08. apríla 2006

Surový v NHL bodoval, Pittsburgh vyhral na Floride

V šiestich nočných stretnutiach zámorskej hokejovej NHL bodoval iba jediný slovenský hráč.

NEW YORK 8. apríla (WN/SITA) - Pittsburgh prekvapujúco zvíťazil na ľade Floridy 5:1, keď pri víťaznom góle Ryana Whitneyho asistoval aj slovenský krídelník v službách "tučniakov" Tomáš Surový. Pre 24-ročného rodáka z Banskej Bystrice to bola trinásta gólová prihrávka v sezóne a celkovo ma na svojom konte v hodnotení produktivity už 24 bodov. K víťazstvu Penguins výraznou mierou prispel skvelý výkon brankára Sebastiena Carona, ktorý zneškodnil 36 striel "panterov". "Mierila na mňa strela za strelou a nebol čas myslieť na to, čo sa bude diať o minútu či dve," povedal po zápase spokojný Caron. Pittsburgh zdolal Floridu po prvýkrát od marca 2002. Líder súťaže z Detroitu si poradil s menej výrazným Columbusom až po samostatných nájazdoch, keď rozhodujúci nájazd premenil až v piatej sérii Švéd Tomas Holmström. V tomto meraní síl sa zaskvel hosťujúci Rick Nash, keď na Legaceho vyslal až 11 striel, z ktorých tri skončili za jeho chrbtom. "Červeným krídlam" chýbal už v štvrtom stretnutí za sebou obranca Mathieu Schneider, ktorý pauzuje pre zranenie slabín. Na domácom ľade vyhralo Calgary nad Minnesotou 2:1 a už je len krôčik od postupu do bojov o Stanleyho pohár. V bránke Flames prekonal Miikka Kiprusoff klubový rekord v počte odchytaných víťazných stretnutí (40), keď predchádzajúci rekord patril Mikovi Vernonovi zo sezóny 1987/1988 (39 výhier). "Samozrejme, rád víťazím, avšak pri zápasoch na rekordy nemožno myslieť," povedal Kiprusoff po stretnutí. Philadelphia zvíťazila na ľade Buffala 4:2 a zabezpečila si postup do ďalších bojov. Flyers sa podarilo ukončiť nelichotivú sériu, keď v Buffale nezvíťazili od apríla 2001. "Toto víťazstvo je veľmi cenné, do Buffala už nebudeme v budúcnosti cestovať s vedomím, že sa tu vyhrať nedá," poznamenal s úsmevom po zápase kouč "letcov" Ken Hitchcock. Víťazstvo Philadelphie je o to cennejšie, že útočníci Peter Forsberg a Petr Nedvěd nútene pauzujú pre zranenia slabín. Doma sa nepodarilo uspieť Washingtonu, ktorý nestačil na Carolinu a prehral 3:4. Hurricanes odohrali výborne najmä druhú tretinu, ktorú vyhrali 3:0 gólmi Kevyna Adamsa, Justina Williamsa a Erica Staala. Hráči Caroliny sa bodovo dotiahli na lídra Východnej konferencie Ottawu, Sens však majú jeden zápas k dobru. Stretnutie nedohral hosťujúci obranca Aaron Ward, ktorý sa v druhej tretine kolenom zrazil s Ivanom Majeským, ten však bez problémov zápas dohral do konca. Až po predĺžení vyhral Edmonton v Chicagu a stále drží krok so svojimi konkurentmi v boji o postup do vyraďovacích bojov o Stanleyho pohár. Dvoma gólmi sa v tíme Oilers presadil Ryan Smyth, ten druhý v predĺžení bol jeho tretím víťazným v sezóne. "Ryan bol opäť neudržateľný. V jeho hokejovej kariére je toto určite jeho najlepšie obdobie. Góly, ktoré strieľa, azda ani nemohli prísť v lepšej chvíli," pochválil Smytha tréner Craig MacTavish

Piatok - výsledky:

Florida - Pittsburgh 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Góly: 54. Bouwmeester (Olesz) - 9. Kolcov (Gončar, Malone), 10. Whitney (SUROVÝ, Crosby), 28. Malone (Melichar, Crosby), 35. Crosby (Hilbert, Colby Armstrong), 57. LeClair (Crosby, Gončar). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:2. Strely na bránku: 37:27. Brankári: Luongo (41. McLennan) - Caron. Diváci: 14 776.

Detroit - Columbus 6:5 po sam. nájazdoch (1:1, 3:2, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 2. Samuelsson (Zetterberg, Holmström), 25. Krönvall (Woolley, Lang), 28. Shanahan (Mowers, Draper), 30. Jason Williams (Yzerman, Lang), 50. Draper (Shanahan, Lidström), Holmström premenil rozhodujúci samostatný nájazd - 19. Nash (Výborný), 32. Hartigan, 37. Fritsche (Chimera), 45. Nash (Hartigan, Fritsche), 60. Nash. Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:28. Brankári: Legace - Denis. Diváci: 20 066.

Calgary - Minnesota 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 2. Amonte, 55. Lundmark (Amonte, Lombardi) - 49. Rolston. Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 29:22. Brankári: Kiprusoff - Fernandez. Diváci: 19 289.

Buffalo - Philadelphia 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Góly: 21. Connolly, 38. Kotalík (Afinogenov, Fitzpatrick) - 2. Umberger (J. Carter, Dimitrakos), 10. Gagne (M. Richards, Knuble), 30. Desjardin (Meyer, Gagne), 56. Knuble (Pitkänen, Gagne). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:34. Brankári: R. Miller - Esche. Diváci: 16 909.

Washington - Carolina 3:4 (1:0, 0:3, 2:1)
Góly: 14. Halpern (Zubrus, Ovečkin), 58. Morrisonn (Zubrus, Pettinger), 59. Willsie (Zubrus) - 24. K. Adams (Kaberle, Ward), 25. Justin Williams, 32. Staal (Weight, Stillman), 41. Justin Williams (Brind'Amour). Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:3. Strely na bránku: 42:32. Brankári: Kölzig - Ward. Diváci: 16 029.

Chicago - Edmonton 3:4 po predĺžení (1:1, 0:2, 2:0 - 0:1)
Góly: 20. Vrbata (Bell, Seabrook), 45. Bell (Vrbata, Seabrook), 59. Calder - 7. Smyth (Horcoff, Hemský), 29. Hemský (Smyth, Stoll), 36. Pisani (Pronger, Torres), 64. Smyth (Hemský, Špaček). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:39. Brankári: Chabibulin - Roloson. Diváci: 14 280.

FOTO : SITA/AP