Micheľ a na čiarach Roman Slyško a Martin Balko.

Marcus Allbäck (útočník Švédska): "V dnešnom zápase sme mali veľmi veľa šancí, dlho sme sa však nedokázali strelecky presadiť a to bolo veľmi frustrujúce. Pozitívom však je, že sme napokon zvíťazili a veľmi nás teší, že sme už takmer v osemfinále."

Fredrik Ljungberg (stredopoliar Švédska): "Myslím si, že dnes sme hrali lepšie ako proti Trinidadu a Tobago. Vytvorili sme si dosť šancí a napokon sme zaslúžene zvíťazili. Pre mňa to bol najlepší zápas, aký som kedy hral, naši fanúšikovia boli úžasní. V záverečnom stretnutí proti Anglicku to budeme mať veľmi ťažké. Oba tímy budú chcieť zvíťaziť a skončiť tak v skupine na prvom mieste."