Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2010

Sulíkovci opäť vyzvali STV k šetreniu



Poslanec za SaS Jozef Viskupič na TB, kde vyzval riaditeľa Slovenskej televízie Štefana Nižňanského a manažment televízie, aby neuzatvárali dlhodobé zmluvy s producentmi programov, ktoré by predstavovali nášľapné míny pre nové ...



Zdieľať
jozef viskupic Poslanec za SaS Jozef Viskupič na TB, kde vyzval riaditeľa Slovenskej televízie Štefana Nižňanského a manažment televízie, aby neuzatvárali dlhodobé zmluvy s producentmi programov, ktoré by predstavovali nášľapné míny pre nové vedenie STV. Bratislava, 9. december 2010.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) - Poslanci za SaS Jozef Viskupič a Jana Kiššová vyzývajú riaditeľa Slovenskej televízie Štefana Nižňanského a manažment televízie, aby neuzatvárali dlhodobé zmluvy s producentmi programov, ktoré by predstavovali nášľapné míny pre nové vedenie STV.


„Považujeme za neprijateľné, aby terajšie vedenie uzatváralo zmluvy, ktoré môžu ísť proti koncepcii nového vedenia. Je to neseriózne a nekorektné,“ povedala dnes na tlačovej besede Kiššová. Poslanci za SaS sa dozvedeli o nátlaku na producentov programov od samotných tvorcov, zmluvy, ktoré sa zvyčajne uzatvárali v polovici januára a neskôr, sa dnes STV snaží podpisovať od novembra. Na podozrivé skutočnosti okolo uzatvárania zmlúv pri väčších projektoch Viskupiča upozornili aj ľudia, ktorí ich majú sľúbené a zároveň i producenti, ktorí medzi vyvolenými nie sú. Podľa Viskupiča to dokazuje, že na celej záležitosti „niečo smrdí“, čo podľa neho potvrdzujú i externí dodávatelia programov.

Kiššová i Viskupič sa domnievajú, že riaditeľ STV tak sabotuje schválený projekt zlúčenia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Nevypovedateľnými zmluvami sa podľa nich Nižňanský môže snažiť spochybniť ekonomickú výhodnosť spojenia verejnoprávnych médií. Poslanci za SaS sa zhodujú, že s dlhodobými zmluvami treba počkať na nové vedenie televízie.

Pašš: Odstupujem z rady Audiovizuálneho fondu
Patrik Pašš sa vzdal členstva v rade Audiovizuálneho fondu. Písomné oznámenie o tom, že sa vzdáva funkcie člena rady, doručil ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi. Agentúru SITA o tom informoval manažér komunikácie fondu Andrej Obuch.

"Zásadne nesúhlasím so spôsobom, akým niektorí členovia filmárskej obce verejne spochybňujú nielen moje pôsobenie vo fonde, ale priamo ohrozujú fond a jeho činnosť," píše okrem iného Pašš vo svojom vyhlásení k odstúpeniu z vedenia rady fondu. S medializovanými obvineniami z konfliktu záujmov nesúhlasí. Po kritike Asociácie nezávislých producentov minister kultúry Daniel Krajcer vyzval v utorok 7. decembra predsedu rady fondu Pašša, ale aj člena jednej z komisií fondu Jaroslava Barana na odstúpenie, ak sa preukáže ich konflikt záujmov pri udeľovaní príspevkov z fondu. Pritom v Audiovizuálnom fonde (AVF) bola len pred niekoľkými mesiacmi zavedená Smernica na zamedzenie konfliktu záujmov. Následne začal fond pri hodnotení projektov uplatňovať systém "náhradníkov", ktorí v danom kole nahradia takého člena komisie, ktorý má k niektorému z predložených projektov vzťah.

