05. februára 2007

Super Bowl pre tím Indianapolis Colts

Víťazmi 41. Super Bowlu, finále zámorskej súťaže NFL v americkom futbale, sa v Miami na štadióne tamojšieho tímu Dolphins stalo mužstvo Indianapolis Colts, šampióni konferencie AFC. Favorizované ...

MIAMI 5. februára (WEBNOVINY) - Víťazmi 41. Super Bowlu, finále zámorskej súťaže NFL v americkom futbale, sa v Miami na štadióne tamojšieho tímu Dolphins stalo mužstvo Indianapolis Colts, šampióni konferencie AFC. Favorizované „žriebätá“ vo vytrvalom daždi vyhrali nad klubom Chicago Bears 29:17 (6:14, 10:0, 6:3, 7:0), hoci touchdown inkasovali už po 14 sekundách hry a úvodnú štvrtinu prehrali o 8 bodov. Kouč Tony Dungy je prvým trénerom afroamerického pôvodu v dejinách, ktorý so svojim mužstvom získal Super Bowl. Za najužitočnejšieho hráča zápasu (MVP) vyhlásili quarterbacka Indianapolisu Peytona Manninga. Colts získali premiérovú trofej počas svojho 23-ročného pôsobenia v Indianapolise. Predtým triumfovali ešte počas pôsobenia v Baltimore, keď v roku 1971 vyhrali nad Dallasom Cowboys 16:13.

Počas Super Bowlu je ostro sledovaný aj sprievodný kultúrny program. V predprograme vystúpili artisti a akrobati známeho Cirque du Soleil, hymnu zaspieval Billy Joel, hviezdou polčasovej prestávky bol Prince. Podľa prvotných odhadov sledovalo televízny prenos z tejto najprestížnejšej udalosti amerického športového roka približne 150 miliónov divákov.

Vo finále išlo o súboj dvoch priateľov na lavičkách tímov. Dungyho Indianapolis vyzval Chicago Lovieho Smitha. Dungyho tím sa v daždivom večere spoliehal najmä na svoju skvelú defenzívu. Smithovcom nepomohlo, že viedli po prvej štvrtine 14:6, ale Indianapolis zásluhou skvelého výkonu tímu okolo Peytona Manninga otočil do polčasovej prestávky na 16:14.

Nováčik Devin Hester z Chicaga prepísal históriu, keď už z otváracieho útoku položil v 14. sekunde touchdown. Za stavu 7:6 sa podobný kúsok podaril aj jeho spoluhráčovi Thomasovi Jonesovi. Potom však už začala úradovať obrana Colts. Navyše okrem touchdownov bol presný aj "kopáč" Adam Vinatieri, ktorý trafil zo svojich kopov trikrát do priestoru bránky. V druhom polčase viedol Indianapolis 22:14, ale Chicago znížilo na rozdiel piatich bodov. Touchdown Haydena a extra bod Vinatieriho v poslednej štvrtine však definitívne rozhodol.

"Som na svojich hráčov hrdý. Dostali sme síce veľmi skorý úder od Devina Hestera. Spôsobilo to u nás búrku, niekedy sa to však stáva. Začali sme hrať tvrdšie. Hráči si uvedomili, že hrajú za náš klub, organizáciu i mesto. Je skvelé, že som prvým afroamerickým koučom, ktorý vyhral Super Bowl. Napadlo mi to už pri slávnostnom vyhlásení a vtedy som o tom začal uvažovať. Uvedomil som si, že sa to nepodarilo mnohým úspešným koučom predo mnou," povedal tréner Dungy. Zápas bol ukážkou Manningovej výnimočnosti. Syn quarterbacka, ktorý nikdy nepostúpil so svojim tímom do play off, splnil otcov sen a v NFL sa dočkal cenného triumfu. V play off sa mu až do tejto sezóny nedarilo. Z deviatich zápasov nadstavby vyhral iba tri a nepovažovali ho za víťazný typ quarterbacka. Po nedeli je štvrtým hráčom histórie, ktorý bol v minulosti draftovou jednotkou a potom získal Super Bowl pri svojej premiére vo finále. "Som pyšný, že som mohol byť súčasťou tohto tímu. Dnešný zápas sme hrali pre nášho trénera Tonyho Dungyho. Je skvelý. Po prvom útoku súpera sme boli šokovaní, ale rýchlo sme sa dali dokopy. Zostali sme chladnými a našou hrou sme vyhrali zápas. Bola to ťažká práca," povedal Manning, ktorého tréner Dungy označil za jedného z najlepších hráčov histórie.

Chicagu sa nepodarilo získať druhý Super Bowl v klubovej histórii, keď ten prvý pochádza z roku 1985. Hráči Bears boli nešťastní. "Je to veľmi frustrujúca prehra. Zápas sme mohli niekoľkokrát strhnúť na svoju stranu a rozhodnúť. Vo skvelej atmosfére sme chceli veľmi vyhrať," povedal quarterback Chicaga Rex Grossmann.