Ako ďalej uvádza Patrik Pašš vo vyhlásení k odstúpeniu z funkcie predsedu rady Audiovizuálneho fondu, "o svojom rozhodnutí som už 7. decembra písomne informoval ministra kultúry a svojich kolegov som o tejto veci oboznámil na rokovaní rady 8. decembra". Zo zákona o AVF vyplýva, že členstvo v rade fondu zaniká dňom doručenia oznámenia o vzdaní sa funkcie ministrovi. Podľa Pašša opakované vyhlásenia niektorých členov filmárskej obce o tom, že porušuje zákon alebo vnútorné predpisy fondu, "nemajú právny základ a ich výzvy na 'konanie' zo strany ministra kultúry či orgánov fondu prezrádzajú prinajmenšom neznalosť právnych predpisov". Takéto konanie považuje aj za "zlý úmysel, nekalý spôsob konkurenčného boja, pokus o zneužívanie politických činiteľov na nedemokratické presadzovanie skupinových záujmov a tiež ako poškodzovanie dobrého mena".

Konflikt záujmov?
Je presvedčený, že "žiaden zákon ani vnútorný predpis fondu neporušil vedomým konaním, ktoré by bolo možné označiť ako uprednostňovanie osobného záujmu pred verejným záujmom". "Prípravu a zrod Audiovizuálneho fondu som považoval za svoju dobrovoľnú verejnú službu a venoval som jej veľa rokov zo svojho pracovného života," tvrdí ďalej Pašš. Napriek tomu odstupuje, lebo ako dodáva, zároveň mu "záleží na dobrom mene fondu ako novej verejnoprávnej inštitúcie a na zachovaní jej politickej aj odbornej nezávislosti".

"Moje odstúpenie z pozície predsedu a člena rady fondu nie je rezignáciou z dôvodu osobného pocitu viny, ani z dôvodu porušenia zákonov či vnútorných predpisov fondom. Je to len rezignácia na taký spôsob medziľudskej a verejnej komunikácie, s ktorým zásadne nesúhlasím a ktorý je podľa môjho presvedčenia iba cestou k vzájomnému neporozumeniu, nevraživosti a rozbíjaniu dobrých vzťahov v audiovizuálnom priestore. Ak moje odstúpenie prispeje k upokojeniu situácie v tomto priestore, nadobudne tým svoj spoločenský zmysel," dodáva vo vyhlásení Patrik Pašš.

Asociácia nezávislých producentov (ANP) 2. decembra v otvorenom liste adresovanom ministrovi kultúry, rade a vedeniu AVF upozornila na to, že v prvom kole posudzovania projektov podľa nových pravidiel po prijatí Smernice na zamedzenie konfliktu záujmov v AVF získali podporu projekty, do ktorých sú zainteresovaní Pašš a Baran. V liste ANP píše, že "film vyprodukovaný predsedom Rady Patrikom Paššom (Mŕtvola musí zomrieť, pozn. redakcie) a projekt spoločnosti (Animoline, pozn. redakcie), ktorej riaditeľ je členom danej komisie (Jaroslav Baran, pozn. redakcie), boli posudzované bez akéhokoľvek zásahu kancelárie Fondu, hoci v obidvoch prípadoch je konflikt záujmov všeobecne známy a bol opakovane predmetom protestov filmárov, a dokonca získali podporu".

Tvrdenie ANP krátko nato čiastočne vyvrátil riaditeľ fondu Martin Šmatlák. Podľa Šmatláka sa ANP mýli v tvrdení, že Baran je riaditeľom spoločnosti Animoline. Vyplýva to síce z webstránky spoločnosti, podľa Šmatláka sú však na nej staré informácie. Kancelária AVF to preverovala a zistila, že Jaroslav Baran nie je riaditeľom, štatutárnym orgánom ani spoločníkom Animoline od 23. decembra 2009. Z dokumentov podľa Šmatláka vyplýva, že Baran nikdy nebol a ani nie je zamestnancom tejto spoločnosti, má k nej iba autorský vzťah, no nie k spomínanému dielu. Šmatlák zároveň konštatuje, že film Mŕtvola musí zomrieť nespĺňa podmienky na vyradenie žiadosti o podporu na distribúciu . Ak sa preukáže nepravdivosť čestného vyhlásenia spoločnosti Continental film, využije Šmatlák svoje právo nepodporiť žiadosť. To, či Patrik Pašš ako člen Rady AVF porušil predpisy fondu, preverí dozorná komisia fondu, dodal Šmatlák.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sandtner bude opätovne viesť Dúbravku od 21. decembra
<< predchádzajúci článok
PANAMA: Prieplav opäť sprístupnili pre lode